Hrozba žen 1. část – Rakovina prsu

Hrozba, ze které má každý husí kůži. Rakovina! Pro nás, ženy, především dvě noční můry: rakovina prsou a rakovina děložního čípku.

Rakovina prsou. Žádná z nás si nechce nic podobného do svého života pustit. Hrozba, která ohrozí celé generace rodiny. Jak vzniká a co bychom měly dělat, abychom na ni včas přišly?

Karcinom prsu je nádorové onemocnění, které postihuje z velké většiny ženy. V České republice je to nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Obvykle se objevuje až po šedesátém roce, vzácně však už před rokem dvacátým pátým. Ročně u nás onemocní kolem 5500 žen, což odpovídá přibližně 100 nemocných ze 100 000 žen. Vzácně se může vyskytnout i u mužů, ovšem pravděpodobnost je menší než 1%.

rakovina prsou (zdroj: wikipedia.org)

Každoročně se u nás objevují mladší a mladší nemocné ženy, proto je na místě věnovat tomuto tématu pozornost i v našem věku, i když spadáme podle statistik mezi vzácné případy. Proto bychom měly alespoň jedenkrát týdně své prsy zkontrolovat. Prohmatejte si prsa, a pokud najdete nějaké změny, neváhejte navštívit lékaře.

Nejčastějšími viditelnými případy rakoviny prsu je změna velikosti nebo tvaru prsu, vtažená bradavka, otoky, změna vzhledu kůže (šupiny, zarudnutí, pomerančová kůže). Případy zjištěné hmatem jsou zase hrbolky, zhuštění v částech prsou nebo v podpaždí a citlivé bradavky. Samozřejmě ne vždy tyto změny musí znamenat rakovinu. Citlivá prsa míváme i kolem měsíčních cyklů, ale pokud se vám něco nezdá, za návštěvu lékaře nic nedáte.

Avon Pochod na podporu žen s rakovinou prsu

Letos, stejně jako každý rok, se ve více než 50 zemích světa koná Avon Pochod na podporu žen, které s rakovinou prsu bojují. Pochod se koná již 9. Června 2012. Vstupenkou je krásné růžové tričko, navržené Taťánou Kovaříkovou. Start bude ve dvanáct hodin z parku Kampa a končí ve Žlutých lázních v Podolí. Tričko si můžete zakoupit u své Avon Lady, na e-shopu, v butiku Tatiana, Dušní 1, Praha 1, v prodejnách Home and Cook, na recepci radia City a v prodejně Crocs Store OC Chodov.

 

Máte nějaké zkušenosti s rakovinou prsu? Byly jste někdy na pochodu od Avonu? Podělte se s námi o zkušenosti v komentářích nebo na facebooku.

 

Zdroj: wikipedia.org, zdravaprsa.cz, nemoci.vitalion.cz
Foto: wikipedia.org, zdravaprsa.cz, sxc.hu

Podobné články