Jak zdravé je vaše oblíbené Müsli?

Některé müsli obsahují pšeničné vločky, rostlinný olej i glukózový sirup... dáte si?

Současný trend zdravé stravy a kvalitních surovin, který byl při šizení potravin a snaze ušetřit, už opravdu zapotřebí, mě naučil číst etikety. Ne všechno je totiž takové, jak se tváří a pouze na nich můžeme odhalit pravdu. Není to ale vždy jednoduché. Prodejci si zvykají uvádět hodnoty potravin na méně než 100g, jak oni říkají, na jednu porci a ta může být u jiných značek jinak velká, někdy dokonce i od jedné značky najdete na různých produktech různě velké porce. To značně znesnadňuje možnost srovnání (o to jim zřejmě i jde). Ale neklesejte na mysli. Výrobci musí uvádět hodnoty i na 100g, takže v některých případech musíte trochu hledat, ale na krabici je najdete. Pod článkem najdete tabulku nutričních hodnot cereálních lupínků a müsli, která vám poskytne zajímavé srovnání.

Business, který těží z nevědomosti kupujících

Dnes bych se chtěla zaměřit na trh s müsli a cereálními lupínky. Je to totiž opravdu velký business, který tak trochu občas těží z nevědomosti kupujících.  Osobně jsem si, při své prvotní snaze zhubnout, kupovala čokoládové, pražené a proslazované müsli a myslela jsem si, kdoví jak se neobětuju a nežiju zdravě. Ovšem zhubla pouze moje peněženka a tak jsem musela svůj naivní pohled přehodnotit. Teď si možná říkáte, že müsli přece zdravé jsou, alespoň nás o tom müsli magnáti v televizních reklamách neustále ujišťují. Ano, ovesné vločky jsou opravdu zdravé, ale v obchodech je v převážné většině dostanete proslazované a pražené s všemožnými přídavky, co s ovesnými vločkami nemají pranic společného (např. glukózový sirup, pšeničný extrudát), nejlépe ještě s čokoládou a z obalu se na vás usmívá dívka, která se tímto určitě neživí, jinak by se nepyšnila takovými křivkami.

Vidina perfektního těla

Většina lidí si tyto výrobky kupuje za vidinou zdravého životního stylu. Vždyť reklama nás k tomu přímo vybízí. Takové cereální lupínky Fitness, to je něco. Modelka na obalu, jen decentně oblečená, nás láká na vidinu perfektního těla a k lupínkům je dokonce připojen cvičící plán. Tady mám radu jednu. Cvičte, ale tyto lupínky nejezte. Nezasytí vás a obsahují příliš mnoho nezdravého cukru.

Müsli Bona vita se svým hubnoucím plánem mě opravdu dobře pobavily.

Na vločkách Bona vita a Bebe mě potěšil fakt, že hodnoty byly umístěny přehledně vedle sebe na porci i na 100g, hodnoty samé ale už ne. Ovšem musím uznat Bona vitě, že mě opravdu dobře pobavili svým návodem, jak zdravě zhubnout. Uvádí kolik procent lidí ve světě je obézních a také, že váš jídelníček má být složen z nutričně hodnotných potravin mezi které patří ovesné vločky. Stačí ale, když otočíte balíček, podíváte se na složení a je vám jasné, že to s těma Bona vita müsli taky nebude až tak žhavé. První místo sice mají ovesné vločky ( chvála bohu), ale hned na druhém je pšeničný extrudát, který se skládá z pšeničné, rýžové a ovesné mouky, cukru, kukuřičné krupice a kukuřičného škrobu a to už nezní tak dobře co? Následován cukrem, rostlinným olejem, glukózovým sirupem, rozinkami a pšeničnými vločkami. Škoda, že výrobce taky neuvádí procenta obsahu, to by mě opravdu zajímalo kolik s těma zdravýma ovesnýma vločkama sním třeba glukózového sirupu.

Cereální lupínky obsahující velký podíl pšeničné mouky

U cereálních lupínků značky Nestlé mě zaujalo, že se skládají z poměrně velkého podílu (38%) z celozrnné pšenice. Expres ovesná kaše od Emca obsahuje pouze 63,7 % ovesných vloček. Zbytek je již zmíněný glukózový sirup, cukr, bramborový škrob, odstředěné sušené mléko a rostlinný olej. Co k tomuto a i ostatním cereálním lupínkům a müsli dodat, snad jen… štěstí, že se jí jako ,,zdravá snídaně´´, organismus má totiž poměrně dost času to odbourat.

Máte se tedy úplně vzdát müsli? To rozhodně ne, jen to chce trochu snížit pohled z müsli a lupínků vystavovaných na odiv v regálech v úrovni očí a zaměřit se na obyčejné ovesné vločky, prodávají se v balíčcích po půl kilech a stojí zhruba 19Kč. Obyčejné ovesné vločky obsahují nejméně cukru a nejvíce bílkovin, jsou nejzdravější. I společnost Emco prodává tyto obyčejné vločky, ale stojí kolem 25Kč a nejsou chuťově tak dobré – jsou tvrdší. Já si kupuju ovesné vločky z bio obchodu pomleté – vhodné přímo na kaši, stačí jen zalít horkým mlékem a za chvíli je můžete pohodlně sníst. Pokud si koupíte ovesné vločky vcelku, nějakou tu korunu ještě ušetříte (0,5 kg stojí cca 11kč), ale aby byly měkké, musí se dlouho vařit. A pak už jen stačí nakrájet si čerstvé ovoce, rozinky, nasypat oříšky… osladit medem a zdravé müsli máte hotové. 🙂

Tak toto je ta pravá volba.

 

Hodnoty na 100g

Energetická hodnota

sacharidy

tuky

cukry

bílkoviny

Fitness

372 kcal

78,4g

1,4g

17,2g

8,4g

Fitness fruits

362 kcal

75,7g

2,3g

29,4g

6,8g

Fitness čokoládové

398 kcal

74,8g

6,3g

23,7g

7,9g

Chocapic

393 kcal

76,3g

4,7g

37,0g

8,5g

Cini Minis

420 kcal

75,7g

9,9g

32,1g

5,0g

Cookie crisp

384 kcal

80,2g

3,1g

35,1g

6,4g

Bona vita müsli čokoládové

462 kcal

66,8g

16,8g

neuvedeno

8g

Bona vita müsli s lískovými ořechy

444 kcal

64g

16g

neuvedeno

8g

Bebe dobré ráno mini

460 kcal

69g

16g

29g

8,1g

Emco expres jahodová kaše

408 kcal

62g

11,8g

21,8g

10,4g

Ovesné vločky

361 kcal

68,1g

6,9g

1,5g

13,1g

Zdroj informací v tabulce: Zjištěno autorkou na obalech v obchodě.

Jak se Vám líbil tento článek? Dozvěděli jste se něco nového nebo o tomto problému už dávno víte? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem nebo na našem facebooku.

Foto: Barbora Sousedíková, StudentPoint

Podobné články