Jak se vyhnout plagiátorství?

Tuto větu asi znáte. Možná jste ji slyšeli ve školkách, ve školách, doma, venku, prostě kdekoliv. Ale co teprve na vysokých školách! Pokud chcete vědět, proč se na tuto větu dbá i na univerzitách, čtěte dále!

Když jste byli malí, maminky vám říkávaly, abyste nelhali, že musíte mluvit pravdu. Tehdy to byl výchovný postup, který vás měl naučit slušnému chování. Některým rodičům se to bohužel nepovedlo, a tak jejich děti musí dnes nést odpovědnost za to, že kopírují slohové, seminární práce a v neposlední řadě i bakalářské práce. Ano bohužel, je tomu tak.Lež má krátké nohy! Nepodvádějte sami sebe ani nikoho jiného.

Co je vlastně plagiátorství? Znamená to, že dílo jiného autora nebo jeho napodobeninu s mnoha stejnými prvky představíte jako vlastní. Pokud použijete jakýkoliv cizí názor, úryvek, článek nebo cokoliv nepůvodního od vás, musíte autora citovat, uvést, že jste na danou věc nepřišli sami, ale že už byla napsaná někým jiným. Když tento postup nedodržíte, vytvoříte tím plagiát.

Když máte možnost, vyberte si téma, které vás zajímá!

První důležitý krok k tomu, abyste předešli plagiátorství je výběr správného tématu. Když si vyberete něco, co vás už od začátku nebude bavit, asi to budete chtít mít co nejdříve z krku. Proto je i možné, že se snížíte k tomu, že něco zkopírujete, opíšete nebo vezmete za své, jen abyste měli takovou povinnost splněnou. Ale když budete psát o něčem, co vás zajímá a věnujete se tomu, hned se vám bude psát lépe. Práce pak v závěru vypadá úplně jinak a působí na čtenáře, kritika mnohem osobitěji. Tak se radši držte vlastního přesvědčení!Když můžete, najděte si téma, ke kterému se CHCETE vyjádřit.

Líná huba, holé neštěstí aneb ptejte se!

Pokud píšete seminární nebo jinou formální práci poprvé, nebojte se ptát svých vyučujících, jak předejít nejrůznějším chybám, i když vám to přijde hloupé a trapné. To radši budete obvinění z plagiátorství, než abyste se zeptali, jak správně citovat, jak se správně chovat k informacím, které jste převzali od jiného člověka? To snad ne! Učitelé budou jistě rádi, že jste iniciativní, a že se snažíte plnit povinnosti a úkoly zodpovědně.Nenechte se svázat vlastní pusou! Ptejte se!

Jak správně citovat a zapisovat použitou literaturu?

Vysokoškoláci dnes bohužel v citaci chybují. Ale chyba není jen na jejich straně, ale také na straně středoškolských učitelů, kteří je k tomu v dřívějších letech ani nevedli. Kde najít typ správné citace? A jak správně citovat? Na internetu najdete například web, který vám dokonce vygeneruje samotnou citaci, jen doplníte potřebné informace a máte to! No není to super?

Nechtějte, aby vás načapali!

Rozmyslete si předem, jak moc odbudete svou práci na vysoké škole. Existují totiž aplikace, webové stránky a další opatření, která zabraňují plagiátorství. Takovým webem, který srovnává práce s texty na internetu je iThenticate. Stránka, která nabízí preventivní software proti plagiátům a zároveň funguje jako systém pro hodnocení vysokoškoláků a spravování známek studentů, což je ulehčením pro univerzitní učitele, je MyDropBox. Další takové softwary můžete najít na stránkách Infogramu.

Rozmyslete se dobře před tím, než něco zbrkle uděláte...

 Na závěr přidávám příběh pro pobavení, který v těchto dnech koluje v médiích. Týká se maďarského prezidenta, který již delší dobu doktorský diplom, ovšem jak se zjistilo- neprávem, protože celou práci opsal. Více podrobností si můžete přečíst kdekoliv na internetu.

Pomohl vám tento článek? Máte vlastní tipy, jak se vyhnout plagiátorství? Napište nám zde nebo na Facebooku.

Foto: sxc.hu

Podobné články