Jak na oblek?

Skoro všichni ho mají a skoro nikdo ho neumí nosit. Nebuďte za burana a přiučte se.

Dokonale padnoucí oblek by měl být v pánském šatníku samozřejmostí. Spousta chlapců a mužů toto pravidlo sice splňuje, ale za způsob, jakým oblek nosí, by jim měl být odebrán. Pokud nevíte, jak si ho správně vybrat a užívat, zastyďte se a čtěte dál.

Kam, z čeho a za kolik?

Oblek vás musí reprezentovat, takže se obloukem vyhněte stánkům nebo podřadným obchodům a zamiřte do specializovaných prodejen, kde najdete školený personál. Namátkou – starý dobrý Blažek nebo Peek and Cloppenburg, kde najdete nepřeberné množství krásných kousků od různých značek.

Krásný oblek potrhne vaši osobnost.

Vybírejte oblek pouze z vlny, případně lnu, kašmíru nebo mohéru. Podšívka může být z hedvábí. Je-li ve složení viskóza nebo polyester, ruce pryč. Nejen, že se budete hrozně potit, ale pot se navíc nebude dobře odpařovat. Tyto dva strašáky najdete bohužel i u velice drahých značek. Takže oči na stopkách.

Připravte se, že kvalitní oblek něco stojí. Nejlepší a asi nejvýhodnější volbou je šití na míru, kdy vás oblek vyjde zhruba na patnáct tisíc. Berte na vědomí, že to není oblečení na jednu sezónu (pokud se nehodláte válet v kulturáku v kaluži piva) a budete za většího frajera než s jablečným mobilem. A to se vyplatí!

Délky

Rukáv musí být kratší než rukáv košile, a to z několika důvodů – opticky prodlužují ruce a hlavně tak můžete vystavovat krásné manžetové knoflíčky. Rozhodně si podle délky rukávů nevybírejte celý oblek, vždy si je můžete nechat zkrátit.

Nohavice vyžadují odborný zásah snad ve všem případech, proto se u kvalitních obleků prodávají nezačištěné (takže žádný kazový kus). Závisí hodně na výšce podpatku společenské obuvi, ideální jsou dva prsty nad zemí a vepředu musí být nohavice mírně pokrčené.

Malá nápověda.

Ať se děje, co se děje, vždy dodržujte:

  • Do obleku jedině košili s dlouhým rukávem, jak již bylo zmíněno. Ve velkých vedrech nechte sako doma a vyrazte v krátkém rukávu.
  • Sundat si ho můžete pouze v případě, že pod ním máte vestičku.
  • Zašitý rozparek saka, kapsy saka, kapsy kalhot a kapsičku na saku rozpárejte. Zašívají se pouze z výrobních důvodů.
  • Odpárejte také všechny značky nebo nášivky
  • Patky na kapsách nikdy nezastrkávejte dovnitř!
  • Noste pouze a jedině šněrovací obuv.
  • Bez opasku ani ránu! Dbejte na to, aby barevně ladil s obuví. Opovažte se sáhnout po textilním.
  • Manžetové knoflíčky, spony na opasku, hodinky a ostatní doplňky se nosí vždy v jedné barvě. Žádný mix zlaté a stříbrné – nejdeme od Berousků. A chraň vás ruka páně, abyste si na hlavu nasadili flexu!

Nuže, teď, když všechno znáte, buďte krásní a elegantní a neudělejte mi ostudu.

 

Foto: bandi.cz, deviantart.com

Podobné články