Jak začít s horolezectvím?

Možná si říkáte, že toto není sport právě pro vás vzhledem k jeho fyzické náročnosti. Rádi vás přesvědčíme o opaku.

Lezení se často považuje za sport pro zdatné sportovce, kteří k životu nutně potřebují pravidelnou dávku adrenalinu. Jistě tento fakt nelze popřít, ale pravdou zůstává, že lezení se rekreačně věnují i tací, kteří nejsou žádní atleti a náramně si ho užívají.

Začátek je snadný

Začněte trénovat na umělé lezecké stěně.Na startovní čáře tohoto sportu vás však jistě nečeká děsivě vyhlížející skála. Umělé lezecké stěny v halách i venku jsou dnes běžnou záležitostí. Najdete je i v menších městech. Právě zde se dozvíte základní informace o lezeckém vybavení a lezení jako takové si osaháte. Během lezení vás jistí kamarád na napnutém laně, které je přivázané ke stropu a v případě pádu se jenom mírně zhoupnete, takže se opravdu není čeho bát. Pokud jste odvážnější a máte známého, který se lezení věnuje, jistě pak oceníte cvičné skály.

Nejlepší způsob jak začít je přihlásit se do některého z lezeckých kurzů nebo do horolezeckého oddílu, kde získáte ty nejdůležitější vědomosti týkající se bezpečnosti a jištění. Jistě se tak vyhnete začátečnickým chybám, kterých se pak těžce zbavujete. Seznam horolezeckých oddílů najdete zde nebo na stránkách Českého horolezeckého svazu.

 

Lezení neleze do peněz

Jistě vás potěší, že začátečníkům se lezení nijak neprodraží. Za půjčení základního vybavení na stěnu tolik neutratíte (za sedák a lezecké boty utratíte v průměru kolem 60 Kč) a pokud vás lezení začne bavit, žádné horentní částky za základní výbavu vám jistě zábavu nepokazí. V této výbavě rozhodně nesmí chybět sedák, boty na lezení (lezečky), zámková karabina a jistící prostředek (osma). Tuzemští obchodních nabízejí různé akce a tak se dá pořídit vše jako komplet.

Vyburcujte kamarády a hurá do hor!

No a pokud se vám bude zdát i lezení na stěně jako příliš velká dávka adrenalinu, možná vás zaujme lezecká disciplína, které se říká bouldering. Podstata spočívá v tom, že lezete bez jištění na stěnu 2 – 3 metry vysokou, která je obehnaná tlustými žíněnkami. V tomto případě nejde ani tak o to, dostat se až nahoru, jako spíš držet se vámi vytyčené trasy. Tím se učíte zvládat snadné i náročnější lezecké situace, které vás jistě na skále neminou.

 

Máte chuť si lezení vyzkoušet? Těšíme se na vaše ohlasy.

 

Foto: Pixmac.cz

Podobné články