Společensky stolovat v praxi znamená znát pravidla slušného chování a umět konverzovat. Za pozváním na večeři bychom neměli vidět jen příležitost se dobře najíst. Je to především navazování nových kontaktů a hledání společných témat s ostatními strávníky.
V první řadě je nutné dodržet zasedací pořádek. Jelikož mají u stolu společensky významnější osoby svá privilegia, musí hostitel zasedací pořádek sestavit dle pevně určených pravidel. Jsme-li hostitelem, nesmíme u stolu vytvořit oddělené skupiny. Je třeba, aby se všichni bavili navzájem, a tak podle toho musíme hosty promíchat. Promícháme muže a ženy, starší a mladší a ani manžele neposadíme vedle sebe, jelikož hlavním smyslem společenského stolování je seznamování.
Jak se chovat u stolu?
U stolu bychom měli sedět rovně a během jídla neskláníme hlavu k talíři. Ženy sedí jen v první třetině židle, nohy mají u sebe a neopírají se o opěradlo. Muži mohou použít židli celou, ale nesmí být nahrbení vzhledem k desce stolu. Lokty by měly být u těla, abychom nepřekáželi sousedícím. Při jídle se lokty nedotýkají hrany stolu a ruce s příborem držíme nad stolem. V pauze, když zrovna nic nekonzumujeme, se o hranu stolu opřeme předloktím. Je nespolečenské mít ruce v klíně.
Co se týče ubrousků, látkové dáme ihned po dosednutí na klín. Ve velmi dobrých restauracích ubrousky na klín pokládá obsluha, a tak bychom s touto možností měli předem počítat.
Začínáme jíst
Na společenské večeři se pravděpodobně setkáme s pečivem. Neokusujeme ho, nýbrž lámeme na malé kousky, které vložíme do úst. S velkou pravděpodobností nám obsluha přinese ošatku s pečivem pro všechny. Vezmeme jeden kousek, ze kterého ulamujeme a mažeme jednotlivé části. Je nepřípustné si namazat celý kus najednou.
Trable by nám mohly způsobit například plody moře. Na ryby máme speciální vidličku s hlubším vybráním mezi hroty. Můžeme se také setkat s vidličkou, jež má půlkruhový otvor – ten slouží na uchycení páteře. Nůž je tupý s ostrou špičkou, kterou rybu rozpářeme. Poté stáhneme kůži a maso z kostí. Ve středu talíře by mělo zůstat pouze maso, nepoživatelné části odstrčíme na kraj. Pokud se nám do úst dostane kůstka, nevyndaváme ji rukou, ale nenápadně ji „vyplivneme“ na vidličku, s jejíž pomocí ji odložíme na kraj talíře.
Často se setkáváme také s krevetami. V tomto případě záleží, zda jsou loupané či ne. Loupané krevety nám žádný problém nepůsobí – jíme je klasicky příborem. Krevety neloupané konzumujeme rukama tak, že odlomíme hlavičku a postupně odlupujeme skořápku. Skořápku s nožičkami položíme, zatáhneme za ocásek a zůstane nám jen maso. To pak jíme příborem.
Ústřice, které rovněž mohou být součástí našeho menu, se podávají na ledové tříšti již otevřené. Malou vidličkou s ostrým okrajem ústřici odřízeneme v místě, kde je přirostlá k lastuře. Pokapeme ji citrónem a vysrkneme i s tekutinou. I když v tomto případě srkání není nic trapného, můžeme ji také nabrat na vidličku a vložit do úst.
Jak si s mořskými plody dokážete poradit vy? Podělte se s námi na Facebooku.
Foto: photl.com