Jak se ze všeho neposrat?

Jsou chvíle, kdy se zdá, že už je všechno ztraceno. Není šance. Je konec. Ty okamžiky zná každý z nás.

A co když je to pravda?

Problémy každý hodnotí a stupňuje dle osobních zkušeností a subjektivních prožitků. A tak to, co je pro jednoho škobrnutí, malé zaváhaní je pro další konec světa.

Problémy, kam se podíváš?

Jednoznačně je v tom Murphy! Jinak to nevidím. Vždy se na jeden problém nalepí několik dalších. A když si škrtnu jeden splněný úkol, zákonitě přibydou hned dva další. Že to znáte taky?

Postav se čelem!

1. Slíbil/a jsi někomu něco důležitého?

2. Zanedbáváš své přátele, rodinu nebo sebe?

3. Máš úzkostné pocity, cítíš smutek?

4. Je toho prostě moc?

5. Nebo nevíš, jak a co dál?

Stačí jen vybrat správnou cestu.

Vždy existují způsoby, jak to jde. Musíte je hledat.

ad 1. Pokud víš, že nezvládáš, ať už z časových nebo strachových důvodů, tak to řekni. Čím dříve se naučíme říkat ne, přiznat si, že je toho moc a nedělat všechno na světě, tím rychleji přestaneme ničit sami sebe.

ad 2. Není nic jednoduššího než to změnit! Nemáš čas? To nebudeš mít nikdy, vždy se něco najde – písemky, zkoušky, uklízení, vaření, nákupy, máma nebo škaredý počasí. Stačí najít rovnováhu mezi povinnostmi a zábavou, vytvořit harmonogram a zvládat svůj time management.

ad 3. Každého občas přepadne splín. U někoho jsou to úzkostné stavy i jiného záchvaty paniky. Ale za nic z toho se nemusíme stydět. Svěřte se někomu z blízkých a nemějte pocit viny, že jej otravujete. Všichni potřebují vyslechnout, ale ne každý umí poslouchat. A ne každý se umí otevřít.

ad 4. Vždy toho bude moc. Záleží jen na tom, co všechno si připustíme, a čím se rozhodneme zaobírat. Psychickou pohodu můžeme vyčarovat přiměřenou fyzickou vytížeností. Ke každé fázi života patří určité problémy, a ty se holt někdy tváří jako největší na celém světě.

ad 5. Co dál? Jednoduše: buď dále studuj, anebo to vzdej a jdi pracovat! Ale nejprve si sedni na zadek a pořádně to promysli. Mluv s ostatními a nech si poradit. Spousta lidí byla ve stejné situaci a s odstupem času a větším nadhledem nám mohou poradit lépe než naše aktuální podvědomí.

Volba je na nás.

A co když je to klišé?

Tak, ať je! Chce to čas. Já sice tuto větu také neslýchám zrovna dvakrát ráda, ale něco pravdy na tom bude.

Závěr

Zkusme se, prosím,

  • nehroutit,
  • mít rádi,
  • navzájem se milovat,
  • více se usmívat
  • a pomáhat druhým kolem sebe.

Foto: Pixabay.com

Podobné články