„Dneska zkusím něco nového,“ říkáte si při každé návštěvě kavárny, a nakonec stejně zůstanete u cappuccina bez příchutě. Po přečtení tohoto článku se nebudete bát objednat si ristretto, doppio nebo třeba latte macchiato.
Espresso vs. piccolo
Tak pro pořádek – espresso je to samé, čemu říkáme piccolo, ALE – výraz piccolo se do Čech dostal prazvláštním způsobem a jednoduše neexistuje! Proto si objednávejte už jen a pouze espresso.
Espresso = malý šálek silné kávy neboli „káva na probrání“. Správně by se měla připravovat ze 7 g kávy a asi 30 ml vody. Na hladině by se měla udělat světle hnědá pěna. Pokud chcete kávu s ještě silnější chutí, objednejte si ristretto – stejné množství kávy, ale méně vody, asi 15 ml. Pokud chcete dvojité espresso (tedy dvojitou dávku kávy i vody), objednejte si doppio.
Cappuccino
Šálek na cappuccino by měl mít objem asi 150 ml, z toho je 30 ml espresso a zbytek horké mléko a mléčná pěna, která by správně měla být bez bublinek. Baristé často poklepávají konvičkou s mlékem o stůl – dělají to právě proto, aby byla pěna hladká a bez bublinek. Ha, záhada vyřešena!
Caffé latte vs. latte macchiato
Velmi zajímavá je historie vzniku caffé latte. Vynalezl ho italský barista a majitel kavárny Lino Meiorin. Zákazníci nebyli zvyklí na intenzivní chuť cappuccina a prosili Lina o více mléka, Lino dal pak baristovi jasný rozkaz, aby dal víc „latte“ neboli mléka. Proto se vám také může stát, že když přijedete do zahraničí a budete požadovat „latte“, jak jste v Čechách zvyklí, dostanete pouze mléko, proto nezapomeňte přidat kouzelné slovíčko „caffé“.
Caffé latte = správně by se mělo připravovat do porcelánového hrníčku o objemu asi 260 ml. Základem je 30 ml espressa, do něhož se nalije 210 ml horkého mléka, ze kterého se po odstání vytvoří na hladině pěna.
Caffé latté macchiato = a to už je to typické „latte“, které si objednáváme v kavárnách. Je připravováno do vyšší skleničky, ve které jsou vidět barevné vrstvy mléka, mléčné pěny a kávy. Objem tohoto kávového nápoje je oproti caffé latte větší – někdy až 400 ml, obsahuje také více mléka. Na rozdíl od caffé latte se nejprve nalije horké mléko a potom se opatrně dolévá espresso.
Turek
Neboli káva s lógrem. Turek, jak ho známe v Čechách, nemá s klasickou tureckou kávou vůbec nic společného. Je to vlastně nezdravý způsob přípravy kávy, který jsme si tak nějak sami vynalezli. Ale pro neználky, jako jsem já – „český“ turek se připravuje zalitím mleté zrnkové kávy vroucí, ještě bublající vodou. Pravá turecká káva se připravuje mnohem náročnějším způsobem.
Tak co, také jste dostali chuť na kvalitní voňavou kávu? Znáte další druhy oblíbeného kávového nápoje? Pak tu máme právě pro vás: Espresso, cappuccino, caffé latte a k tomu Kávu, nebo čaj? V kavárně samozřejmě pijeme kávu, ale můžeme se tu potkat se zajímavými lidmi. No a pro zvědavce je tu i něco o Starbucks: Fenomén, nebo jen předražená káva?
Foto: deviantart.com/Qlook, Ru-kai-yah, PassionAndTheCamera