Cestování budoucnosti

Jak moc fantastické jsou představy vědců a designérů o cestování v budoucnosti?

Touha po pokroku je stará jako lidstvo samo a je hnacím motorem rozvoje dopravy. Cestujeme rychleji, a tím pádem i dál. Co můžeme čekat od dalšího rozvoje technologií? Jak moc reálné jsou nové projekty? Pokochejte se těmi nejoriginálnějšími plány.

Letající automobil

Kombinace auta a letadla fascinuje lidstvo už několik desetiletí a v posledních letech se dočkala mnoha realizací. Dvoumístné vozidlo Transition americké společnosti Terrafugia letělo při testovacím letu 8 minut ve výšce necelých 500 metrů. Pokud si jej představujete jako automobil bez kol, který se vznáší nad zemí, budete zklamáni. Vozidlo má rozkládací osmimetrová křídla a ke vzletu potřebuje více než 700 metrů dlouhou vzletovou dráhu. Stejný motor jako Transition má slovenský model Aeromobil 2.5. Tento prototyp, který má na svědomí designér Štefan Klein, má taktéž skládací křídla a ve složené podobě se vejde na běžné parkovací místo. Podle nejnovějších informací je vozidlo připraveno pro sériovou výrobu.

Cítili byste se v kapslích pohodlně?

Evacuated Tube Transport

S velmi revolučním nápadem přišla společnost Evacuated Tube Transport Technologies. Navrhla projekt přepravy osob a nákladu v oválných kapslích o průměru kolem 1,5 metru, které by se pohybovaly v podzemních tunelech na základě magnetické levitace. Aby se dosáhlo rychlosti až 6 500 km/h, z trubic bude odsát vzduch a kapsle se budou pohybovat ve vakuu. Jednotlivé kapsle budou konstruovány pro šest osob a stanou se nejrychlejším a díky nízkým nákladům na výstavbu také levným druhem přepravy. Konečným plánem je tak propojit celý svět soustavou tunelových trubic. Jak je jen z prvotního seznámení s projektem zřejmé, realizace se bude potýkat se spoustou technologických problemů, které bude třeba vyřešit. Tyto smělé plány tedy zůstanou ještě nějakou dobu jen na papíře.

Vzhůru do oblak!

Passing Cloud

Zatímco Evacuated Tube Transport usiluje o co nejvyšší rychlost, architekt Tiago Barros zastává názor, že nastal pravý čas dopravu naopak zklidnit. Navrhl proto ocelovou konstrukci ve tvaru vznášejících se bublin, které jsou zformovány do tvaru mraku a pohybují v závislosti na povětrnostních podmínkách. Cestující budou jednoduše sedět na nylonovém povrchu konstrukce a užívat si klidné cestování v oblacích. Kde nakonec přistanou, by bylo překvapením. Otázkou tedy je, jak velké uplatnění by případná realizace měla.

 

Který z nápadů vás nějvíce nadchl? Slyšeli jste o dalších futuristických projektech? Diskutujte na našem Facebooku.

 

Foto: Deviantart.com/MahrukhHaider, Youtube.com, Tiagobarros.pt

Podobné články