Recenze Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y

Recenze sherry Don Zoilo Pedro Ximenéz
8.75
Vynikající
Sečteno a podtrženo
Cenově dostupné vyzrálé sherry se sladkou chutí. Aroma i chuť jsou ve znamení sušeného ovoce, ořechů a karamelu. Překvapila nás tmavší barva, prý podobná mahagonu.
Klady
Unikátní mahagonová barva
Výrazné sladké aroma
Bohatá a vyvážená chuť
Cenově dostupné
Zápory
Holá láhev bez tubusu

Již jsme vám představili vynikající extra suché sherry i luxusní polosladké Oloroso. Nyní vás seznámíme se sladkým sherry vínem Don Zoilo Pedro Ximenéz. Čím se tato lahůdka z vinařství Williams & Humbert odlišuje od ostatních sherry a mnohem více, se dozvíte v následující recenzi.

Zaujalo vás sladké sherry Don Zoilo? Chcete se dozvědět více o původu sherry? Pak byste si neměli nechat ujít náš článek nejlepší sherry vína. Najdete v něm spoustu zajímavostí o tomto vyhlášeném španělském nápoji i skvělé tipy.

Hodnocení vybraných vlastností – Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 9/10

Sladká sherry se obvykle vyrábějí z dvou odrůd hroznů. Jedním z nich jsou hrozny Pedro Ximenéz, jejichž jméno nese toto sherry víno. Velmi sladká chuť vína však není dána pouze vyšším obsahem cukru v bobulích, ale je ovlivněna specifickým výrobním procesem. Sebrané hrozny se totiž po dobu 15 dní suší na silném španělském slunci.

Recenze Don Zoilo Pedro Ximenez 12 Years Old

Na rozdíl od jiných sherry, prokvašený mošt je fortifikován dvakrát. Po prvním dolihování má sherry jen 9 % alkoholu. Druhou fortifikací se obsah alkoholu zvýší na finálních 18 %. Následuje zrání v sudech z dubového dřeva. Metodou solera sherry zraje celých 12 let. Solera je zvláštní způsob staření alkoholických nápojů. Jak přesně zrání touto metodou probíhá, se můžete dočíst v našem článku Nejlepší sherry. Zrání za přítomnosti kyslíku dodává vínu krásně tmavou barvu.

Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y: chuť a vůně – 9/10

Podobně jako u polosladkého vína Solera Especial Sherry ze stejného vinařství, i v tomto případě nás překvapila velmi intenzivní a silná vůně. Ta je příjemně sladká. Hlavní roli hrají především hrozinky a sušené fíky. Ale poznáte v ní také hořkou čokoládu, černý rybíz a mandle.

Paleta je stejně plná a bohatá. I její složení je velmi podobné. Chuti dominují sušené sladké plody, jako jsou fíky či datle. Na jazyku objevíte také chuť pražené kávy, karamelu a tmavé čokolády. Chuť je dokonale vyvážená a představuje perfektní spojení sladkého ovoce a kyselého vína. Závěr je velmi dlouhý a příjemný.

Barva – 9/10

Sherry Don Zoilo zraje v dubových sudech dlouhých 12 let. Vzhledem k absenci kvasinkového floru dochází k oxidaci. Stařením za přítomnosti kyslíku získá sherry výjimečně tmavou barvu. Po nalití do sklenky má víno tmavě hnědou až černou barvu. Ta připomíná barvu mahagonového dřeva.

Balení – 8/10

Láhev sherry Don Zoilo si asi na poličku nevystavíte. Nejde totiž o víno s unikátním designem láhve. Přesto nelze tvrdit, že by láhev vypadá zle. Ba naopak. Tmavé sklo a zajímavě tvarované hrdle působí elegantním dojmem. Skvělou volbou je i antracitová etiketa s bílým písmem. Co nás trochu mrzí, je absence tubusu, který můžete najít například u sherry Solera Especial Sherry.

Recenze sherry Don Zoilo Pedro Ximenéz
Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y

Celkové hodnocení Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y

Pokud chcete ochutnat kvalitní sladké sherry, pak vsaďte na Don Zoilo Pedro Ximenéz. Toto sherry víno se pyšní vynikající chutí sladkého ovoce, čokolády a karamelu. Sladkost ovoce je v perfektní rovnováze s kyselinkou. Potěší také příjemný a dlouhý závěr. Chuť a aroma jdou ruku v ruce. Po přivonění tedy ucítíte sušené fíky, mandle ale i praženou kávu či hořkou čokoládu. Sherry Don Zoilo Pedro Ximenéz zaujme i svou nezvykle tmavou barvou připomínající mahagon.

Recenze Don Zoilo Pedro Ximenéz 12y

8.75
Vynikající
Klady
Unikátní mahagonová barva
Výrazné sladké aroma
Bohatá a vyvážená chuť
Cenově dostupné
Zápory
Holá láhev bez tubusu
Recenze sherry Don Zoilo Pedro Ximenéz
Sečteno a podtrženo
Cenově dostupné vyzrálé sherry se sladkou chutí. Aroma i chuť jsou ve znamení sušeného ovoce, ořechů a karamelu. Překvapila nás tmavší barva, prý podobná mahagonu.

Zaujalo vás sladké sherry Don Zoilo? Pak vám doporučujeme ochutnat další lahůdku z vinařství Williams & Humbert. Polosladké Solera Especial Sherry zrálo 15 let v dubových sudech. A nebo se podívat na článek nejlepší sherry vína, ve kterém jsme porovnali více druhů.

Podobné články

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...

Druhy sherry

Nejlepší sherry vína

Že scherry patří mezi fortifikovaná vína už víme, ale jak má vlastně chutnat a jak se má pít?