Jak si udržet status studenta

Status studenta je balíček výhod. Slevy (nejen na dopravu), daňové úlevy, atp.
Jak si udržet status studenta

Statusem studenta disponuje člověka do šestadvaceti let, který prezenční formou studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu. Výhody se vztahují i na pomaturitní studium cizích jazyků. Status studenta je balíček výhod, které se s jeho držením pojí. Zahrnují spoustu slev, mezi ty nejdůležitější patří státem hrazené zdravotní pojištění, daňové úlevy, 75% slevy na dopravu a další specifické slevy v obchodech či kavárnách. Málokdo by se takových výhod rád vzdával. V ideálním případě je můžete čerpat až do svých šestadvaceti let. Status studenta je vázán na zápis do studia a zaniká ukončením či přerušením studia.

Zůstává status studenta po maturitě?

Pokud se po maturitě nechystáte na vysokou školu, studentem zůstáváte pouze do konce letních prázdnin, tedy do jednatřicátého srpna. Pokud již ovšem začínáte pracovat na plný úvazek, přicházíte o státem hrazené pojištění.  

Za jakých podmínek si jej udržet na vysoké škole?

Status studenta se pojí s vysokoškolským prostředí. Disponuje jím člověk, který aktivně studuje prezenční formu bakalářských, magisterských nebo doktorských programů. Každoročně se obnovuje řádným nebo navazujícím zápisem do studia, o status nepřicházíte ani v případě opakovaného zápisu. Pokud však studium ukončíte nebo přerušíte, o status přichází. Status studenta plynule pokračuje od dne ukončení středoškolského vzdělání až do dne nástupu na vysokou školu. Je třeba však myslet na formu brigády, pokud by její výše zakládala povinnost účasti na pojištění, status studenta ztrácíte. V případě kombinovaného studia o status tedy přicházíte, předpokládá se, že během dálkového studia budete aktivně pracovat.

Jak neztratit status studenta, pokud neuspějete u přijímaček na vysokou školu?

Pokud se vám nepodaří udělat přijímací zkoušky na vysokou školu hned v roce, kdy dokončíte střední školu, není třeba zoufat. Určitě nejste první ani poslední. Mnoho lidí si dokonce mezi střední a vysokou školu bere rok volna dobrovolně. Co byste však měli řešit, je status studenta. Pokud o něj nechcete přijít, měli byste mít dostatek informací, co v takové situaci dělat.

Status studenta se nemusíte vzdát v těchto případech:

Pomaturitní jazykové kurzy

Pokud máte za sebou maturitu, ale na vysokou se vám ještě nechce, jazykové kurzy jsou skvělou možností, jak nepřijít o status studenta. Jedná se o vysoce intenzivní kurzy, které mají za cíl zlepšit vaše jazykové dovednosti. Velkou výhodou těchto kurzů je fakt, že jsou akreditovány ministerstvem školství. Jsou tedy považovány za plnohodnotné vzdělání, navíc slouží jako skvělý můstek k tomu, jak si status prodloužit o další rok. Měli byste však myslet na to, abyste splnili několik nutných podmínek. Studium musí být prezenční, docházet do něj tedy musíte osobně a denně. Škola, která kurzy poskytuje, musí být akreditovaná ministerstvem školství. Do studia zároveň musíte nastoupit do konce kalendářního roku po úspěšném absolvování maturity, není možné si toto období samovolně prodlužovat.  

Studium střední školy

Pokud se po maturitě nedostanete na vysokou školu, nebo na ní nechcete jít vůbec, ale zároveň nechcete přijít o status studenta, můžete se přihlásit na další středoškolské studium. Získáte tím nejen prodloužení statusu, ale další kvalifikační možnosti.

Studium vyšší odborné školy

K udržení statusu studenta nepotřebujete nutně studovat na vysoké škole, další možností jsou také vyšší odborné školy, na kterých budete moct čerpat výhod studentských slev. I na vyšší odborné škole si však musíte dávat pozor na případnou výdělečnou činnost.

Studium jiné vysoké školy

Myslet i za roh se při nástupu na vysokou školu vyplatí dvojnásob. Máte-li ambici studovat vysokou školu, kde jsou vyžadovány perfektní výsledky přijímacích zkoušek, není od věci nesázet jen na jednu možnost a myslet na záložní možnost. Krom své vysněné si podejte přihlášku i na další vysokou školu, která nemá tak přísné podmínky – zajistíte si tím nejen vysokoškolské studium, ale také status studenta. Na svou vysněnou školu si můžete podat přihlášku za rok.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.