Dovoz z Anglie versus hrabárna. Nakupujeme v secondhandu

Cinkají vám v peněžence poslední drobné, v letošních slevách na vás nic nezbylo, nebo si jen chcete koupit něco na sebe, a výběr v běžných obchodech se vám zdá málo? Vydejte se na nákup do secondhandu.

Tyhle malé či velké obchody často s nápisem secondhand, nebo Oblečení z druhé ruky či Levné oděvy, potkáte na každém rohu v každém městě. Není však „sekáč“ jako „sekáč“. Záleží jakou kvalitu, cenu a model oblečení chcete a podle toho si můžete vybrat ten obchod, kde zaručeně dobře nakoupíte.

Trendy z Anglie

Do první kategorie můžeme zařadit secondhandy, kde oblečení není o tolik levnější než to nové z běžných prodejních sítí, ale alespoň máte výhodu, že tento kousek je povětšinou jen jeden jediný. Jsou to tedy spíš dražší butiky, ale v těchto obchodech to většinou i voní, prodavačky jsou milé a najdete zde i současné módní trendy. Jelikož je oblečení z dovozu, najdete tu většinou starší kolekce oblíbených britských značek jako jsou Atmosphere, Dorothy Perkins, George nebo H&M, Zara a Next ve stavu „jako nové“ a pokud se vám poštěstí, narazíte i na úplně nové, ještě s originální visačkou. Ovšem minimální útratu počítejte kolem tříset korun. Tyhle príma krámky jsou často v centru města. V Praze zajděte třeba do Quasimoda, výběrového K-Oukey, nebo navštivte prodejny řetězce Star Line. Pokud si chcete užít trochu luxusu a hledáte kousky od návrhářů nebo nechcete utrácet závratné částky za plesové šaty, určitě se zastavte v obchůdku 5. Avenue.

Obvyklé tričko

Sekáčích, řekněme, střední třídy, najdete obvykle průměrné, nezajímavé oblečení, které sice prošlo tříděním z velkých, velkoobchodních pytlů a prodavačky je tak považují za nositelné, pro běžného kupujícího, ale módní výstřelky tam rozhodně nenajdete. Na ramínkách visí spíše oblečení „no name“ značek, bez zásadních střihů. Obšas sice narazíte na kousky od Gapu nebo džíny Diesel, ale několik (set)let staré. Prostě trička, košile, džíny pro běžný nenáročný život. Jsou to sekáče s levným oblečení, kde se obléknete od hlavy až k patě do dvouset korun. Výhodou těchto obchodů však je, že se ještě dělí na obchody s oceněným zbožím, kde na visačce je normální cena a na obchody, kde si textil koupíte na váhu. Tam je daná cena kolem 180 korun za kilogram. Takže nákupem šifonového tílka s váhou mouchy tam necháte jen 10 korun a s úsměvem na tváři si můžete koupit ještě ty naušnice, na které vám tím pádem zbylo nebo tam necháte dvě za těžký zimní kabát. Při nákupu více kousků si pak každopádně můžete rozpočítat, že každý kus vás vyšel cca na čtyřicet korun. Na pražském Smíchově najdete třeba Můj sekáč na váhu, ale jinak jsou tyhle obchůdky na každém rohu.

 

Poklad až na dně

Poslední secondhandy se v hantýrce nazývají „hrabárny“. Tam jsou prostě hadry na velké hromadě, kterými se musíte doslova prohrabat, než najdete to, co potřebujete nebo nad čím zabliká váš módní detektor. Ovšem z hlediska originálních kousků jsou to ty nejzajímavější koše s přetékajícími tričky. Tyhle sekáče totiž ve svých útrobách skrývají nejeden skvost. Pásky, boty, svetry za cenu lístku na tramvaj a dokonce i méně, většinou velmi starého data výroby, ale pokud jste vyznavači vintage nebo chcete vlastnit něco výjimečného, není nad to, vyrazit za deštivé soboty do sekáče. Ne nadarmo je na nich ohromná cedule „Megasekáč“. Chcete-li se tedy na odpoledne stát Indianou Jonesem a poprat se s těmi hromadami, ve kterých však většinou pak nějaký ten poklad najdete, připravte si pevné nervy a hbité ruce. Hledání toho pravého svetru může totiž trvat klidně i půl hodiny. Pokud tedy už opravdu máte poledních 50 korun v peněžence, tady se určitě  stylově obléknete, a ještě vás budou všichni obdivovat, jaký máte krásný retro svetr. To, že stál jen 15 korun, už ale nikomu říkat nemusíte. Tento typ mega secondhandů najdete pro jejich velikost většinou kousek za městy. Za Prahou je najdete v Hostivicích, Radotíně nebo v Řepích.

Foto by Tereza Kopecká, StudentPoint

Podobné články