Jak poskládat ubrousky na sváteční stůl?

Připravte si šikovné ruce, jdeme zdobit sváteční tabuli!

Když připravujeme slavnostní tabuli, hlavní naší starostí se zdá být jen jídlo. Tabuli mnohdy začneme zdobit až těsně před příchodem hostů, či před začátkem rodinné večeře. I na poslední chvíli ale můžeme zvládnout připravit nádherný stůl. Není pro to nutné vlastnit ubrusy ze vzácných tkanin, křišťálové skleničky, ani stříbrné příbory. Často můžeme vytvořit krásné dekorace z levných materiálů, důležitý je především styl a originalita. Proměnit obyčejný stůl ve slavnostní je otázkou jednoduchých detailů, jako jsou čerstvé květiny sladěné s jednoduše uvázanými mašlemi, plovoucí svíčky v misce s vodou, pohledné prostírání a umělecky poskládané ubrousky. A právě do kouzla umění skladů ubrousků vás zasvětíme.

Že to nezvládnete? Proč to alespoň nezkusíte?

Nic na tom není. Mnohdy skládání ubrousků vypadá na první pohled složitě, ale je to jen otázkou dobrého návodu a šikovných rukou. Šikovné ruce určitě máte a návody vám rádi poskytneme my.

Hraběnčin vějíř

Nejtradičnější způsob, zároveň i nejrychlejší a nejpraktičtější. Vypadá to velmi elegantně, nenuceně a host po otření svých úst nemá provinilý výraz ve tváři, že právě zničil vaše umělecké veledílo.

Jak na to?

Jednoduše rozložte ubrousek, poté po proužcích ohýbejte do té doby, než budete mít takzvanou harmoniku z celého ubrousku. Pak nakrabacený ubrousek ohnutím naaranžujte do tvaru vějíře.

Jednoduchý a krásný.

Kapsička na příbor

Kapsičkou na příbor nic nepokazíte. Hodí se na všechny příležitosti. Nikdy není příliš obyčejná, a nikdy příliš elegantní. Pusťte se do skládání.

Získá si kapsička na příbor i vaše sympatie?

Jak na to?

Ponechejte ubrousek složený do tvaru čtverce a jednotlivé cípy shora ohrnujte. Poté krajní cípy ohrňte do spodní části, aby nebyly vidět. Kapsička je hotová.

Jednoduše ohrněte horní cípy dolů.

Mořské vlny

Tento model se hodí spíše pro odpolední kávu, zákusek nebo ke snídani. Mezi jednotlivé vlnky můžeme vložit například sušenku, příbor na zákusek nebo pečivo. Není to však nic výstředního, tak se tyto vlnky nebojte použít dle vlastní inspirace.

Jak na to?

Ubrousek ponecháme ve složeném tvaru – pokud není poskládaný, přeložíme vrchní okraj na spodní a pravý na levý. Potom ohrneme vrchní cíp a vsuneme dovnitř. Dovnitř ohneme i druhý a třetí cíp, čímž vzniknou tři kapsy.

Další velmi jednoduchý tip.

Špičatá čepice

Líbí se vám čepice z ubrousku? Není těžká, jenom nápaditá.

Ubrousková čepice vypadá na talíři hezky.

Jak na to?

Ubrousek ponecháme ve složeném tvaru čtverce. Spodní cíp ohneme nahoru dle obrázku.Ohneme a otočíme rohy a na zadní straně je do sebe zasuneme. Okraj klobouku utvoříme tak, že ohneme jeden nebo více rohů. Ubrousek je hotový a můžeme jej postavit na talíř.

Postup skládání čepičky.

Okouzlující lilie

Takto poskládaný ubrousek se hodí pro slavnostnější příležitost, jako je výročí, svatba či štědrovečerní večeře. Působí nejhonosněji a zároveň nejsložitěji ze všech, ale ve skutečnosti náročný na poskládání není.

Rozkvetlá lilie.

Jak na to?

Ubrousek k sobě úhlopříčně přeložíme a rohy ohneme směrem dolů.

Rohy znovu složíme směrem nahoru a spodní cíp ohneme do středu úhlopříčky.

Spodní stranu dvakrát přeložíme a ohneme přes spodní stranu trojúhelníku.

Rohy ohneme směrem dozadu a vložíme je do sebe.

 

 

Postup skládání lilie.

 

Jaký styl vás nejvíce zaujal? Máte své vlastní nápady? Podělte se o ně s námi!

 

Foto: Jana Cenková, StudentPoint, Photl.com

Podobné články