Jak na státnice? Opakování, dostatek času a odpočinek

Dostatek času, odpočinek a kontrola termínů. Redakce Studentpoint.cz radí, jak s přehledem zvládnout státnice.
Dostatečné mnžoství času na učení i opakování, odpočinek a kvalitní spánkový režim či maximální omezení důvodů k nervozitě. Jak zvládnout státnice, radí redakce Studentpoint.cz

Poslední semestr vysokoškolského studia se chýlí ke konci a katedra už pomalu vypisuje termíny státních závěrečných zkoušek. Deadliny odevzdání diplomové práce i ústních zkoušek se neúprosně blíží a vy začínáte vnímat nepříjemný tlak v oblasti žaludku. Máte pocit, že takové množství informací vaše hlava nemůže nikdy pojmout, natož do toho řešit ještě diplomovou práci? Hroutit se předem však ničemu a nikomu nepomůže, už vůbec ne vám a vašemu studijnímu plánu. Přestože to zpočátku může vypadat děsivě a neuskutečnitelně, je třeba uvědomit si jedno – zvládli to jiní, zvládnete to také. Redakce Studentpoint.cz proto přináší několik tipů, jak úspěšně složit státnice a zdárně se dopracovat k vysokoškolskému diplomu a pár důležitým písmenkům před jménem.

Pohlídejte si podmínky ukončení studia. Bez nich můžete na státnice zapomenout

Nejdůležitější úlohou na konci předposledního semestru je je důsledná kontrola splnění podmínek studia. Abyste mohli jít ke státnicím, musíte mít hotové předměty s odpovídajícím počtem kreditů, většinou také cizojazyčné kurzy a něco dalšího. Požadavky se však mohou lišit. Není tedy nic jednoduššího a spolehlivějšího, než kliknout na stránku katedry a vyhledat si relevantní informace. Většina vysokých škol má také své informační systémy, které poskytují službu s názvem kontrola studia. Ta tuto práci obvykle udělá za vás.

Hlídejte si důležité termíny

Další poměrně snadnou, ale mnohdy podceňovanou součástí přípravy, je kontrola termínů. Většina kateder důležitá data shromažďuje ve funkci nazvané terminář. Kromě samotných zkoušek byste měli dávat pozor na data posledních možných změn diplomové či bakalářské práce, odevzdání celého dokumentu včetně příloh, a také následné obhajoby.

Vytvořte si časový harmonogram přípravy na státnice

O správném time managementu bezpochyby slýcháte na každém rohu. V případě tak důležité události, jako jsou státní závěrečné zkoušky, byste na něj měli dbát dvojnásob. Jakmile katedra zveřejní termíny, zapište si je do kalendáře a vytvořte si logický harmonogram příprav. Donutí vás to pracovat postupně a nenechávat všechno na poslední chvíli, čímž zároveň můžete předejít neuspokojujícím výsledkům. Jedním z několika klíčů k úspěchu jsou však odpovídající nároky. Pokud budou příliš vysoké a nereálné, budete zbytečně zklamaní a demotivovaní. Zadávejte si pouze takové množství práce, u kterého máte reálnou šanci to stihnout. Pokud potřebujete více času, začněte se připravovat dříve.

Připravujte se nejen na státnice, ale také na obhajobu

Spousta lidí se věnuje především přípravě na zkoušky. Nedílnou součástí státnic je také obhajoba diplomové práce, ke které se musíte dostavit i v případě, že předpokládané hodnocení oponenta či vedoucího zní „nedostatečně“. Obhajobu většinou zahajuje předseda komise, který pokládá základní otázky. Obvykle jsou to ty, které naleznete v posudcích. Je tedy skutečně na místě se na tyto otázky dobře připravit. Následující otázky se však mohou týkat jakékoli části práce, takže je třeba, abyste se v daném tématu perfektně orientovali.

Pozor na chybné materiály

Základem úspěchu je mít při ruce všechny potřebné podklady a studijní materiály,“ radí tvůrci jazykových a rekvalifikačních kurzů z Orange Academy. Pokud nechcete materiály připravovat sami, můžete požádat kamarády či využít ty, které obíhají fakultou. Na internetu jich určitě kolují desítky. Různě dobrých, různě špatných. O některých z nich ví dokonce i vyučující. Při jejich využívání byste tedy měli postupovat obezřetně a kriticky, abyste odhalili případné nesrovnalosti.

Nezapomínejte na odpočinek

Někomu vyhovuje učit se pravidelně, s přestávkami a po delší dobu. Na jiné zas zafunguje až tlak z blížícího se termínu. V takovém případě myslete na to, že učit se budete muset mnohem intenzivněji a času na odpočinek vám příliš nezbyde. Ať už jste zastáncem jakéhokoli systému, na odpočinek, byť krátký, byste neměli zapomínat. Ideálním odreagováním od učení může být cvičení, krátká procházka nebo třeba film či četba knihy. „Není efektivní sedět nad učením celý den. Proto si vyhraďte čas, kdy se mu budete věnovat,“ radí Orange Academy.

