ETIKETA: Co si počít s příborem?

Myslíte si, že zacházet s příborem umí každý? Nechte se s námi vyvést z omylu. Někdy je to skutečně věda!

Ocitnout se na společenské večeři nebo obědě a neumět správně zacházet s příborem je opravdu trapná situace. I když se může zdát, že umět používat příbor není nic těžkého nebo že v případě takového detailu jde opravdu o banalitu, nic nezkazíme tím, když s příbory budeme nakládat tak, jak se sluší a patří.

Při jídle držíme vidličku v levé ruce, nůž v pravé. Prsty směřují dolů směrem k talíři a konce držadel se opírají o dlaně, tudíž nejsou vidět. Často si lze všimnout, že spousta lidí drží příbor jako tužku. Není to vhodné, a to ani v případě vidličky – tu při společenském stolování držíme směrem dolů.

Při jídle, které není nutné krájet (například thajská jídla či rizoto), nůž vůbec nepoužíváme a jíme pouze vidličkou, kterou držíme v pravé ruce. V tomto případě ji však držíme jako lžíci, tedy hroty směrem nahoru. Po dojezení pokrmu na talíř položíme jak vidličku, tak nůž, a to i když jsme ho nepoužili. Pokud jsme si objednali jídlo s přílohou, kterou nelze konzumovat vidličkou hroty dolů, nemůžeme ji uchopit tak, aby byly vidět rukojeti. V tomto případě rukojeť schováme naplocho do dlaně, prsty stále směřují dolů, přílohu opatrně nahrneme na vidličku a hned jak je to možné, vrátíme se ke klasickému způsobu uchopení.

Zacházení s příborem v případě specifických potravin

Dlouhé těstoviny jako například špagety nebo tagliatelle jíme vidličkou v pravé ruce. V levé držíme lžíci, do jejíž prohlubně opřeme vidličku a těstoviny pohodlně namotáme. Lžíci do úst nikdy nedáváme.

Dlouhé těstoviny jíme s pomocí vidličky a lžíce.

Pokud si objednáme salát, jíme ho pouze vidličkou. Očekává se, že velké listy salátu budou naporcovány na tak malé kousky, abychom k jejich konzumaci nemuseli použít nůž. Pokud tomu tak není, vzpomeneme si na pravidlo, že není-li možné jídlo jíst důstojně, nejíme ho vůbec.

Brambory jsou asi nejčastější přílohou, kterou si objednáváme. Krájíme je boční stranou vidličky, ne nožem, a už vůbec by nás nemělo napadnout je pasírovat skrze hroty vidličky.

K masu dostaneme speciální steakový nůž. Krájíme ho kolmo na vlákna svaloviny a je možné jej dochutit omáčkou. Steakový nůž má speciální pilovité ostří, ale je nám k dispozici pouze v restauracích, na rautu či bufetu se s ním nesetkáme.

 

Jste zvyklí používat příbor správným způsobem? Napište nám na Facebooku.

 

Foto: photl.com

Podobné články