Co jedí vegetariáni? Mýtus vs. realita

Jaký je rozdíl mezi vegetariánem a veganem? A v čem spočívá jejich jídelníček? Čtěte dál.

Vegetariánství není jen o tom, že lidé nejedí maso, je to druh životního stylu. Souvisí s tím i další nejrůznější věci, například používání kosmetiky netestované na zvířatech, odmítání módních výrobků z kůže apod. Pojďte se s námi podívat vegetariánství na zoubek.

Kdo je to ten vegetarián?

Vegetarián je pro většinu lidí prostě ten, kdo nejí maso. Ale není tomu tak. Vegetariáni odmítají rovněž sádlo, želatinu a podobně.

A co vegani? To nejsou vegetariáni?

Vegani nejedí ani mléčné výrobky, vejce a med. Velká část z nich se brání i oděvům z vlny a hedvábí a botám z kůže.

S vegetariánským životním stylem ale také souvisí jiná životospráva. Zde patří například vyhýbání se alkoholu a cigaretám. Dále také odmítání testování kosmetických výrobků na zvířatech.

S vegetariánstvím souvisí i nákup kosmetiky netestované na zvířatech.

Kdo/co vlastně vede lidi k tomu, aby se stali vegetariány?

Rodiče
Je to naprosto jednoduché. Pokud jsou oba rodiče vegetariány, je dost pravděpodobné, že je jejich potomci budou následovat.

Nechuť
Někomu prostě maso nechutná. Je spousta lidí, kteří maso nejí již od dětství. V tomto případě je ale nutné dodávat tělu bílkoviny, vitamíny a minerály jinou cestou, například pomocí potravinových doplňků. 

Etické důvody
Někteří lidé si masa vzdali například z náboženských důvodů. Jsou i tací, kteří maso nejedí jednoduše proto, že mají zvířata rádi a nedokáží si je představit na talíři.

Někteří vegetariáni se nevyhýbají rybám.

Jaké jsou druhy vegetariánství? 

Lakto-vegetarián
Nejí maso a vejce, ale konzumuje mléčné výrobky.

Ovo-vegetarián
Nejí maso a mléčné výrobky, nevyhýbá se však vejcím.

Lakto-ovo-vegetarián
Odmítá jak maso a mléčné výrobky, tak vejce. 

Fruktarián
Tato osoba jí pouze takovou stravu, která je rostlinného původu a nebyla upravena při teplotě vyšší než 48 °C. Někteří frukteriáni jedí pouze to, co přirozeně spadlo z rostliny čili jídlo bez zabíjení. Vzpomeňte si například na scénu z filmu Notting Hill, kde se o fruktariánství vede debata při večeři u přátel hlavního hrdiny.

Vegan
Odmítá jakékoli produkty živočišného původu, včetně vajec, mléka a mléčných výrobků, želatiny, vajec apod.

Pescetaríán
Konzumuje pouze rybí maso a produkty jako mléko, vejce a med.

Pollotarián
Tento člověk jí pouze drůbeží maso. Nevyhýbá se mléku, mléčným výrobkům, vejcím a medu.

Flexitarián
Maso se snaží omezovat. Dává přednost masu z ekofarem či čerstvě uloveným zvířatům. 

Tofu je skvělou náhražkou masa.

A co jíst místo masa?

Pryč jsou naštěstí doby, kdy vegetariáni nemohli sehnat pořádné jídlo, které by nahradilo maso. Dnes už se naštěstí dá dobře sehnat tofu s růzými příchutěmi, výrobky ze sóji i jiné náhražky masa. Jediným problémem však zůstavá stravování v restauracích. Především v malých městech vám naservírují maximálně zeleninové rizoto, smažený sýr nebo brokolici.

A jak to vidím já?

Když jsem hledala materíály pro tento článek, zjistila jsem, že jsem kombinací pollotariána a flexitariána. Masu se sice nevyhýbám, ale jím pouze drůběží a občas rybu. Snažím se nakupovat především ve farmářských obchodech, protože se mi nelíbí způsob, jakým jsou zvířata zabíjena na jatkách. Kupuji také pouze kosmetiku netestovanou na zvířatech. 

Jaký je váš názor na vegetariánství? Vzdali jste se masa? Nebojte se nám sdělit své dojmy.

Foto: sxc.hu, wikipedia.org, pixmac.cz

Podobné články