Jak napsat e-mail?! Jakože cože?

Píšete oficiální maily? Do školy, na oficiální místa, odpovědi na nabídky práce…

Podceňované, diskutované, důležité… Ano, i elektronická forma komunikace má svá pravidla. Spousta nejen mladých lidí neví, jak správně napsat e-mail. Proč? Je to relativně mladá možnost, kterak poslat dopis. Samozřejmě, dokud si píšete s přáteli nebo rodinou, je celkem jedno, jakou formu tomu dáte. Ovšem i v tomto případě nemusíte nutně připomínat negramoty, kteří jsou rádi, že dali dohromady pár vět. Ale co když je potřeba odpovědět na nabídku práce? Poslat zprávu pedagogovi, právníkovi nebo objednat se k lékaři???

Zapomeňte na přezdívky!

Probereme si to pěkně od začátku aneb žádné přezdívky! Pokud chcete vypadat seriózně, tak rozhodně, ale rozhodně nepoužívejte zdrobněliny, nicky a podobné nesmysly. Další, na co můžete rovnou teď zapomenout, jsou číslice. Mít ve jméně e-mailové adresy například své telefonní číslo, popřípadě použít třeba tvar “devil666”, znamená odsoudit se k tomu, že se vám z firem, ve kterých žádáte o práci, nebudou ani obtěžovat odpovědět. Podobné je to i s písmeny navíc, ale pořád jde o menší zlo, protože většina firem nebo pedagogů chápe, že se jména často opakují, a tak tvar: josef.novak.jn, je naprosto v pořádku.

Používat ověřené domény!

Určitě dělá lepší dojem, pokud používat domény, které jsou všeobecně známé a které u nás frčí. Není nejlepší mít e-mailovou adresu na webu, který nikomu nic neříká.

Tabulka pro dokreslení.

Forma!

Forma dělá hodně! Nemusíte být hyperkorektní, ale určitě je vždy zapotřebí psát spisovně, stylisticky dobře a bez chyb! Pokud si nejste jistí, napište si text nejdřív ve Wordu a pak jej jednoduše překopírujte. Word, jak určitě víte, totiž neumí jen podtrhávat gramatické chyby, ale podtrhne vám i špatnou interpunkci nebo stylistiku. Raději používejte kratší věty, je to jistější. Pokud znáte jméno člověka, kterému má e-mail přijít (chápej, nemáš mail info@….), oslovte příjemce celým jménem. (Dobrý den, vážený pane Nováku….)

Rozloučení

Vždy se formálně rozlučte. Věty typu „Se srdečným pozdravem“, „S úctou“, S přáním pěkného dne“ nikdy neuškodí. Pokud nemáte nastavený elektronický podpis, ve kterém byste měli mít uvedeno telefonní číslo a e-mail, tak to udělejte. Popřípadě vždy vložte větu: Neváhejte mne kontaktovat na… (nezapomeňte dodat své telefonní číslo a e-mail.) Vidíte, zas tak těžké to není, pár bodů, které vám zaručí, že nebude vypadat jako hlupáčci.

 

Píšete oficiální maily? Máte s tím problém? Napište nám na náš Facebook!

 

Foto: Photl.com

Podobné články