Co sociální sítě ovlivňují v našich životech?

Možná i vy jako první stránku, když zapnete počítač, otevíráte nějakou sociální síť. Jak moc to ovlivňuje váš život, si přečtěte v našem článku.

Sociální sítě se pro nás staly rutinou, každodenním a normálním prostředkem pro sdílení událostí v našem životě. Ať už těch pozitivních a zábavných, tak těch negativních a mnohdy i smutných.

A když se nad tím člověk zamyslí, tak náš život ovlivňují a mnohdy i řídí možná až moc. Co konkrétně narušují anebo zkreslují?

Komunikaci

Už je pro nás tak jednoduché sehnat si na někoho kontakt, tak jednoduché překonat strach a s jistotou virtuálnosti psát věci, které jinak potřebují čas nebo aspoň tři panáky. Je pro nás mnohem těžší se někomu dívat do očí, říkat věci upřímně a nemít možnost smazat komentář, až zjistíme, že jsme jednali pošetile.

Jednoduše už nemluvíme, už nediskutujeme, už nepíšeme dopisy ani vzkazy, jenom cvakáme a cvakáme. Někdy je dobré místo dvou hodin konverzace přes počítač si zajít s dotyčnou osobou do kavárny na pořádné cappuccino (s dvojitou pěnou).

Vazby a vztahy

Naše vztahy jsou narušeny celým internetem. Začíná to štěstím a miliony láskyplných fotek, popisků statusů, až vás z té sladkosti bolí zuby. Jenže pak to může bohužel končit až nahými fotkami jedno z ex rozvěšených po internetu.

Ale nejenom partnerské vztahy jsou ohroženy. Přátelské pravděpodobně ještě víc. Pomluvy, vykonstruované teorie a hlavně maličkosti typu, že máte o dva lajky víc, než ten druhý, jsou na denním pořádku. A věřte, že to není problém jen patnáctiletých holek.

Kdy začínáme být závislí?

Naše sebevědomí

Sebevědomí se nám podrývá sociálními sítěmi neustále. Vyretušované modelky na každé druhé stránce, internet plný oduševnělých, a když ne, tak aspoň zaopatřených celebrit, které stíhají snad všechno na světě – od bikram jógy pětkrát týdně až po plavecký triatlon v Ústí nad Labem. Je nám špatně, když pomyslíte na to, že Helena Houdová stihla v čtyřiatřiceti porodit (a odkojit) tři děti, žít třináct let v New Yorku, založit nadaci a být světovou topmodelkou.

Když si chceme trochu zchladit žáhu, koukneme na všude vykukující obří zadek Kim Kardashian.

Ale máme to zapotřebí? Když se snažíme dělat všechno, co je v našich silách, abychom byli úspěšní a dobří lidé, tak proč bychom se měli nechat vykolejit? Buďto všechno berme jako zdroje inspirace, anebo na to radši kašleme.

Náš čas

Hodina sem, hodina tam a ještě není nic hotové? Protože se necháme okrádat o čas projížděním fotek, profilů neznámých i známých lidí nebo fanouškovských stránek. Na tom obecně není nic špatného, ale pokud nejsme schopni dělat nic jiného, necháme se lákat a osmkrát za hodinu kontrolujeme všechno od e-mailu až po účet na e-bazaru, kde jsme si tři roky nic nekoupili, tak asi něco v pořádku není.

Pamatujme, že není čas ztrácet čas.

 

A co vy a sociální sítě? Nemůžete se jich nabažit, anebo je berete s nadhledem? Napište nám do komentářů pod článek, anebo na Facebook!

 

Foto: Photl.com

Podobné články