Když je vám na přátelské „ahoj“ odpovězeno odtažitým „dobrý den“, zčervenáte a samou trapností se praštíte do čela. Znáte to, že? Nebo je vám s protějškem vykání nepříjemné a nevíte, zda je vhodné nabídnout tykání? Připomenout si základy etikety vykání a tykání určitě není od věci.
Tykám ti, vykám vám
Tykání je výraz blízkého, rovnocenného vztahu. Je tedy celkem jasné, že si tykáme v rodině, s bráchou, ségrou, s přáteli, spolužáky nebo domácími mazlíčky. Vykání nám naznačuje vztah, ve kterém je někdo na vyšší úrovni. Vykání v jasnějších případech zvolíme většinou automaticky správně – profesoři, cizí lidé, nadřízení, prodavačka v obchodě. Co když ale váš vztah k někomu jinému není tak zřejmý?
Mohu nabídnout tykání?
Pak není nic snazšího, než si připomenout základní pravidla pro nabízení tykání. Platí, že tykání nabízí: společensky významnější osoba, starší mladšímu, žena muži. V případě, že je muž starší než žena, neznamená to, že muž získává právo nabídnout tykání. Nejčastěji nabízí tykání spíše žena muži. Snad jen velmi vážený muž by mohl nabídnout ženě tykání. V pracovním vztahu nabízí tykání VŽDY nadřízený podřízenému, bez ohledu na věk či pohlaví. Ne vždy je ale tykání mezi nadřízeným a podřízeným správným krokem. Nadřízený by mohl nechtěně ztratit autoritu.
Tykat? Ne, děkuji
I přesto, že vám není nabídka tykání od někoho společensky významnějšího (a mezi ně se počítají i třeba rodiče přítele či přítelkyně) úplně příjemná, není vhodné ji odmítnout. Odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček to považuje dokonce za hrubou urážku.
Určitě netušíte, že…
… když vám někdo bez jakékoli nabídky tyká a vy mu nesměle vykáte, pak je v pořádku (v případě rovnocenného vztahu), když dotyčnému začnete jednoduše také tykat. Pokud se ovšem nejedná o vztah nadřízený–podřízený, pak samozřejmě nadřízenému nadále vykáte. A věděli jste, že v případě vztahu mezi obchodníkem a zákazníkem je právě zákazník považován za společensky významnější osobu, tudíž navrhuje tykání? Myslete také na to, že pokud si s někým potykáte, bylo by dobré si to zapamatovat. Vykáním byste mohli oba účastníky dostat do nepříjemné situace. A poslední věc na závěr – tykání se stvrdí většinou podáním ruky, nezapomínejte se přitom, prosím, dívat druhému do očí!
Máte nějaké humorné příhody související s tykáním nebo vykáním? Podělte se o ně s námi na našem Facebooku.
Foto: deviantart.com/Yurrinka, insp1ration