Chcete mít slovní zásobu jak anglický král? Víme, jak na to!

I vy můžete speak English if you budete šprtat slovíčka!

Znáte ten pocit, když máte jet na výměnný pobyt do cizí země a umíte jen pár základních slovíček? Asi neznáte. Jak byste taky mohli. Nejspíš by vás nenapadlo jet do země, ve které umíte tak maximálně pozdravit a vyjmenovat tamní fotbalisty…

Možná si teď říkáte, kam jsem se to asi chtěl vydat. Do Španělska? Itálie? Nebo snad do Brazílie? Skutečnost je však daleko trapnější. Asi už tušíte, že se jedná…jo, o Anglii.

Co vám budu povídat, od potvrzení pobytu jsem byl nervózní jak nováček, který má poprvé hrát v NHL. Jelikož jsem se nechtěl ztrapnit, tak jsem se půl roku před odjezdem začal intenzivně učit anglicky a šprtal slovíčka. Však to znáte – filmy, seriály, počítačové hry… Ale nic nezabíralo.

Prosvištíme si slovíčka

Zrovna když jsem si ve stresu plánoval, že si změním identitu a uteču někam daleko, kde mě nikdo nenajde, tak slyším ségru: „Brácha, a zkoušel jsi už VOCABS?“ Zoufale odpovídám: „Co to je? Léky na demenci?“ Ale ségra na to: „Ale ne, ty troubo. Je to taková mobilní apka, která tě donutí procvičovat slovíčka. Což zrovna ty potřebuješ, když seš tak línej,“ dodala mile jako vždy.

Sice jsem nevěřil, že mě nějaká mobilní aplikace donutí se naučit anglicky, když to nedokázala ani naše šílená učitelka na střední, ale VOCABS jsem si přece jen stáhl. Můj problém byl opravdu v tom, že se mi slovíčka prostě nikdy učit nechtělo. Na tu čtyřku to ve škole vždycky nějak uhrajete a o nic víc nejde, ne?

Nevím, jak se to stalo, ale tahle apka mě úplně chytla. Ovládání je intuitivní, apka navíc obsahovala návod, takže jsem nemusel dlouho tápat, co se po mně chce. Hlavní princip je zábavný – jak penalty ve fotbale. Buď dáš, nebo nedáš. Na displeji se totiž objeví slovíčko a pod ním zelená fajka (To znám, pohoda!) a červený křížek („Další slovo, co neznám…“).

Začátek byl ale trochu depresivní. Innocence – neznám, manners – neznám, describe – neznám… Už jsem chtěl apku v návalu vzteku odinstalovat, ale v tom mě překvapila. Telefon zavibroval a objevilo se upozornění od VOCABSu, ať jdu procvičovat. Tentokrát už mi to šlo líp, a tak jsem apce dal ještě šanci. Fotbalista taky kvůli jedné červené kartě neukončí kariéru, že?

A za nedlouho jsem se na VOCABSu stal skoro závislým. Je to totiž jak sbírání hokejových kartiček. Na začátku dostanete základní balíček slovíček, a pak vám každý den aplikace odtajní nějaké nové slovíčko. Navíc jsem si nastavil, ať mi mezi sedmou a osmou ráno, kdy dojíždím autobusem do školy, chodí upozornění na procvičování. Moje pověstná lenost mě aspoň na chvíli opustila!

Přidejme si slovíčka. Čím víc slovíček, tím líp!

Problém byl však v tom, že jsem neměl čas čekat a jedno nové slovíčko denně mi nestačilo. A tak jsem za vydělané peníze na brigádě zaplatil měsíční předplatné, díky kterému mi začala každý den chodit místo jednoho hned tři nová anglická slovíčka. A jelikož jsem byl nezvykle v balíku, tak jsem si navíc pořídil i všechna slovíčka z kategorie „Dovolená a doprava“.

Jako skoro každý kluk jsem i já dost soutěživý. A tahle apka má jednu skvělou vychytávku – můžete si v ní přidat přátele, kteří ji taky používají a porovnávat si s nimi úspěšnost. Takže jsem si samozřejmě hned přidal ségru, navíc dva kámoši si po mojí zkušenosti VOCABS taky nainstalovali, a tak se z pouhého procvičování a opakování stal nelítostný boj o co nejlepší statistiky!

Jen jedna věc mi v téhle apce schází. U každého slovíčka je sice fonetický přepis i jedna příkladová věta, ale chybí možnost zvukového přehrání, abych věděl, jak se slovo správně vyslovuje. Ale jinak VOCABS fakt doporučuju.

Naučíte se to, co budete fakt používat

A jak to dopadlo v Anglii? Co vám budu říkat – zázraky se nedějí, takže jsem samozřejmě nemluvil plynně jako rodilý mluvčí, který dal dohromady slovíčka pro VOCABS. Ale díky tomu, že jsem poctivě trénoval (díky, vy otravné notifikace!), tak jsem měl slušnou slovní zásobu a nemusel jsem komunikovat rukama a nohama. Navíc mě překvapilo, že ty slovíčka se fakt běžně užívají – bál jsem se totiž, že se učím nějaké divné výrazy, které využiju maximálně při čtení Pána prstenů v originále.

V Anglii jsem kromě toho ocenil další funkci aplikace, o které jsem si myslel, že je zbytečná. A to přidávání vlastních slovíček. Každý den se totiž objevovalo tolik pro mě nových slov, která jsem neznal, což mě fakt vytáčelo! Slovíčko jsem si tedy přeložil v překladači, poté jsem si ho uložil do VOCABSu, a pak už jsem ho jen opakoval, dokud se mi nevrylo pod kůži. Není totiž trapnější pocit, když na vás někdo mluví, a vy máte pocit, že mluví jazykem těch divných bytostí ze Star Wars…

Takže kdybych si měl zahrát na Mirku Spáčilovou, dal bych VOCABSu 95 %. A kolik dáte vy?

Vyzkoušejte novou mobilní aplikaci VOCABS
– bezmála 5 000 anglických slovíček
– každý den jedno nové slovíčko zdarma
– aplikace tě nenechá zahálet a upozorní tě na procvičování
– můžeš se porovnávat s kámoši
– databázi slovíček sestavil rodilý mluvčí

Zajímavosti a jazycích a jejich výuce se u nás můžete dočíst také v porovnání nejlepších online kurzů angličtiny. A kdo má rád právě ty další zajímavosti, neměl by vynechat třeba 9 zajímavostí o angličtině, nebo 7 tipů, jak se efektivně naučit anglicky.

Podobné články