Individualisté každým coulem
V Itálii žije téměř 60 milionů osob a naše republika by se do její rozlohy vešla téměř čtyřikrát. Její typický tvar fascinuje již děti v mateřské škole a nebývá problém určit „kozačku“ na mapě. Přestože se jedná o zemi přímořskou a velkou část území obklopuje moře, došlo k administrativnímu sjednocení až v 19. století. Do té doby byla Itálie rozdrobená na jednotlivé národy, ve kterých zůstal individualismus dodnes silně zakořeněn, Říman je více Římanem než Italem a stejně tak obyvatel Milána nebo Florencie.
Na sever, nebo na jih?
Italské regiony se od sebe velice liší. Sever je průmyslovější, jih více zemědělský a nejen v očích cizinců je toto rozdělené stále živé. Italové ze severu na jižany nahlíží jako na zkorumpované venkovany, kteří tolerují mafii a žijí z peněz severu. Obyvatelé jihu vnímají seveřany jako ňoumy, kteří se omylem narodili v nejbohatší části země a přežívají jen díky jižanům, kteří na ně pracují na polích. Názory jsou to sice značně zjednodušené, přesto jsou rozdíly nepopiratelné, a to kupříkladu i ve stravě nebo jazyku. Itálie je navíc zemí mnoha protikladů, mají zde jedno z nejvyspělejších strojírenství na světě, ale zároveň nejzastaralejší kanalizaci, je to lůno katolické církve, ale bují zde mafie. Pro Italy je velice důležitá příslušnost ke kořenům, k rodné půdě. I když budou žít kdekoliv, vždy se budou s láskou vracet do rodných končin.
Skvěle vypadající za každé okolnosti
Italové jsou výbornými herci – podstatná část jejich života se odehrává na veřejnosti (na jevišti) a každý Ital musí perfektně svoji roli v každé situaci ovládat, s čím souvisí i italská obliba perfektně odpovídajícího oděvu. Co na tom, že jste bankovní ochranka a neumíte střílet, hlavně že nasadíte samolibý výraz a dobře u toho vypadáte. Hlavním důvodem ke sportování nebývá u Italů touha po výkonu, ale chuť předvést se v tom nelepším vybavení, protože vypadáte-li dobře, působíte věrohodně a přesvědčivě. Italové mají k módě vůbec velice kladný vztah a rádi hodnotí cizince, o nichž panuje všeobecné přesvědčení, že se oblékají špatně!
Italové na silnici
Řízení automobilu je pro Italy euforickou záležitostí, zde mohou skutečně projevit své skryté a třeba i agresivní choutky. Ostré řezání zatáček, prudké brždění, akcelerace a troubení. Italové jízdu milují a náležitě si ji užívají, Ferrari bývá vysněná značka mnoha milovníků rychlých aut a představa sednutí za kokpit formule rozechvívá nejedno mužské srdce. Mnoho jich ale nakonec vlastní nějaký ten skútr či malou motorku, protože do italských ulic není nic lepšího! Dopravní značky mají především uměleckou úroveň, až ve druhé řadě pomáhají motoristům; v takové Florencii je streetartový umělec Clet Abraham povýšil na skutečné umělecké dílo.
Ital vítací
Pokud se nevyžíváte v dotycích a hlučnosti, jde-li o vítání, raději se nepřátelte s Italy. Potřásání rukou a polibky jsou základní normou, aktéři tím vyjadřují nelíčenou radost ze shledání, i když od posledního uběhlo sotva pár hodin. Líbá se na obě tváře a neexistuje tabu, že u mužů je toto vítání nevhodné. Živí Italové na sebe pokřikují cara a bella (drahoušku a krásko), avšak nikdy by se nikoho nezeptali, co dělal včera v noci, avšak otázka: „Co jste dělal večer?“ je zcela v pořádku. Dochvilnost patří mezi italské slabosti, přijít o čtvrt hodinu později je pokládáno za tolerování hodné, časové hodnoty jsou zde brány vskutku přibližně.
Rodina = prazáklad všeho
Rodina je pro Italy nesmírně důležitá a rodinné oslavy bývají nezřídka příležitostí k velkolepým okázalostem a štědrostem. Jít proti přání rodiny je velice obtížné, avšak zůstává nepopiratelným faktem, že mnoho mladých lidí žije u rodičů i okolo třiceti let. „Za každým velkým mužem se skrývá velká žena!“ praví otřepaná fráze. Většinou je touto ženou matka, která o muže pečuje až do jejich hluboké dospělosti. V Itálii je malá tradice bydlení mimo domov v době studií, hledání práce není snadné a mamahotel je vítaným útočištěm i v době, kdy jsou již muži ženatí, nezřídka pak neshody mezi matkou a manželkou vedou k rozvodu. Italské děti mohou být vidět i slyšet, jak se jim zachce, na umírňování se tu moc nehraje. Italský domov je útulný a malý, protože podstatná část života se odehrává na veřejnosti. Mnohé rodiny však mají druhý či třetí domov někde u moře či na horách.
Milovníci módy a nákupů
Jednou z posedlostí Italů je nakupování, které je pokládáno za zábavu, a to zejména na tržištích, kde se dá narazit na velice výhodný kup. Jen málo Italů vkročí do butiků Gucci, Prada, Armani, avšak všichni čekají, že se zboží dříve či později objeví v pouličních stáncích nebo butiky své kousky zlevní. Smlouvání na tržištích se očekává a v kamenných obchodech může zákazník požadovat slevy. Italové jsou schopni prodat vše, v Neapoli vám údajně uličníci na jednom semaforu odmontují stěrače, aby je na dalším nabídli na dobrou cenu zpět. Především ale Italové zbožňují módu a nejen ženy si potrpí na pěkné oblečení, jsou krásně nalíčené a na svůj vzhled dbají již od mala.
Láska jménem fotbal
Italové a fotbal jsou nerozlučnou dvojicí, kterou nelze jednoduše oddělit. Sen mnoha mužů není být fotbalovou hvězdou, ale vlastnit celý fotbalový tým! Před důležitým zápasem chodí celé rodiny nastrojené do barev svého týmu, a když národní mužstvo hraje ve světovém poháru, celý poloostrov se zastaví a veškeré neshody jsou zapomenuty. Však i nejprodávanějším italským deníkem je Corriere dello Sport, který publikuje pouze sportovní tématiku, což možná dost dobře reflektuje skutečný zájem italské veřejnosti.
To nejlepší na konec
Nebyl by to článek o Italech, abychom se alespoň krátce nezmínili o jídle. Italové jsou výborní kuchaři, vařit umí muži i ženy a učí se to již od útlého věku. Základem k úspěchu jsou především kvalitní a čerstvé suroviny a stejně jako u Francouzů je jídlo společenskou událostí, avšak méně okázalou. Na jídlo se sejde celá rodina nebo skupinka přátel a již samotná příprava pohoštění je zábavnou součástí večera.
O Italech by se toho dalo napsat mnoho. Mají své mouchy i své přednosti, ale především si života nesmírně užívají.
Vezměme si z nich příklad!
Jak jsou vám příjemní Italové? Líbí se vám jejich hlučnost, nebo dáváte přednost poklidným seveřanům? Podělte se s námi na Facebooku!
Foto: Martina Bičišťová, StudentPoint, FreeDigitalPhotos.net, Wikipeda.org