Jak napsat e-mail?! Jakože cože?

Píšete oficiální maily? Do školy, na oficiální místa, odpovědi na nabídky práce…

Podceňované, diskutované, důležité… Ano, i elektronická forma komunikace má svá pravidla. Spousta nejen mladých lidí neví, jak správně napsat e-mail. Proč? Je to relativně mladá možnost, kterak poslat dopis. Samozřejmě, dokud si píšete s přáteli nebo rodinou, je celkem jedno, jakou formu tomu dáte. Ovšem i v tomto případě nemusíte nutně připomínat negramoty, kteří jsou rádi, že dali dohromady pár vět. Ale co když je potřeba odpovědět na nabídku práce? Poslat zprávu pedagogovi, právníkovi nebo objednat se k lékaři???

Zapomeňte na přezdívky!

Probereme si to pěkně od začátku aneb žádné přezdívky! Pokud chcete vypadat seriózně, tak rozhodně, ale rozhodně nepoužívejte zdrobněliny, nicky a podobné nesmysly. Další, na co můžete rovnou teď zapomenout, jsou číslice. Mít ve jméně e-mailové adresy například své telefonní číslo, popřípadě použít třeba tvar „devil666“, znamená odsoudit se k tomu, že se vám z firem, ve kterých žádáte o práci, nebudou ani obtěžovat odpovědět. Podobné je to i s písmeny navíc, ale pořád jde o menší zlo, protože většina firem nebo pedagogů chápe, že se jména často opakují, a tak tvar: josef.novak.jn, je naprosto v pořádku.

Používat ověřené domény!

Určitě dělá lepší dojem, pokud používat domény, které jsou všeobecně známé a které u nás frčí. Není nejlepší mít e-mailovou adresu na webu, který nikomu nic neříká.

Tabulka pro dokreslení.

Forma!

Forma dělá hodně! Nemusíte být hyperkorektní, ale určitě je vždy zapotřebí psát spisovně, stylisticky dobře a bez chyb! Pokud si nejste jistí, napište si text nejdřív ve Wordu a pak jej jednoduše překopírujte. Word, jak určitě víte, totiž neumí jen podtrhávat gramatické chyby, ale podtrhne vám i špatnou interpunkci nebo stylistiku. Raději používejte kratší věty, je to jistější. Pokud znáte jméno člověka, kterému má e-mail přijít (chápej, nemáš mail info@….), oslovte příjemce celým jménem. (Dobrý den, vážený pane Nováku….)

Rozloučení

Vždy se formálně rozlučte. Věty typu „Se srdečným pozdravem“, „S úctou“, „S přáním pěkného dne“ nikdy neuškodí. Pokud nemáte nastavený elektronický podpis, ve kterém byste měli mít uvedeno telefonní číslo a e-mail, tak to udělejte. Popřípadě vždy vložte větu: Neváhejte mne kontaktovat na… (nezapomeňte dodat své telefonní číslo a e-mail.) Vidíte, zas tak těžké to není, pár bodů, které vám zaručí, že nebude vypadat jako hlupáčci.

Foto: Photl.com

Pokud se chcete prokousat podobnými tématy, neváhejte se prokliknou na Jak napsat průvodní dopis, nebo na Jak napsat motivační dopis. No a pro odlehčení tu je čtení o Psaní seminárek a prací nemusí být jen stresnebo z jiného soudku článek o tom, zda sepsaní básní dá naučit. 

Podobné články