Evropa oslavila Erasmus Days. V tuzemsku se zapojila více než stovka organizací

K příležitosti pátého ročníku Erasmus Days v termínu 14. až 16. října konalo pět tisíc akcí.
Řada zemí po celém světě oslavovala studijní program Erasmus+.

Celá řada zemí ve dnech 14. – 16. října oslavovala studijní program Erasmus+. K příležitosti pátého ročníku Erasmus Days se po celém světě konalo pět tisíc akcí. Jejichž cílem bylo představení možností programu, zviditelnění jeho dopadů a vzájemné sdílení zkušeností.

Do oslav se mohly zapojit všechny organizace, které v letošním či uplynulém roce realizují projekt s podporou programu Erasmus+. Organizace v rámci kampaně pořádají rozmanité aktivity, ve kterých představují veřejnosti výsledky svých projektů a sdílejí své zážitky a zkušenosti z výměnných pobytů. Česká republika se kampaně účastní počtvrté, do letošní kampaně se v tuzemsku zapojila více než stovka organizací.

V Česku se do oslav zapojila více než stovka organizací

„Každoročně se pořádá několik výstav, celá řada prezentací, diskuzí a komunitních setkání. Zapojují se organizace napříč všemi sektory vzdělávání – od základních a středních škol přes knihovny nebo muzea až po univerzity.“ Okomentovala okolnosti celoevropských oslav Lucie Petříková z Domu zahraniční spolupráce, který program Erasmus+ v České republice zastřešuje.  

Masarykova univerzita v Brně například přichystala motivační přednášky naživo i online o možnostech zahraničního studia. Podobné aktivity uspořádala také ČVUT nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Hradcem Králové se v těchto dnes zase táhl studentský průvod s vlajkami.Lidé z Berouna se mohli v mezinárodní vzdělávacím centrum GEMS zúčastnit workshopu o domácí fermentaci zeleniny nebo jogurtu.

Erasmus Days slavily také základní a mateřské školy

Žáci základní školy Stříbro Erasmus Days zasvětili přírodě, k této příležitosti ve školní zahradě zasadili nové keře. Také představili příručku o ochraně životního prostředí, která vznikla v rámci jejich mezinárodního projektu. Jejich vrstevníci v Lanškrouně si v těchto dnech četli pohádky a legendy z šesti různých zemí, které přeložili a vydali ve vlastní publikaci.

Starší dámy se rozhodly potěšit studentky oboru kadeřnictví a kosmetických služeb ze Střední školy Havířov-Prostřední, připravily si pro ně salón krásy. Vsetínská SOŠ Josefa Sousedíka zase uspořádala výstavu o odborných stážích v Německu a Portugalsku.

Učitelky z mateřské školy Na Hradě v Třebíči pro děti připravily maltézské dny. Děti tak poznaly kulturní a přírodní zajímavosti tohoto ostrovního státu, naučily se nová slovíčka, vytvářely jejich klasické loďky luzzu. Ke snědku si připravily dobroty jejich tradiční kuchyně.

Erasmus+

Erasmus+ je program podporovaný Evropskou unií, který zájemcům umožňuje mezinárodní výjezdy. Podporuje také mezinárodní spolupráci ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Tuzemští studenti s programem mohou cestovat od roku 1998, kdy se Česká republika stala jeho součástí. V rámci uplynulého programového období 2014-2020 přinesl Erasmus+ České republice finanční prostředky ve výši asi 11 miliard korun. Tak umožnil více než 320 tisícům žáků, studentů, učitelů a dalších účastníků vyjet do zahraničí nebo naopak navštívit Českou republiku.


Znáte nejdůležitější důvody proč Erasmus neodkládat a víte jak napsat motivační dopis na Erasmus? Může vztah vydržet na dálku – třeba právě při Erasmu? A co Erasmus v době covidové.

Podobné články