Jak nejlépe vyrobit taháky?

Blíží se zkouškové období a jeho nedílnou součástí mezi studenty je i tvorba taháků. Nepřehlédněte návod na výrobu skutečně geniálního taháku!

V tomto článku vám odhalujeme studentské tajemství! Vlastním výzkumem jsme dospěli ke způsobu a užívání nepřekonatelného taháku a po úspěšném ukončení studií se konečně odvažujeme s vámi o vynález podělit.

Za výrobu, používání a vůbec potřebu taháků se nemusíme stydět. Nikdo nemáme takovou kapacitu mozku, abychom v něm udrželi všechny přečtené informace. Žádní rozumní profesoři po nás všechny informace ani nemohou chtít. Škola nás má krom všeobecného přehledu naučit hlavně umět si informace v případě potřeby najít. Vědět, kde hledat, to je ve výsledku jediné, co v praxi potřebujeme vědět.

 Druhy taháků

Kolik je studentů, tolik existuje způsobů, jak si zapsat učivo, které potřebujeme ke zvládnutí testu. 1) S nejprimitivnějšími způsoby užívání taháků se setkáme už na základce, kde si žáci popisují dlaně a prsty. Takový tahák se ale nedá schovat a učitelé na něj snadno přijdou.

2) Další fází jsou papírky ručně popsané schované různě po kapsách, pod stehny a v rukávech. Při tomto způsobu ale než objevíte, ve kterém úkrytu se která látka nachází, profesor by byl slepý, kdyby si nevšiml vašeho ošívání.

3) Trošku vychytralejším způsobem je nalepený tahák na propisce, který velmi snadno schováte v ruce, a kantorům nemůže vůbec přijít divné, že se díváte na vlastní pero. Vejde se sem ale velmi málo informací, proto je pero vhodné např. na složité rovnice.

4) Někteří studenti užívají hodně riskantní druh taháku – vytisknou si veškeré shrnutí látky na mnoho listů A4 a ty pak nenápadně zasunou pod stránky testu. Zde je hodně nebezpečné listovat, ale byl to dodnes jediný způsob, jak mít u sebe veškeré informace, které jsme si prostě nezapamatovali.

5) A přichází poslední fáze – geniální způsob, jak shrnutí celých skript z bodu č. 4 dostat do jediné dlaně! Knižní vydání taháku. Níže se dočtete, jak ho používat a jak ho vyrobit.

VÝROBA KNIŽNÍHO VYDÁNÍ TAHÁKU

Už samotná výroba taháku vám velmi pomůže dostát zdárného výsledku zkoušky. To proto, že si ze skript budete vypisovat na počítači nejdůležitější části látky, čímž si učivo znovu celé projdete, ujasníte a mnohem víc si toho zapamatujete. Je důležité, abyste si tahák vyrobili sami a zvolili si svůj vlastní systém – jedině tak lze takový tahák nacucaný vědomostmi použít – jedině, když se v něm sami vyznáte. Tahák je po výrobě knížečky možné napsat si i ručně, ale vejde se vám tam mnohem méně informací, než tiskem a ruční vypisování zabere daleko víc času. 

Důležitý postup:

1) Velikost

Shrňte/vypište si látku na počítači do Wordu minimálně do tří sloupců, aby vám vznikly úzké pruhy textu – to znamená, že jak široký sloupec uděláte, tak široký bude tahák ve vaší dlani. Je tedy třeba sloupce přizpůsobit velikosti vaší dlaně. Zvolte si také, jak vysoký tahák chcete mít, abyste ho pohodlně schovali do dlaně – zde výška = počet řádků. To znamená, že když si zvolíte výšku např. 15 řádků malým písmem, po každých 15ti řádcích udělejte mezeru! Zde bude přehyb listů v knize, je tedy důležité, abyste na něm neměli text, který by na přehybu nebyl čitelný. Velikost písma si také přizpůsobte sobě – svému zraku. To znamená, abyste na písmo pod lavici dohlédli a bez potíží ho přečetli.

