Homo Erectus, náš evoluční předchůce, vyhynul, protože byl příliš lenivý

Takže nás čeká totéž?!

Předpokládáme, že když čtete tenhle článek, ležíte zavrtaní v posteli, čtete si ho z mobilu a nechce se vám absolutně nic dělat. Zhruba tak nějak existoval i člověk vzpřímený (Homo erectus), než vyhynul. Takže nás nejspíš čeká totéž a my jsme jen příliš leniví na to, abychom panikařili.

Náš předchůdce měl rád pohodlí

Homo Erectus je první hominid, který dokázal vytvořit oheň, takže by se dalo říct, že to byl velký evoluční skok. Šlo o takový ten základní krok, kterým jsme utekli dalším zvířatům. Váš pes si oheň nerozdělá, i když si umí otevřít koš a vyjíst zbytky!

Podle posledních průzkumů se ale zdá, že i když Homo Erectus ovládl oheň, byl to člověk vesměs lenivý. Respektive měl raději pohodlí, než aby se snažil o kvalitu.

Pokud šlo o výrobu nástrojů nebo sbírání zdrojů k obživě, snažili se jít tou nejsnazší možnou cestou, i když nebyla vždycky nejlepší. Pro nástroje používali například kameny, které prostě našli poblíž. V podstatě sáhli po prvním kameni, na který narazili, i když by byl vhodnější jiný, ale to by se museli snažit s jeho hledáním. Lepší kameny byli víc do kopce. Kdo se má, sakra, trmácet do kopce?!

Právě tahle lenivost způsobila, že nakonec nebyli schopní se přizpůsobit změnám v prostředí a nakonec po téměř milionu let přežívání vymřeli.

Když to porovnáte s neandrtálci a prvními Homo sapiens, ti se soustředili na sbírání zdrojů a plánování dopředu.

Tak vstanete už z té postele?!

Podobné články