Jak rozlišit, jestli je někdo psychopat nebo sociopat? Máme návod

Ačkoli oba druhy lidí mohou být na první pohled podobní, mezi psychopatem a sociapatem jsou dost zásadní rozdíly. Takhle je poznáte.

Pokud neznáte rozdíl mezi tím, zda je někdo psychopat či sociopat, nebojte se. Nejste jediní. Tyto pojmy si dokonce plete mnoho psychiatrů, forenzních psychologů, kriminologů nebo policistů. Spousta lidí nevěří, že je mezi nimi příliš mnoho rozdílů a ti, kteří v rozdíly věří, se zase moc nemohou dohodnout, jaké to jsou.

V roce 2013 vydala Americká psychiatrická asociace manuál pro mentální onemocnění, kde je jsou sociopaté a psychopati pod jednou kolonkou v sekci Antisociální osobnost. Je to dáno tím, že mají dost podobností.

  • Nehledí na zákony a sociální normy
  • Nehledí na práva jiných
  • Necítí výčitky a pocit viny
  • Mají tendenci vykazovat násilné a agresivní chování

Každá skupina je ale trochu jiná a pojďme si říct, v čem se liší. Chápete. Abyste konečně věděli, kam se zařadit.

Sociopat

Bývají dost často nervózní a podráždění. Často je dokáže rozčílit maličkost a vyvolává to výbuchy vzteku. Mnohem častěji než psychopaté mají horší vzdělání a žijí na pokraji společnosti. Nedokáží si udržet práci nebo zůstat delší dobu na jednom místě. Mají také problémy navázat dlouhodobější vztahy s ostatními.

Není to samozřejmě nezlomné pravidlo, mnoho sociopatů si dokáže najít partnera nebo skupinu, do které patří a které se drží, ale všeobecně nemají moc zájem o společnost a držet se nějakých společenských pravidel. Přesto se má za to, že mají velké problémy udržet si partnerské vztahy.

V očích jiných působí sociopaté nevypočitatelně. Jakýkoli zločin, včetně vraždy, který spáchají, bude spíše spontánního rázu, nežli něco plánovaného. Všeobecně je lze také mnohem lépe identifikovat než psychopaty.

Psychopat

Na rozdíl od sociopatů nejsou psychopati schopní navázat emocionální vztah nebo cítit k někomu empatii. Psychopati bývají agresivní a chovají se predátorsky. Ostatní vidí jako objekty pro svou vlastní zábavu. Ačkoli necítí empatii k ostatním, obvykle bývají velmi charistmatičtí. Dokážou velmi umě manipulovat s ostatními a lidé jim často důvěřují. Umí napodobovat emoce, ačkoli je ve skutečnosti necítí a díky tomu pro nic netušící lidi působí zcela normálně. Psychopaté jsou obvykle také vzdělaní a drží si práci.

Někteří psychopaté jsou tak dobří v manipulaci s ostatními a v napodobování emocí, že mají rodiny a dlouhodobé vztahy, aniž by jejich okolí tušilo, že je s nimi něco v nepořádku. Když páchají zločiny, psychopaté opatrně plánují každičký krok dopředu a mnohdy mají i plán B, kdyby se něco pokazilo.

Na rozdíl od sociopatů jsou psychopaté při zločinech klidní, pečliví a promýšlejí každý krůček. Díky tomu jsou to velmi efektivní zločinci a je mnohem složitější identifikovat je než sociopaty.

Také se má za to, že psychopat je takový díky genetice, zatímco sociopat vznikne výchovou a prostředím. Psychopatie je psychologický defekt, který je výsledkem nevyvinuté části mozku starající se o impulzivní kontrolu a emoce. Sociopatie je nejčastěji následek traumatu z dětství a fyzického a emocionálního týrání.

Díky tomu jsou psychopati mnohem méně obvyklí než sociopaté. Asi není překvapením, že většina známých sériových vrahů jako Ted Bundy, Dennis Rader nebo John Wayne Gacy byli psychopaté. Předpokládá se, že zhruba 50 procent ze všech sériových vrahů jsou psychopati.

Podobné články