Jak se slaví Nový rok ve světě

Hudba, smích, rodina a přátelé, sníh, alkohol, komedie v televizi, ohňostroje. Takhle zná naprostá většina Čechů přelom roku. Ale je to tak všude?

Z důvodu existence časových pásem na naší zeměkouli se v zemích, které počítají podle gregoriánského kalendáře, konec starého a začátek nového roku slaví po hodinách v průběhu celého dne, prvního ledna. Příchod Nového roku tak jako první od roku 2012 slaví tichomořské státy Samoa a Tokelau, které prostě zrušily 30. prosinec a dostaly se tak do vedlejšího časového pásma, až poté Nový Zéland, Austrálie a tak dále. Nový rok ale ne všude připadá právě na přelom prosince a ledna, navíc takto pevně. V určitých oblastech světa se slaví v našem únoru nebo v dubnu, klidně i v září, říjnu nebo v listopadu.

Nový rok, kromě toho, že je zřejmě nejrozšířenějším svátkem na světě, patří i k nejstarším slaveným svátkům vůbec. Příchod jara jako nového začátku a milníku v životním cyklu člověka byl oslavován již v pravěku. Nový rok jako takový byl pravděpodobně slaven již v Babylónu, a to před šesti tisíci lety. Nás ale zajímá, jak se slaví ve světě přibližně teď.

Evropská párty klasika

Tak to známe. Ve většině případů dvoudenní oslavy na přelomu měsíců prosince a ledna, přičemž klíčovou je tu právě půlnoc. Oslavuje se buď v rodinném kruhu, nebo mezi přáteli, a to pokud možno ve veselé náladě, podporované alkoholem, tu v menším, tu ve větším množství. Po spíše klidnějších vánočních svátcích plných lásky a pohody obracíme kartu a chceme s radostí, nadějí a ve velkém stylu vstoupit do dalšího, ještě lepšího roku, než jaký byl ten minulý. Z těchto zajetých kolejí vybočují jednotlivé země prakticky jen některými tradicemi pro ně typickými.

V Dánsku například lidé o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveře jim rozbíjejí porcelán. Naschvál. A čím větší hromadu střepů tam pak majitelé domů najdou, tím větší radost mají, jelikož to znamená více štěstí v dalším roce.

V Polsku věří, že se na Nový rok nemá uklízet dům, aby se společně se smetím nevyneslo i štěstí. Velmi podobný zvyk dodržují také, a teď se podržte, ve Vietnamu.

V Řecku lidé pečou speciální novoroční pečivo, do kterého zapékají různé předměty pro štěstí. Pokud si jimi nevylomíte zub, je tomu jistě tak.

A v Rumunsku by moc nepochodil doktor Dolitlle. Místní věří, že na Nový rok zvířata mluví lidským hlasem, nicméně zaslechnout je, znamená pouze nekonečnou smůlu v příštím roce.

Na druhé straně Atlantiku se uchytil přibližně stejný silvestrový scénář, jak ho známe od nás, z Evropy. Jen teploty jsou v USA mnohdy mnohem vyšší, než jak jsme zvyklí, stejně jako množství zkonzumovaného alkoholu. Party hard prostě.

Kapitolou samo pro sebe je Rusko. Nový rok se tam slaví obvykle dvakrát, stejně jako Vánoce. Rusko, jakožto země s dlouhou tradicí ortodoxní, východní pravoslavné církve, počítá podle juliánského kalendáře, který je vůči našemu, gregoriánskému, o necelé dva týdny pozadu. Vánoce tak připadají na našeho 6. a 7. ledna, a Nový rok na 14. ledna. Stejně tak v Gruzii, či v Srbsku. V letech 1917 – 1992 však byly tyto a další svátky komunistickým režimem zakázány. Kromě toho, že se na pravoslavné tradice trochu pozapomnělo, přestože zůstaly v jakémsi undergroundu, vplížil se do Ruska také více sekulární gregoriánský styl konce roku, který se spolu s tím juliánským udržel dodnes. Rusové tak běžně slaví pro nás 31. prosinec i 14. ledna. Jak jinak než velmi bouřlivě. Opilství a obžerství se během desetidenního volna meze nekladou.

