Dia de los muertos – mexický svátek mrtvých

Barvy, sladkosti, květiny, hudba a piknik s mrtvými – to vše a mnohem více je mexický svátek mrtvých.

Mexiku se nyní odehrává jeden z tamních nejvýznamnějších svátků – Dia de los muertos (Den mrtvých). V tento svátek, který bývá často srovnáván s našimi českými Dušičkami, probíhají bujaré oslavy, při kterých pozůstalí vzpomínají na své mrtvé, nebo si s nimi dokonce povídají.

Již od doby Aztéků

Již staří Aztékové věřili v posmrtný život duše. Jeho kvalita se však neměřila podle nebožtíkových skutků za jeho života, ale spíše podle způsobu jeho smrti. Ti, kteří nezemřeli hrdinskou či čestnou smrtí, museli podstoupit čtyřletou strastiplnou pouť mitclannetoliniztli, aby se dostali do posmrtného ráje Mictlán. Jelikož tato cesta nebyla vůbec jednoduchá, bylo úkolem pozůstalých řádně na ni nebožtíka zaopatřit. Děti, které zemřely při porodu, měly svůj vlastní svět, tzv. Chichihuacuauhco, ve kterém rostly stromy, které jim dávaly mléko.

Květiny, sladkosti a zdobené oltáře

Dnešní podoba svátku vznikla spojením těchto aztéckých zvyků a tradičních katolických Dušiček. Oslavy trvají několik dní až týdnů a jsou spojeny s veselím, hodováním, tancem, hudbou a zpěvem.

Sladké calaveritas.

Lidé věří, že 1. listopadu se na zem vrací nejprve zemřelé děti, kterým se říká Angelitos, 2. listopadu se poté vrací duše dospělých. Mexičané v tyto dny zdobí hroby svých nebožtíků oranžovými afrikány, jejichž silná vůně má zemřelé přilákat zpět. Náhrobky se zdobí i mečíky – bílými pro děti a červenými pro dospělé.

Tradičním pokrmem je pan de muertos (chléb mrtvých), který se velmi podobá našemu mazanci. Často bývá posypán červeným cukrem na znamení krve a místo klasického kříže se na jeho vršek pokládají ruličky těsta jako kosti.

Další pochoutkou jsou sladkosti ve tvaru lebek či kostlivců, tzv. calaveritas. Rodiny ve svých domech staví oltáře, na které poté pokládají právě tyto cukrovinky spolu s nebožtíkovými oblíbenými pokrmy  od tequily až po ovoce. Oltář zdobí rovněž různé barevné papírové vystřihovánky, řetězy, květiny a lístky papíru, na kterých jsou zapsány chvalozpěvy za nebožtíka.

Tradiční oltář.

La Calavera Catrina

Dalším symbolem, který k oslavám neodmyslitelně patří, je tzv. Calavera Catrina (elegantní lebka). Tyto karikatury smrtek a kostlivců se vyrábějí z různých materiálů a mnozí lidé je v tento svátek využívají jako kostýmy.

Calavera Catrina.

Po setmění se pak rodiny vypraví na hřbitov, kam přinášejí jídlo pro živé i mrtvé. Obvykle tam stráví celou noc hodováním, oslavováním, zpěvem a rozmlouváním s mrtvými. Tento piknik živých s mrtvými rozhodně patří mezi nejzajímavější události na světě. Pokud jste na vašich cestách otevřeni novým zážitkům, tento byste si neměli nechat ujít.

 

Už jste se někdy oslav Dia do les muertos zúčastníli? Povězte nám o tom na našem Facebooku!


Foto: Flickr.com/lourdes_place/el_catrinero/ivandiaz31, Wikipedia.org

Podobné články