Ekologické prací prášky: 5 důvodů, proč byste je měli začít používat

Prát s ekologickým pracím práškem je dnes už skoro samozřejmost. Chcete o nich vědět víc?
Eco praní image

Dopřejte svému prádlu i pokožce tu nejlepší péči a dejte šanci ekologickým pracím prostředkům. Vyperou vám prádlo stejně dobře, jako ty klasické, a navíc prospějí vašemu zdraví i životnímu prostředí. Sepsali jsme pro vás 5 důvodů, proč byste je měli začít používat. Přesvědčíme vás? 

Ekologický prací prášek image

Jsou vhodné pro alergiky i miminka

Ekologické prášky na praní jsou vhodné pro citlivou i ekzematickou pokožku. Neobsahují totiž silné chemické látky, které jsou obsažené v běžně dostupných pracích prostředcích. Ekologické prací prostředky jsou vhodné i pro praní dětského oblečení, nedráždí tak ani citlivou dětskou pokožku. Ačkoliv jsou jemné, odstraní veškeré anorganické i organické nečistoty. 

Jsou šetrné k naší pokožce

Běžné prací prášky obsahují chlór, fenoly, parabeny i syntetické parfémy. Ačkoliv nemusíte znát přesné definice těchto látek, už jejich množství vám může dát signál, že se nejedná o pranic přírodního. Zbytky těchto látek navíc po vyprání mohou zůstat na oblečení a poté přijdou do kontaktu s vaší pokožkou. Vy je můžete vstřebávat kožními póry dovnitř těla, nebo je vdechovat. Škodlivé látky navíc mohou způsobit alergie, vyrážky, ekzémy a opruzeniny. 

Můžete si je vyrobit i doma

Jedna z nejlepších věcí na ekologických pracích prostředcích je jejich jednoduchost. Neskládají se z desítek látek, které umíte sotva vyslovit. Jejich základ tvoří věci, které všichni dobře známe, a které můžeme mít i doma. Díky tomu si tak můžeme jednotlivé prací směsi kombinovat a vytvářet sami přímo na míru. Jedná se sice o pracnější postup a možná vás ze začátku čeká pár neúspěchů, držte se ale osvědčených rad a doporučení a brzy to budete mít vychytané! 

Mezi nejčastější suroviny pro výrobu domácího a ekologického pracího prášku patří prací soda, mýdlo, voda, případně citronová šťáva, ocet a vonné olejíčky pro provonění. 

Ekologický prací prášek image 2

Jsou šetrné k životnímu prostředí 

Právě kvůli svému složení jsou ekologické prací prostředky šetrné nejen k pokožce, ale i životnímu prostředí. Pokud se totiž škodlivá chemie z běžných chemických prášků a pracích prostředků dostane do spodních vod, má to negativní dopad na vodní živočichy i rostliny. Oproti tomu jsou ekologické prací prášky v přírodě zcela odbouratelné

Dalším velmi diskutovaným bodem je plast. Ekologické prací prostředky se většinou snaží i o ekologické a recyklované obaly. Buď je najdete v recyklovaných plastových obalech, papírových sáčcích nebo kartonových nádobách. Někteří výrobci nabízí i možnost znovuplnitelných stanic pro své prostředky, kdy si jednoduše přinesete do drogerie nebo bezobalového obchodu prázdnou nádobu a prostředek si do ní naplníte. 

Jsou stejně účinné jako klasické prášky  

Mnozí lidé si myslí, že ekologické prací prášky jsou méně účinné než ty klasické. Samozřejmě záleží na konkrétní značce, dnes si ale můžete vybrat z celé řady kvalitních a prověřených pracích přípravků, které fungují spolehlivě a jsou šetrné. Mezi nejpopulárnější značky patří: 

  • Tierra Verde – česko-slovenská značka přírodní drogerie vyrábí prací prášky i kosmetiku a čisticí přípravky do domácnosti. Stojí za značkami Yellow&Blue i Casa Organica a na trhu už si získala velmi dobrou pověst. 
  • Mulieres – všechny produkty vyrábí v Estonsku, z přírodních surovin a s ohledem na životní prostředí. Jejich produkty vznikají kombinací moderních metod i tradičních receptur. Prací prostředky prodává v upcyklovaných kartonových obalech.
  • Only Eco – za touhle ekologickou značkou stojí polská firma, která vyvíjí a vyrábí šetrnou přírodní kosmetiku pro péči o tělo i vlasy pro děti a dospělé. Mezi jejími nejoblíbenějšími produkty najdete jak prací gely, tak přípravky na čištění domácnosti.
  • Ecover – firma byla založena v 80. letech 20. století a byla dokonce první společnost na světě, která veřejnosti představila bezfosfátový prací prostředek. Jejich produkty si brzy našly cestu napříč Evropou. Jsou rostlinné a ekologické, v přílodě se rozloží, jsou minimálně toxické. 
  • Bio-D – britská firma nabízí ekologickou drogerii a prostředky na praní již od roku 1988. Filozofie firmy spočívá v minimálním dopadu výrobků na životní prostředí nejen při výrobě, ale i při užívání. Využívají kvalitní suroviny z obnovitelných rostlinných zdrojů. 

Všechny tyto značky najdete mezi eko pracími prášky na Econea.cz. Podívat se můžete taky na test praní eko gelem, který udělala maminka Lenka zde.

Ekologický prací prostředek Terra Verde

TIP: Vyrobte si doma mýdlový sliz na praní

Co budete potřebovat: Pro výrobu pracího prostředku budete potřebovat přírodní mýdlo (ideálně marseillské), prací sodu a vodu. 

Postup: Nejdříve nastrouhejte cca 180 g mýdla na praní. Mýdlové hoblinky rozpusťte v litru vroucí vody, míchejte vařečkou. Poté přidejte 150 g prací sody a směs doplňte horkou vodou o objemu 10 litrů. 

Množství sody můžete upravit dle tvrdosti vody – čím tvrdší voda, tím více sody použijete. 

Poté nechte tekutinu vychladnout. Mýdlová voda zhoustne do slizu gelové až pudinkové konzistence. Pokud bude příliš řídká, do praní přidejte větší množství, příště pak vody dejte méně. Ideální objem na jednu pračku je 200 až 300 ml. 

Prát ve slizu můžete všechny barvy prádla, syntetické i přírodní materiály. Také snese nižší teploty. Neperte v něm jen funkční prádlo a polyesterový flís. 

Podobné články