Friends with benefits: realita

V poslední době se vyrojily filmy o přátelích, kteří se pokouší o takzvané přátelství s výhodami. Tedy přátelé, kteří spolu spí. Jaká je ale realita? Může to fungovat? Jak si užívat výhody vztahu, ale nezažívat jeho nevýhody?

Původně jsem vás chtěla zahltit  těmi ,,správnými“ poučkami, co dělat, aby taková forma soužití fungovala. Ale pak jsem si řekla, že osobní zkušenosti jsou cennější, takže vám přináším poučky, které jsou založeny na opravdových zkušenostech.

Pětadvacetiletá asistentka Pavlína si tuhle formu soužití nemůže vynachválit: ,, Po rozchodu s dlouholetým přítelem jsem si přátelství s výhodami užívala rok se svým kamarádem .Bylo to naprosto skvělé. Fungovali jsme pořád jako přátelé, ale často jsme se sešli jen kvůli sexu.“ Ale zároveň dodává: ,,Buď musíte před svým okolím mlčet, nebo to naopak všem vysvětlit. Pokud se vám to podaří a pochopí to i vaši rodiče, kteří sní o tom, že se brzy vdáte, máte napůl vyhráno.“ Možná se ptáte, proč to skončilo, když to bylo tak úžasné. ,,Našla jsem si přítele.“ Ale přitom jí zůstal kamarád. Před svým přítelem ale tohle raději nikdy nezmínila. ,,Kluci říkají, jak jsou v pohodě, ale pak by chtěli slyšet, kdo z nich byl v posteli lepší. “

Z Pavlínina vyprávění vyplývá několik rad:

Stanovte si hranice

Určete si dopředu, co je dovoleno. Někomu vyhovuje občasně spolu odcházet z večírků za jediným účelem. Někomu zase to, když si s protějškem domluví den, dva v týdnu, kdy se sejdou jen kvůli sexu. Chcete vědět, co váš protějšek dělá v jiné posteli než té vaší? Pokud jste se o tom jako kamarádi bavili, není důvod o tom mlčet, ale stejně tak může někomu připadat divné to rozebírat, opět záleží na dohodě.

Žárlivost musí pryč

Ne, nemáte na sebe žádné formální nároky. Dokud jste přátelé, vídáte se, kdy chcete. A to samé platí i pro sex. Jen tehdy, když oba chcete. Jestli se pokusíte obráti na svůj protějšek s výčitkami ve smyslu: ,,Vídáme se málo“, jste na nejlepší cestě to zase rychle ukončit. Udržujte si původní frekvenci čistě přátelských posezení, jinak utrpí přátelství.

Je to vhodné pro každého?

Odpověď je zřejmá, není. Někdo zkrátka touží po láskyplném vztahu, někomu naprosto vyhovuje svoboda a nekomplikovanost kamarádství s výhodami.  Nezačínejte s někým spát proto, že s ním chcete chodit. Nemyslete si, že pravidelný sex a přátelství se musí vyvinout ve vztah. A hlavně v to nedoufejte. Jestli nejste schopní s někým spát bez citů a bez nároků, raději se do toho nepouštějte.

Foto: sxc.hu

Výhody a nevýhody

Stejně jako jakákoli jiná věc a forma vztahu, i tahle má svá plus a mínus. Lidé, kteří s tím mají zkušenosti, se shodli na tom, že sex je obvykle skvělý. Proč?
Nemáte před sebou zábrany, navzájem si můžete dávat rady a (zejména ženy) se dokážou při sexu uvolnit a pořádně si ho užít. Mnohdy si i troufnou na věci, které by se s partnerem styděly zkusit.

A jaké jsou nevýhody? Pro někoho může být těžké uvědomit si, co si může dovolit, což může vést ke konfliktům. Obecně se dá říct, že mezi přáteli je méně třecích ploch než v reálném vztahu, a to samé obvykle platí i pro kamarády s výhodami.

Další drobnou nevýhodou je, že vaše okolí s tím může mít problém (ano, je to jejich problém, ale pokud se vás každý týden ptají, jestli už spolu začnete chodit, je to minimálně otravné). Proto se rozhodněte, jestli je lepší o tom pomlčet, nebo to jednou pořádně vysvětlit a pak ostatní požádat, aby se v tom dál nepitvali. I tak se ale setkáte s názory, že buď se jednoho dne dáte dohromady, nebo skončí vaše přátelství. No a? Jak to máte vědět? Přátelé s výhodami si užívají současnost, proč by se měli zabývat tím, jak to bude vypadat za týden, za měsíc, za rok? Přesto, ale taky možná právě proto, taková přátelství vydrží často déle, než vztahy běžné. ,,Přátelství končí často kvůli závisti, změně bydliště, práce, tak proč by nemohla končit kvůlit sexu? Když už, tak minimálně skončí příjemně.“ komentuje to třiadvacetiletý student David.

Myslíte si, že to je jen pohodlnost a sobeckost? Nebo zastáváte názor, že tohle může za určitých podmínek dobře fungovat? Máte vlastní zkušenosti? Řekněte nám, co si myslíte.


Foto: sxc.hu

Podobné články