Jak si sbalit na puťák

Spát pod širákem, vařit na ohni, celý den si vykračovat s batohem na zádech. Jak se ale na puťák správně připravit? Co vše je zapotřebí?

Mezi nejzákladnější věci, bez kterých, dá se říct, nemůžete přežít, patří spacák, celta a karimatka. Celta by měla být naimpregnovaná, aby jí neprotekla voda, jinak ztrácí svou funkci.

Co se týče oblečení, neberte si toho moc. Stačí jednu variantu do teplého počasí a jednu do zimy. Pak něco proti dešti, a pokud vyrážíte na místo, kde se vyskytuje větší počet rybníků, nesmíte zapomenout ani na plavky a ručník. 

Jídlo každý za sebe a nic složitého 

Praxe na těchto akcích je taková, že si každý nese svoje vlastní jídlo.  Domluvit se však můžete i ve skupinkách. Nesmíte zapomenout na nádobu na vaření, nejlépe ešus.

Vaří se na ohni. Pokud ovšem doma máte lihový vařič, ať už na pevný líh nebo tekutý (bombu), nic nezkazíte, když ho vezmete sebou. Počasí je nepředvídatelné.

Nejenže si na ohni uvaříte, vytváří i dobrou atmosféru.

Jídlo by nemělo být složité. Připravovat pokrmy na ohni není sice nic těžkého, ale přece jen to není plotna. Nemluvě o tom, že si svou večeři budou chtít uvařit i kamarádi a neměli byste tedy zdržovat. Na obědy počítejte s něčím studeným. Přes den a hlavně za pochodu se většinou nebudete zastavovat, abyste si udělali oheň. Teplá jídla si proto nechte až na večer, kdy si je můžete udělat v klidu. 

Hygiena je povolena, ale nic se nemá přehánět 

Je normální, obzvlášť pokud vyráží skupina holek, že jsou zvyklé mazat na sebe každý den nějaké krémy, malovat se a tak dále. Na puťáku se doporučuje na to všechno zapomenout. Přece jen budete v lese a tahat sebou spoustu věcí se nevyplácí. Na druhou stranu, ponesete si to sami, tak je jen na vás, jak si ten batoh naložíte.

Důležitou věcí jsou také peníze. Nikdy nevíte, co se může stát. V průběhu pochodu můžete zjistit, že jste na něco důležitého zapomněli. Tady se vám naštěstí nemůže stát, že byste neměli možnost to někde dokoupit. Navíc nikdy nevíte, odkud vlastně pojedete domů. To závisí na tom, kolik ujdete nebo kolik budete chtít ujít. Takže bez peněz ani ránu. 

Mapa je také jednou z důležitých věcí.

Pokud máme toaleťák, není se čeho bát           

Za ta léta, co se tyto chodící akce pořádají, se vytvořil nepsaný seznam nutností, na které není radno zapomenout. Patří k nim i toaletní papír, sirky nebo zapalovač, nůž, ale také třeba lžíce nebo sůl.

Pokud vám chybí tyto věci, situace se může trochu zkomplikovat, ale všechno se dá vyřešit. Atmosféru to rozhodně nezkazí, alespoň budete mít na co vzpomínat.

Mimochodem, dobré je také zabalit si mapu.

Jaké věci byste přidali na váš seznam vy? Bylo ve článku něco opomenuto?  Diskutujte na Facebooku.

 

Foto: Sxc.hu, Morguefile.com

Podobné články