Jak se zbavit závislosti na Facebooku

Možná právě vy máte nutkavou potřebu neustále klikat na Facebook. Určitě v tom však nejste sami. Stejnou závislostí trpí miliony lidí po celém světě.

Žijeme v době sociálních sítí a Facebook je tou úplně nejmasovější. Když samotný fenomén začínal, mluvilo se o závislosti spíše v žertu. Postupem času se však žert proměnil v realitu, přesněji v psychickou poruchu. Pro závislost na Facebooku už psychologové dokonce používají oficiální výraz FAD (Facebook Addiction Disorder). Obsahem této zkratky je nadměrné používání Facebooku následované sníženou kvalitou života uživatele.

Někteří uživatelé, kterým je odepřen přístup, dokonce trpí abstinenčními příznaky, které se projevují zvýšeným napětím, stresem, podrážděností a pocity úzkosti. Příspěvky na zdi, obdržené zprávy a žádosti o přátelství u nich zase vzbuzují podobné pocity jako výhra v loterii u hazardního hráče. U takových lidí je velmi pravděpodobné, že osm z deseti přátel zobrazených na profilu dotyčný vůbec nezná.

Nikdy se nestresujte kvůli Facebooku.

Jak se dá takové závislosti bránit? Věřím, že není nutné ihned vyhledávat odbornou pomoc. Stačí se jen trochu zamyslet. Na sociálních sítích není potřeba trávit dvě hodiny denně. Zkuste tam trávit jen tolik času, kolik je nezbytně nutné. Mějte na paměti, že nikdy nemá smysl omezovat své aktivity jen kvůli tomu, že musíte počkat, až někdo z vašich přátel odepíše. Kdyby se dělo opravdu něco důležitého, věřte, že se vás pokusí kontaktovat všemi různými způsoby – hlavně mobilním telefonem. Facebook by byl až na dalším místě.

Nadměrným užíváním také přispíváte k horší sociální komunikaci, která vám v dalším životě bude velmi chybět. Nic nenahradí osobní kontakt. Přeci se nechcete zařadit mezi uživatele, kteří jsou akční pouze přes Facebook a v realitě spadají mezi šedé myši, které mají problém s jednoduchým vyjádřením.  

Nikdy nedopusťte, aby vám sociální síť ovládala život. Nic podobného jste totiž určitě nikdy nechtěli.

 

Znáte někoho, kdo je závislý na Facebooku? A jak jste na tom vy?

 

Foto: Photl.com

Podobné články