2) Obsah

Obsah taháku je potřeba rozdělit na různé kapitoly, aby se v něm dalo rychle orientovat. Až tahák vytisknete, doporučujeme si různé části látky barevně rozlišit (barevně podtrhat nadpisy a číslovky, případně přikreslit malé obrázky, budou-li se vám hodit – na ty si nechte v textu předem prostor). V barevné knížečce se vám bude snadněji hledat: „Á bezobratlí, ty jsem měl přece v růžové části.“

3) Tisk a střih

Hotový tahák vytiskněte jednostranně nejlépe na samolepící papíry (nekoupíte-li si samolepící papír do tiskárny, budete muset každý list slepovat lepidlem jednotlivě, což je zdlouhavé). Poté rozstříhejte jednotlivé sloupce. Dále v mezerách, které máte pravidelně v textu po několika řádcích, udělejte přehyby – viz obrázek:

4) Lepení

Poté strhněte z přehýbaného pruhu papíru ochrannou vrstvu a list po listu lepte k sobě. Takto lepíte pruh na pruh, sloupec na sloupec, stránku na stránku. POZOR, abyste na konci pruhu navázali opět dalším pruhem, který na text ve Wordu opravdu navazoval! Pomíchají se snadno.

5) Výsledek

Až dolepíte všechny stránky, vznikne vám oboustranně tištěná malá knížečka.

 POUŽÍVÁNÍ KNIŽNÍHO VYDÁNÍ TAHÁKU

Tahák v podobě malé knížečky se vám vejde do dlaně a snadno ho schováte – jak vidíte na obrázcích níže. Pokud jste pravák, vložte si tahák do levé dlaně a levým loktem se opřete při psaní testu o stůl. Tím vám levá dlaň sklouzne pod stůl a od katedry nebude vidět. Držte tahák prsty tak, abyste v něm palcem mohli pohodlně listovat. Ve výsledku budete jen pod stolem nenápadně pohybovat palcem a občas si shlédnete očima ze stolu na břicho a toho si profesor nemůže všimnout. Pokud lektor projde mezi lavicemi, není pro vás nic snazšího, než otočit ruku hřbetem nahoru a tím váš tahák neuvidí, i kdyby stál přímo nad vámi. 

1) Tahák se do dlaně pohodlně vejde

2) Tahák schovaný pod stolem ve dlani – procházející nemůže nic zahlédnout

3) Nalistujte si palcem požadovanou kapitolu dle barevného a číselného rozlišení

4) Při čtení taháku vaše oči míří skoro stejným směrem, jako byste zírali do testu

 

5) Při opisování se snažte používat vlastní slova, neopisujte jen stručné body, ale vymýšlejte celé věty; vyhnete se tak podezření

Důležitá rada: používání taháku si předem doma nacvičte! Bezproblémové rychlé listování tahákem chce trochu cviku. Nijak vám při testu nepomůže nervozita, je proto potřeba získat jistotu. V hledání obsáhlou knížečkou vám pomůže hlavně váš vlastní systém značení, tak si na něm dejte záležet!

Výroba taháku vám na každý předmět může zabrat i dva až tři dny, ale není to ztracený čas – při výrobě/vypisování vlastně studujete a konečným výrobkem si jen dopomůžete ke zvládnutí obtížného učiva úspěšnému dokončení zkoušky.

Doporučení: Pokud si na výrobu knižního taháku najdete chvíli už v průběhu semestru, je to výborný učební prostředek! Musíte-li se připravovat průběžně na každou hodinu, není nic snazšího, než si namísto těžkých skript strčit do kapsy tahák a při cestách do školy si ho pročítat. Ze shrnuté látky si zapamatujete daleko víc, než z rozsáhlé knihy.

 A jaké jsou vaše tipy na taháky? Nestyďte se a svěřte se nám v komentáři nebo na Facebooku!

Foto: Lenka Kulíšková

Podobné články