Domácí chléb bez kvásku

Další skvělý a jednoduchý recept, který lze snadno realizovat u vás doma. Upečte si čerstvý chléb.

Něco málo z historie

Chléb patří mezi nejznámější potravinu, která je k dostání téměř na každém kroku. Z dob minulých jsou známé zejména bochníky plochého tvaru a teprve později přišly na svět pecny klenuté. Díky archeologii byly v Egyptě zjištěny rovněž kuželovité i jiné tvary, které se datují přibližně do 3 000 let před naším letopočtem. Literatura uvádí, že nejstarší známý chléb je kvašený a byl kypřen kvasinkami. To rovněž platí pro dnešní recepturu. Historické záznamy pojednávají také o starém Řecku. Zde v době před naším letopočtem byl k výrobě používán vinný mošt či kvasinkykvašeného vína. Obě tyto suroviny těsto řádně nakypřily. Od 8. století byly ke kypření používány kvasinky z výroby piva a později se začalo vyrábět specializované droždí.

Není nad čerstvý chléb.

Chléb a pečivo

Pokud jde o samotný výraz „chléb“, existuje přesné rozlišení mezi chlebem a pečivem. Ve střední Evropě je tento pojem jasně definovaný. Naopak v západní Evropě, zejména v anglicky mluvících zemích i jinde ve světě, je pod tímto pojmem vnímám jakýkoliv druh nesladkého pečiva či chleba. Variabilní je rovněž receptura (tmavý či světlý) a podoba (kulaté, ploché, oválné).

Dnes existuje opravdu velmi mnoho druhů. V tomto článku bych vám ráda představila chléb, který je skutečně báječný. Jeho výroba není nikterak složitá a velkou výhodou je jeho čerstvost. Dle vašich potřeb je možné do těsta přidat rozmanité přísady, jakou jsou bylinky, slunečnicová semínka, mandle a tak dále Co se týká mouky, zde je možné opět použít jakýkoliv druh od bílé po celozrnnou. Vše je skutečně jen a jen na vás. Pusťme se tedy do práce.

Základem je mouka.

Recept

Pro přípravu dvou menších chlebů či jednoho velkého potřebujeme:

  • šest hrnků (250 ml) hladké mouky
  • celý sáček (10 g) sušeného droždí
  • 1,5 hrnku vody
  • 2 lžičky soli
  • 1 lžička kmínu (drcený nebo celý)

+ další koření dle vaší chuti. Například výborný je tymián, bazalka či rozmarýn.

Příprava těsta

Do velké mísy nasypeme mouku, droždí, sůl, kmín a promícháme. Poté přidáme vodu a vše důkladně spojíme. Těsto by mělo být kompaktní a nelepivé. Takto zpracované těsto necháme v míse, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout. Těsto necháme odpočívat 8 – 12 hodin. Doporučuji na těsto zadělat před spaním a ráno si tak zpříjemnit čerstvým pečivem.

Zpracování těsta (po uplynutí 8 – 12 hodin)

Těsto vyndáme z mísy na pomoučený vál a pomocí rukou z něj uděláme placku o tloušťce asi 2 – 4 centimetry. V této fázi necháme těsto odpočinout 15 minut. Po uplynutí doby těsto přeložíme na třetiny, to znamená zprava i zleva a zespodu a svrchu. Opět necháme odpočívat 60 minut pod utěrkou. Po uběhnutí první půl hodiny si dáme do trouby předehřát pekáč s pokličkou při teplotě 230 °C a po 30 minutách vložíme do předehřátého pekáče těsto. Pečeme 30 minut pod pokličkou (teplota 230 °C) a 15 minut bez pokličky.

Po vykynutí z těsta vytvoříme placku o šířce 2 - 4 centimetry.

A jsme ve finále

Už je to tady! Pokud jste postupovali dle návodu, můžete se těšit na vynikající chléb, který můžete začít konzumovat nedlouho po upečení. Není nad čerstvý a především domácí chléb, který jste si připravili vlastníma rukama. Dobrou chuť!

Svůj první chléb dle tohoto receptu jsem upekla během vánočních svátků. Výsledek byl neuvěřitelný! Již během pečení se domem linula krásná vůně. Po rozkrojení byl křupavý a krásně mazlavý. Výborný je čerstvý jen s pravým máslem nebo samotný.

Za tento recept bych touto cestou velmi ráda poděkovala své výborné kamarádce Pétě, která také ráda experimentuje (nejen ve vaření) a obohatila mé kuchařské dovednosti o přípravu domácího chleba.

 

Pečete si také domácí chleb? Máte nějaké zajímavé tipy? Napište nám na Facebooku!

 

Foto: wikipedia.org, sxc.hu

 

Podobné články