Dobré jídlo a čas s rodinou. Na Vánocích nás přitahuje hlavně pohoda a klid

Vánoce každý vnímá trochu odlišně. Někdo se těší na dárky a dobré jídlo, jiný zas na setkání s rodinou a blízkými.
Vnímání Vánoc se s věkem mění. Děti se nejvíce těší na dárky, dospělí zas ocení především pohodu a klid.

Smažený kapr s bramborovým salátem, linecká kolečka a vanilkové rohlíčky nebo vaječný likér a svařené víno. S Vánocemi se pojí celá řada pochoutek a tradic a s postupujícím věkem se obvykle mění jejich důležitost. Zatímco v očích dítěte jsou Vánoce časem tajemným, jehož završením je bohatá kopa vesele zabalených balíčků pod nazdobeným vánočním stromkem, dospělí se většinou těší především na klid a pohodu.

„Na Vánocích si v posledních letech cením hlavně klidu. Je hezké, jak se alespoň jednou za celý rok zastaví celý rodina na pár dní a tráví spolu čas. Miluju pečení cukroví, protože je to pro mě absolutní relax a zároveň mim přináší velkou radost vidět, když ostatním chutná,“ okomentovala vánoční čas studentka britské univerzity Kamila Cichrová.

Nevadí jí ani materialismus, za který jsou Vánoce často kritizované. „Mám radost, když můžu někoho potěšit a přijde mi i moc hezké, když chce někdo udělat radost mně. S věkem se Vánoce určitě hodně mění, ale neřekla bych, že si je užívám méně,“ uvedla Cichrová.

S podobným názorem se ztotožňuje také zaměstnanec obchodní společnosti Michal Čunát. „Vánoce pro mě dřív byly hlavně o dárcích a cukroví. Vnímal jsem je jako tajemný až magický čas plný napětí. Dnes je to pro mě hlavně o dobrém jídle a společnosti. Těším se, až si vychutnám cukroví, bramborový salát, vůni prskavek a balení dárků,“ řekl.

Na vánoční pochoutky a čas strávený s rodinou a blízkými se těší i studentka VŠE Trang Phuong Nguyen. „Vánoce pro mě znamenají příjemně strávený čas s rodinou a možnost dát si kapra s bramborovým salátem a cukroví. S postupujícím věkem se na tom nic nezměnilo,“ dodala s úsměvem.

Prožitky, které si z Vánoc lidé odnáší, se obvykle mění nejen s věkem, ale i nabytými zkušenostmi. Přestože se o nich často mluví jako o svátcích klidu a míru, povrchně jsou spojovány především s dárky a smaženým kapřím řízkem. Kvůli tomu nám často uniká to nejdůležitější. Kvalita svátků se neměří každým vysmejčeným koutem, nebo počtem napečeného cukroví. Je to především o lidech, které máme rádi. Vánoce jsou dobou, kdy bychom měli obzvlášť ocenit jejich přítomnost a možnost, že můžeme svátky trávit pohromadě.

„Pravé kouzlo mají Vánoce jen když to tak opravdu cítíme a užíváme si chvíle s blízkými z vlastního přesvědčení. Ne proto, že to řekne televize nebo rádio. Můžeme kritizovat dárky a rozhazování peněz, ale i to může být v pořádku, pokud to tak chceme a třeba přitom ctíme něco vyššího nad námi, co nám dodává energii a víru v lepší zítřky a klid pro ty, co s námi nejsou,“ řekl student Zemědělské univerzity v Praze Filip Šťastný.

Trávit čas se svými nejbližšími je důležité i pro studentku milevského gymnázia Kristýnu Vuovou. „O Vánocích je pro mě nejdůležitější být s rodinou a přáteli a na chvíli se zastavit. Všechen předvánoční stres s nakupováním dárků, pečením, uklízením a přípravou na Vánoce nechat být a odpočinout si,“ řekla. Přestože se Vánoce snaží prožívat v klidu, uznává, že to vždycky není možné. „Čím starší jsem, tím méně mi záleží na dárcích a více na lidech, na tom abychom se sešli s přáteli, rodinou a našimi nejbližšími a u horkého svařáku si v klidu všichni povídali a byli vděční jeden za druhého.

Podobné články