Etiketa: Tykat, nebo vykat?

Určitě jste se několikrát dostali do nepříjemné situace, kdy jste si nebyli jistí, zda tykat, nebo vykat. Pojďte se podívat, co na to říká etiketa.

Když je vám na přátelské „ahoj“ odpovězeno odtažitým „dobrý den“, zčervenáte a samou trapností se praštíte do čela. Znáte to, že? Nebo je vám s protějškem vykání nepříjemné a nevíte, zda je vhodné nabídnout tykání? Připomenout si základy etikety vykání a tykání určitě není od věci.

Tykám ti, vykám vám

Tykání je výraz blízkého, rovnocenného vztahu. Je tedy celkem jasné, že si tykáme v rodině, s bráchou, ségrou, s přáteli, spolužáky nebo domácími mazlíčky. Vykání nám naznačuje vztah, ve kterém je někdo na vyšší úrovni. Vykání v jasnějších případech zvolíme většinou automaticky správně – profesoři, cizí lidé, nadřízení, prodavačka v obchodě. Co když ale váš vztah k někomu jinému není tak zřejmý?

Mohu nabídnout tykání?

Pak není nic snazšího, než si připomenout základní pravidla pro nabízení tykání. Platí, že tykání nabízí: společensky významnější osoba, starší mladšímu, žena muži. V případě, že je muž starší než žena, neznamená to, že muž získává právo nabídnout tykání. Nejčastěji nabízí tykání spíše žena muži. Snad jen velmi vážený muž by mohl nabídnout ženě tykání. V pracovním vztahu nabízí tykání VŽDY nadřízený podřízenému, bez ohledu na věk či pohlaví. Ne vždy je ale tykání mezi nadřízeným a podřízeným správným krokem. Nadřízený by mohl nechtěně ztratit autoritu.

V rovnocenném vztahu nabízí tykání vždy žena muži.

Tykat? Ne, děkuji

I přesto, že vám není nabídka tykání od někoho společensky významnějšího (a mezi ně se počítají i třeba rodiče přítele či přítelkyně) úplně příjemná, není vhodné ji odmítnout. Odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček to považuje dokonce za hrubou urážku.

Určitě netušíte, že…

… když vám někdo bez jakékoli nabídky tyká a vy mu nesměle vykáte, pak je v pořádku (v případě rovnocenného vztahu), když dotyčnému začnete jednoduše také tykat. Pokud se ovšem nejedná o vztah nadřízený–podřízený, pak samozřejmě nadřízenému nadále vykáte. A věděli jste, že v případě vztahu mezi obchodníkem a zákazníkem je právě zákazník považován za společensky významnější osobu, tudíž navrhuje tykání? Myslete také na to, že pokud si s někým potykáte, bylo by dobré si to zapamatovat. Vykáním byste mohli oba účastníky dostat do nepříjemné situace. A poslední věc na závěr – tykání se stvrdí většinou podáním ruky, nezapomínejte se přitom, prosím, dívat druhému do očí!

Máte nějaké humorné příhody související s tykáním nebo vykáním? Podělte se o ně s námi na našem Facebooku.

Foto: deviantart.com/Yurrinka, insp1ration

Podobné články