Let´s celebrate!

Asijské duchovno

Prakticky diametrálně odlišné jsou oslavy Nového roku v asijských státech, kde se jeho příchod řídí lunárním kalendářem – je tedy pohyblivý. Oslavy jsou tu mnohadenní, provázené rozličnými tradicemi a je jim přikládán velký význam. Příchod nového roku je v Číně, Vietnamu, Thajsku a dalších asijských státech prožíván velmi intenzivně především po duchovní stránce, přičemž nejslavnější a je nutno přiznat, že právem, jsou ty v Číně.

Čínský Nový rok, v přepisu Nung-Li Sin-Nien, připadá na období od 21. ledna do 20. února a slaví se přesně patnáct dní, přičemž ke každému z nich se váže konkrétní tradice, například poměrně rozšířený masový půst. Lidé tráví toto období převážně s rodinou a soustředí se na svou víru, pocity a na své myšlenky. Domy jsou vyzdobeny papírovými dekoracemi a ornamenty, v tomto období je také čas na obřady vyhánění ďábla a oslavy dobrých duchů.

Ve Vietnamu trvají oslavy příchodu Tet Nguyen Dan, v překladu prvního rána prvního dne nového období, což nastane ve stejném časovém rozmezí jako v Číně, pouhý týden. Lidé své domy zdobí jasně žlutými květy pro stěstí a těchto sedm dní věnují značnou pozornost svému chování. Věří totiž, že to, jak se budou chovat k sobě i k ostatním, ovlivní celý příští rok.

V Indii se oslavy Nového roku, který připadá na náš 13. nebo 14. duben, liší provincii od provincie, především v závislosti na většinově vyznávaném náboženství. Dokonce se i jinak jmenují.

Exotická Jižní Amerika

Nový rok v Jižní Americe se nese ve znamení květin, barev, tance a všeobecného. Umíte si představit karneval v Riu? Asi tak. Jen se to děje v noci z 31. prosince na 1. ledna.

Něco pro zajímavost. V Brazílii se po půlnoci obvykle podává pozdní slavnostní večeře, a pokud žijete na pobřeží, je zvykem nechat si omýt nohy sedmi vlnami a přinést moři květinovou oběť.

V Ekvádoru a Bolívii se zase vyrábějí panáci symbolizující člověka, které místní obyvatelé o půlnoci zapálí. Věří, že tím odeženou zlé duchy a nechají za sebou vše zlé z minulého roku.

Židé a muslimové

Židovský Nový rok se nazývá Roš ha-šana a připadá na stý šedesátý čtvrtý a stý šedesátý pátý den po svátku Pesah, tedy do období mezi 5. zářím a 5. říjnem. Židé si tak připomínají dva dny, během nihž byl stvořen svět. Oslavy připomínají šabat, provází je tedy zákaz prací, řízení, vaření atd. Člověk se tak má soustředit na modlitby a sebezbytování. Tradičním pokrmem v tento svátek je pro Židy jablko s medem, který má opět za úkol přinést do nového roku štěstí. V současnosti píšeme rok 5773, který začal 16. září křesťanského roku 2012.

Muslimský Nový rok Muharam přichází o jedenáct dní dříve, než ten náš. Jelikož muslimové počítají kalendář od křesťanského roku 622, kdy prorok Mohamed podnikl tzv. Hidžru, tedy pouť z Mekky do Medíny, píšeme od 15. listopadu letošního křesťanského roku rok 1434. Muharam se slaví pochopitelně zcela bez alkoholu a stejně jako Roš ha-šana začíná západem slunce.

Ve většině států, kde žijí muslimové, se však běžně slaví západní silvestr podle gregoriánského kalendáře. Podobně naprostá většina Židů, kteří žijí v různých zemích světa, slaví se svými spouobčany.

Nezbývá než popřát vám šťastný Nový rok. Ať už ho slavíte kdykoli.

Foto: Photl.com

Podobné články