Jak najít vhodné odborné zdroje na seminárku?

Většina učitelů Wikipedii nerada vidí v použitých zdrojích seminárních prací. Ale jaké jiné zdroje použít a hlavně kde je najít?

Snad každý student už slyšel, že informace, které se dají najít na Wikipedii a podobných veřejných encyklopediích, nejsou vždy správné. Absolutní většina učitelů je proto nerada vidí v použitých zdrojích seminárních prací, esejí apod. Ale jaké zdroje jsou relevantní a hlavně kde je najít? 

Knihy

Jedním z klasických způsobů je vyrazit do knihovny a hledat knihy tam. Bohužel stále méně studentů je již ochotno strávit celé odpoledne v knihovně. Díky moderní technice jsou i jiné způsoby jak napsat seminární práci s kvalitními zdroji. 

Odborné databáze

Pro vyhledávání informací jsou nejvhodnější odborné databáze. Podle jejich zaměření v nich můžete najít informace z různých oborů, které jsou ověřené. Obsahují články z odborných časopisů a novin, komentáře odborníků apod. Přístup do těchto databází je proto většinou placený. Univerzity ale kupují licence a jejich studenti k nim mají přístup zdarma. Stačí se přihlásit přes vzdálený přístup z domu, nebo zajít do univerzitní knihovny. Nevýhodou je, že student by měl ovládat anglický jazyk, protože většina příspěvků není v češtině. 

Mezi univerzální databáze patří EBSCO, Cambridge Journals, Proquest, Sage Journals, Science Direct a velká řada dalších. 

Kde najít elektronické odborné knihy?

Mezi studenty jsou oblíbené knihy v elektronické podobě. Nejobsáhlejšími databázemi s velkým množstvím odborných elektronických knih jsou Ebrary a Sage Knowledge. Tyto databáze obsahují knihy z různých oborů a také především v anglickém jazyce. 

Metalib

Protože databází pro vyhledávání je opravdu hodně a projít každou z nich by trvalo velmi dlouho, existuje Metalib. Jedná se o vyhledávač, do kterého stačí zadat potřebná hesla a on již automaticky prohledá veškeré databáze. Nevýhodou u tohoto způsobu vyhledávání je velké množství informací a zdrojů. Proto je nutné správně formulovat hesla pro vyhledávání, abychom skutečně dostali pouze to, co nás zajímá. Někomu tento způsob nevyhovuje a raději hledá v jedné až dvou databázích. Záleží na individuálních preferencích a také časových možnostech.

Na začátku se vám budou zdát tyto databáze složité a nepochopitelné. Až se s nimi ale seznámíte, na Wikipedii se již ani nepodíváte a učitelé v seminárních pracích jistě ocení, jaké kvalitní zdroje jste použili. 

 

Foto: Mezinami.cz

Podobné články