Chci studovat jiný obor! Nebo ne?

Téma měsíce: Nové začátky

Patříte mezi osoby, které studují obor, který se jim nelíbí? Nebo procházíte studiem, které se vám protiví? Chodíte na školu se zaměřením, které vás nezajímá, protože jste doufali, že se dostanete na jiný učební program? Nevěšte hlavu!

Nezoufejte a jednejte!

Necítíte se jako studenti? Máte spíše pocit, že jste jako muška uprostřed pavučiny? Přestaňte trýznit sami sebe předměty, které vás nebaví nebo je nezvládáte. Budoucnost vzdělání máte ve svých rukou. Nebojte se změnit si obor, který chcete studovat. Není na tom nic špatného! Nemusíte se stydět za to, že budete na vysoké škole v prvním ročníku i delší dobu než je obvyklé. Je lepší studovat to, co vás baví, i když delší dobu, než to, co je vám cizí a pro vás nezajímavé. „Už dvakrát jsem změnil studijní obor. Poprvé jsem bohužel nezvládal učení. A podruhé jsem se nedostal na obor, který jsem si přál. Ale nelituju toho, teď jsem na designérovi a jsem spokojený.“, řekl třiadvacetiletý Lukáš studující univerzitu v Ústí nad Labem. A studium na vysoké škole není vázané ani vaším věkem. Není to jako chodit na základní školu a slavit devatenácté narozeniny. Radši začít studovat pozdě než nikdy.

Jsem starší. A to má znamenat, že už nemůžu studovat? Nebo co?

Zvažte výběr třeba přehledným srovnáním pro a proti u studijních programů, které jsou pro vás lukrativní a líbí se vám. Vezměte si barvičky a originální lepící papírky a zdůrazněte si důležité nebo pro vás rozhodující informace při definitivním výběru. Diskutujte s rodinou nebo přáteli. Můžou vás překvapit odlišným úhlem pohledu, který může hrát roli při rozhodování. Nebo si vyrobte přehlednou tabulku se školami, které nabízí váš vysněný obor. Tím nic nezkazíte, navíc získáte nadhled a nakonec si budete moct být jistí, že jste nic neuspěchali a vybrali si správně.  Výběr je na vás!

Nenechte si vzít svůj sen! Nevzdávejte se jen kvůli tomu, že jste napoprvé nezvládli přijímací zkoušky. Neskrývejte v sobě touhu po tom, co chcete. Přesvědčte svou hlavu, že na nový začátek na jiné nebo stejné škole máte. Že přechod z jednoho oboru na druhý zvládnete levou zadní, když jste neměli problém s odlišným prostředím od střední školy. No ne? A proč se nestát černou ovcí mezi bílými? Jestli ostatní chtějí bručet a studovat jen z povinnosti, tak ať v tomto pokračují. Ale vy se nepřemáhejte k něčemu, co nechcete. Za svou cílevědomost se stydět nemusíte, právě naopak – chlubte se! Nebraňte se novým a navíc vysněným věcem. Vždyť změny dělají život zajímavějším a lepším. Pokud současný obor není vaše parketa, netrapte se! I když jste našli přátelé, znáte chod školy a už jste si nějakým způsobem zvykli na prostředí, odchod může být vysvobozením. Když budete chtít vídat své nové kamarády, je to přece jen na domluvě, změnou oboru je neztratíte. „Studuju Českou literaturu, i když mým snem byla Tvůrčí fotografie v Ostravě. Nejen, že jsem našla nové přátelé, ale zmíněný obor mě baví, takže nelituju toho, že zůstávám,“ řekla Denisa, studentka Slezské univerzity.

Najděte si důvody, proč se usmívat...

Hlavní jsou vaše pocity, vaše vnímání. To, co říká okolí kolem vás, je vedlejší. Stejně je rozhodnutí na vás. Nemrhejte časem na oboru, který je pro vás noční můrou. Jednoduše udělejte krok dopředu a jděte si za svým! Uděláte radost sami sobě a budete se cítit lépe. Nebudete si muset říkat před každou zkouškou nebo zápočtem, jak to nezvládáte. Samozřejmě je možné, že se tohle může stát i u oboru, který chcete studovat, ale nebude to pro vás tak deprimující. Takže hlavu vzhůru a úspěchy v dalším vzdělávání!

Pokud máte vlastní zkušenosti se změnou oboru nebo školy, napište nám komentáře pod článek nebo diskutujte na  Facebooku.

Foto: sxc.hu

Podobné články