DIY: Mašličky (nejen) do vlasů

Mezi jarními trendy se v obchodech objevily i mašličky do vlasů. Proč za ně ale utrácet nepřiměřené sumy, když jejich výroba nemusí stát téměř nic?

Chcete-li si snadno, rychle a hlavně levně vyrobit mašličku do vlasů nebo ji využít třeba jako ozdobu na oblečení, podívejte se na následující návod.

Na výrobu mašliček budeme potřebovat:

  • látku (můžeme použít jakýkoliv druh látky – od starého trička až po riflovinu)
  • nůžky
  • lepidlo na textil, případně jehlu a nit
  • sponky nebo pérka do vlasů

Mašličku si můžeme vyrobit z materiálů, které máme běžně doma.

Začneme tím, že si vystřihneme z kusu látky obdélník. Velikost volíme podle toho, jak velkou mašličku chceme vytvořit. Následně si zarovnáme stříhané hrany, aby se nepáraly. Pokud nechceme prošívat, stačí je přilepit lepidlem na textil. Šití by navíc na výsledné mašličce bylo vidět.

Ohneme hrany na další straně obdélníku a přilepíme je nebo přišijeme.

Nyní ohneme kratší hrany doprostřed, aby se konce dotýkaly, a taktéž přilepíme. Dostaneme obdélník látky, který by se nyní již nikde neměl párat.

Výsledný obdélník ze strany, kterou jsme nelepili.

Z obdélníku složíme harmoniku podle toho, jak chceme, aby výsledná mašlička vypadala.

Harmonika připomínající mašličku.

Druhou stranu mašličky je dobré ještě zapošít nití, aby se nikde nepárala. Nyní naneseme lepidlo do záhybů. Je třeba dávat pozor, abychom ho nenanesli příliš a nevyteklo, kam nemá.

V případě potřeby použijte jehlu s nití.

Necháme lepidlo na mašličce zaschnout a mezitím si připravíme proužek na obmotání mašličky. Také ho v případě potřeby přilepíme nebo obšijeme, aby se nepáral. Obmotáme ho kolem mašličky a zespodu přilepíme nebo přišijeme.

Proužek by měl být úměrně široký velikosti mašličky.

Nyní nám zbývá připevnit k mašličce nějakou sponku, aby mašlička držela ve vlasech. Výběr sponky záleží na vás a na tom, kam mašličku budete chtít dávat. Na připnutí k drdolu se hodí více vlásenka, v rozpuštěných vlasech vám bude lépe držet sponka. Sponku zastrčíme za proužek.

Použijte vlásenku nebo obyčejnou sponku.

Mašličku máme připravenou k použití. Pokud ji nechcete nosit ve vlasech, můžete na ni připevnit připínáček a nosit ji na oblečení nebo na tašce.


A co vy? Vsadíte na vlastní výrobu nebo si raději mašličku koupíte? Dejte nám vědět zde nebo v komentářích na Facebooku.


Foto: Nikola Kasperová (StudentPoint)

Podobné články