Učte se na státnice efektivně

Učení na státnice vám pravděpodobně zabere poměrně velké množství času. Proto byste měli důkladně zvážit, jakým způsobem se skriptům budete věnovat. Měli byste se vyhnout pouhému pročítání materiálů. To je ta nejméně efektivní cesta a člověk často ani nevnímá, co čte. Podstatné části si tedy zvýrazněte, podtrhněte, nebo vypište zvlášť. Tento typ učení pomůže také při následném opakováním, protože se nebudete muset učit celou látku znovu, ale připomenout si pouze ty nejdůležitější body či myšlenky.

Vyhraďte si čas na opakování

Důležitou a efektivní součástí přípravy je opakování naučené látky. Málokdo si dokáže odborné definice zapamatovat po prvním přečtení v knížce. I z tohoto důvodu je tedy důležité mít dostatek času, abyste si zvládli probranou látku procvičit. Ideálním způsobem přípravy může být střídavé opakování a učení nové látky. Jeden den můžete věnovat četbě a studování, další den si probranou látku zopakujete. Opakování je také skvělým způsobem, jak sám sobě dodat potřebné sebevědomí a sebedůběru.

Nezapomínejte se najíst a napít

Zdá se vám tento bod jako naprosto samozřejmá banalita? Nemusí být. Někteří lidé se do učení dokážou tak ponořit, že si zapomínají udělat přestávku nejen na odpočinek, ale také na jídlo a pití. Nezapomínejte na to, že pravidelná strava a dostatek tekutin vám dodávají energii, kterou ke studiu dozajista potřebujete. Správný pitný režim navíc snižuje únavu, což se při nekonečném a úmorném učení na státnice bude hodit.

Nepřehánějte to s kofeinem

Káva, energy drinky či doplňky stravy podporující činnost mozku a soustředění. Každý z nás při učení využívá jiné pomocníky. S kofeinem byste však měli zacházet s obezřetností a rozhodně nezapíjet tabletky dvojitým pressem a redbullem. Užívání těchto doplňků byste navíc měli konzultovat s lékárníkem či lékařem. Za poškození zdraví totiž ani státnice rozhodně nestojí!

Káva jako povzbuzovač

Dalším výraznou nevýhodou kofeinu může být také zhoršená kvalita spánku. A spánek je při dlouhodobém učení skutečně důležitý. Zcela určitě se totiž nechcete vzbudit nevyspalí a ke skriptům usednout s bolestí hlavy.

Snažte se v den státních zkoušek zachovat klid

„Hlavně buď v klidu. Když se budeš stresovt, bude to jenom horší. Jsou to přece jen státnice, nejde o život.“ Kdo nějakou takovou větu už za svůj život zaslechl? Každý student zcela určitě minimálně jednou a pravděpodobně se musel držet, aby danou osobu neposlal do určitých míst. I přesto, že má takový člověk nepochybně pravdu, není snadné tyto rady použít v praxi. Nemá smysl tvrdit, že se stresu můžete zcela zbavit. Státnice jsou závěrem vašeho dlouholetého snažení na vysoké škole, za kterým stojí hodiny a hodiny u počítače, množství přečtených odborných knih, praxí, složitých požadavků vyučujících a pravděpodobně také notná dávka slz, krve a potu.

Ale teď vážně. Takzvaná zdravá dávka stresu je zcela na místě. Jeho nežádoucí podobě se můžete vyvarovat již několikrát zmiňovanou poctivou přípravou, kontrolou termínů, dostatečným spánkovým režimem a pravidelnou stravou. V neposlední řadě pomáhá diskuze či opakování látky se spolužáky, kteří se na státnice připravují také, a to zejména proto, že sdílené neštěstí, je poloviční neštěstí. Minimálně pocitově.

Těšte se na odměnu po státnicích

Mít se na co těšit, je jedna z nejčastějších motivací. V několikaměsíčním maratonu, kdy píšete diplomovou práci a učíte se na státnice, je vidina odměny důležitá dvojnásob. Naplánujte si dovolenou, večeři v oblíbené restauraci či cokoli jiného, co vám dělá radost. Když se budete cítit zoufalí a budete mít pocit, že už se nedokážete naučit ani stránku, vzpomenete si na to, že za pár týdnů už se například budete válet u moře na pláži, popíjet koktejl a číst maximálně oddychovou literaturu nebo příspěvek na sociálních sítích.

Využít opravné termíny není žádná ostuda

Závěrečné zkoušky jsou náročné z více různých důvodů, proto rozhodně není žádná ostuda, když je napoprvé nezvládnete. Nebyli byste první ani poslední. Jen málokteré školy nenabízejí opravné termíny. I v tomto případě však platí pravidlo důkladné rešerše na stránkách své katedry, aby vám neunikla žádná důležitá informace.

Podobné články