Jak si zefektivnit dojíždění za prací či do školy?

Že si cestu vlakem či autobusem vždy jen odkroutíte? Od teď už nemusíte! Máme pro vás několik typů, kterými se skvěle zabavíte!

Ne každý má to štěstí, že pracuje, co by kamenem dohodil nebo vlastní firmu, která sídlí v jeho domě. Většina z nás jsme otroky autobusových či vlakových dopravců, v lepším případě pány svého auta, nikoliv však dopravní situace.

Pravidelné dojíždění do školy i práce mě provází již mnoho let. Snad jen do školky mě maminka vodila pěšky. Za tu dobu jsem se naučila čas strávený v dopravních prostředcích využívat ve svůj prospěch. Na následujících řádcích naleznete několik typů a třeba vás inspirují k vymýšlení dalších!

Pohodička ve vlaku

Vezměme to od nejpohodlnějšího. Kdo jezdí pravidelně vlakem na delší trasy, dá mi za pravdu, že zde jsou možnosti nepřeberné. Na pomyslném vrcholu „dojížděcích“ aktivit stojí čtení. Ruku na srdce, kde jinde můžete číst, aniž byste měli pocit, že zanedbáváte jiné věci? Drncající pražce vás směle zavedou mezi burácející vodopády, tajemné vědmy i Newyorské právníky. Studující se mohou ponořit do skript, učitelé do opravy písemek a manažeři (ano, i ty jsem ve vlaku viděla) mohou zabřednout do plánování.

Roztáhnout se ve vlaku na "čtyřce" není vůbec špatné!

Je libo štrikovat či drhat?

Pokud chcete čas strávený ve vlaku ještě více zefektivnit, pusťte se do výroby! Že nechápete, co tím myslím? Vzpomeňte si na ženy, které bez bázně a hany vytáhnou jehlice a začnou štrikovat! Ve vlaku mohou vzniknout i drhané náramky přátelství a věřte nebo ne, já si zde vyrobila korálkový náhrdelník či papírový náramek! Krabičku s korálky dáte do klína a už motáte! Není to nic složitého, korálky i lanko seženete v mnoha výtvarných potřebách a návody se internet jen hemží.

Věřte nebo ne, mé "vlakové" výrobky.

Pište, pište, pište!

Pokud se necítíte manuálně zruční, přesto máte neposedné ruce, pište si. Chcete-li to ještě více zefektivnit, tvořte v cizím jazyce. A co takové čtení cizojazyčné literatury a vypisování neznámých slov? Bude-li jich za jednu jízdu pět, nastřádáte za měsíc při každodenním dojíždění dvě stě! A to už se počítá! Měla jsem na ně speciální malý notýsek s tvrdými deskami, který jsem pak vytahovala, kde se dalo, například při čekání na zastávce.

I v autobuse můžete vytáhnout malý notýsek se slovíčky.

Plánujte, pozorujte, analyzujte!

Pokud nemáte náladu cokoliv dělat, plánujte! S kalendářem v ruce si dokážu úžasně vyhrát a podezírám se, že mě plánování uspokojuje více, než samotné plnění plánů. Uhání-li váš vlak či autobus krásnou krajinou, tanou vám na mysli cestovatelské plány ani nevíte jak! A pokud vás ani toto nebaví, pozorujte cestující. Říká vám něco řeč těla? Směle do toho! Nejlepší je v tomto ohledu metro, kde máte, pokud nejste jako sardinky, náležitý rozhled. Pokuste se analyzovat, který pár je čerstvě zamilovaný, kdo pokukuje po své kolegyni a kdo by ji nejraději vymáchal v nejbližší kaluži. Přemýšleli jste někdy nad tím, že se nejprve obsadí sedačky po jednom a poté až přisedávají druzí? Zkuste si jednou přisednout k někomu, kdo je vám sympatický a jen se usmějte, třeba se rozhovor rozproudí ani nebudete vědět jak!

Podélně řazené sedačky jsou pro pozorování lidí ideální!

Trávení času v dopravních prostředcích záleží samozřejmě na tom, zda jedeme v přecpaném metru, kde sotva dýcháme, nebo je před námi dvouhodinové posezení ve vlaku, kde máme „čtyřku“ pro sebe. Druhý případ si dokážu skvěle užít a vždy jsem se na tyto cesty těšila. Se sardinkovým metrem je to již horší, ale máte-li jednu volnou ruku, malý sešitek se slovíčky můžete vytáhnout vždy.

Nutné zlo nebo efektivně strávený čas?

Jak vidno, dojíždění není jen o sluchátkách a tabletu, i když tyto možnosti nezavrhuji, ale (zatím) nejsem jejich fanynkou. Cestování dopravními prostředky nemusí být jen noční můrou, která nám podle vědců zcela jistě snižuje věk, maří partnerské svazky a přináší zhoubné nemoci. Vždy jsem záviděla lidem, kteří do práce chodí pěšky. Ale co zažijete, když každý den chodíte tou samou ulicí sotva kilometr? Dojíždění je každý den jiné. Oboje má své pro a proti. Pokud nemusíte denně dojíždět dvě hodiny tam a dvě zpět, ač vím, že i tací jsou mezi námi, berte čas strávený na cestě jako výhodu. Berte jej jako chvíli, kterou strávíte sami se sebou, se svými myšlenkami, knížkou nebo jen sluchátky. Ostatně, nic jiného nám nezbývá, tak proč se stresovat!

Ani na zastávce nemusíte jen stát a koukat se na boty.

 

Berete dojíždění jako nutné zlo nebo máte osvědčené tipy, jak si jej zpříjemnit? Podělte se o ně s námi na Facebooku!


Foto: Martina Bičišťová, StudentPoint, Wikipedia.org, FreeDigitalPhotos.net

 

Podobné články