Jak se neudělat na vodě?

Přinášíme několik tipů jak se necvaknout, neudělat, nezvrhnout, zkrátka jak dojet v pořádku.

Osahejte si pořádně svou loď!

Okoukat, osahat a pořádně se usadit v lodi. Základ je znát svůj dopravní prostředek alespoň na úrovni běžného uživatele, který se nechce vyklopit hned na prvním jezu.

Opravdu se vyplatí pár minut chodit kolem lodi a zjišťovat kde má malou či velkou „vadu na kráse“ protože později zjistíte že malá vada může napáchat opravdu velké neštěstí.

Náklony

Vyklonit se z lodi bývá často tou nejlepší obranou před zvrhnutím. Každý vodák  totiž občas podceňuje teorii relativity! Rychle rozjetá loď, která se dostane do klidné vody a zároveň zatáčí, se musí naklánět stejně jako kdyby jela z klidné vody do proudu. Náklon lodi lze nejlépe ovlivňovat koleny.

Používejte pádlo!

Pádlo slouží často jako opora, a to nejen když se vyklápíme z lodi, ale celkově při jízdě. Každý by měl tělo vyklánět přiměřeně, natahovat se pro záběr, ale tak, aby jela loď plynule. Abyste se nezničili hned při prvních kilometrech. Je třeba využívat pomoci pádla, zad, ale i vyklánění těla. Mělo by to být vyrovnané, přece jen si chceme jízdu užít.

foto: autorka článku

Být o krok vpřed!

Ono se to lehko řekne, ale jak to  prakticky provést na lodi? Důležité je vědět, co udělají jednotlivé druhy záběru s náklonem a když se to s vámi hodně nakloní, máte pádlo, kterým se můžete jistit alespoň částečně.

Ale i na to si dávejte pozor! Často se uděláte proto, že se opíráte o pádlo ale místo dna, o které se odpichujete, je tam díra. Místo proudu na jednu stranu je tam jiný, a nebo dokonce narazíte místo vody na skálu.

Hlavně dobrou náladu!

Ať už jste se cvakli nebo ne, důležité je zachovat si úsměv na tváři v každé situaci. Pokud se chystáte na vodu, rozhodně se nebojte nepříznivého počasí, protože i za deště umí být české řeky velmi zábavné a lecčím umí překvapit.

A jak vypadá správná dobrá nálada na vodě? Můžete se podívat na video!

TIP!

Pokud se rozhodnete sjíždět řeku Sázavu, připravte si velké svačiny a nezapomeňte navštívit i kemp Ledečko, ve kterém najdete restauraci ale i sprchy. Z Kácova do Sázavy se dá pohodově přijet během 3 dní, kdy denně ujedete zhruba 16-20 km.

 

Podobné články