Jaká jsou ta nejkrásnější města světa?

Sydney, Řím, Paříž nebo dokonce Praha? Krása se jen velmi těžko posuzuje, měří a hodnotí. A každý ji tak může hledat trochu jinde. Všechna následující města jsou jí však bezesporu plná.

Chcete někam vycestovat, ale chybí vám nápady a inspirace? Co zkusit návštěvu krásného města? A ne jen krásného, ale vlastně jednoho z nejkrásnějších na světě? Jako Evropané jich máme opravdu hodně takřka za humny. Evropská města v sobě totiž nezřídka kombinují hřejivé kouzlo historických dob s chladným a respektuhodným monumentem časů současných. Často jsou navíc zasazena do zajímavé a pestré krajiny a neméně zajímaví a pestří jsou i jejich obyvatelé. O jaká města tedy jde?

Benátky

Tak tady jistě nemůže nikdo nic namítat. Benátky jsou mimořádně krásné už jen pro svou jedinečnost. V podstatě každá budova je zde uměleckým dílem, jehož krása se jen znásobí, pokud ji budeme vnímat pohledem na odrazy v plavebních kanálech protínajících město. Benátky jsou skvostné, dechberoucí, naprosto podmanivé a romantické. Jejich návštěvu obzvlášť doporučuji, pokud budete chtít zažít pocit, jako byste se ocitli v pohádce.

Slavné benátské gondoly.

Paříž

Bez Paříže by seznam nejkrásnějších měst nikdy nemohl být kompletní. A pokud jsou Benátky nejjedinečnější, pak Paříž musí být mezi městy tou nejelegantnější a nejsofistikovanější. Jen řekněte sami, koho by nenadchly ty široké pařížské bulváry, monumentální náměstí, cenné památky, mosty přes řeku Seinu, křivolaké uličky Monmartru… Paříž svým uspořádáním a svými význačnými místy inspirovala celou řadu (nejen) hlavních měst po celém světě. Nezpochybnitelnou krásu Paříže pravděpodobně nejvíce oceníte při posezení ve venkovní kavárně nebo během malého plavebního výletu loďkou po řece, kdy na vás dýchne ta pravá pařížská atmosféra, která si již získala nejednu duši. Paříž je město umělců, milenců a vůbec všech lidí, kteří mají rádi krásu. Její návštěva vás nesmí minout.

Při pohledu na pařížské panorama zaplesá nejedno srdce.

Praha

Co bychom to byli za vlastence, kdybychom na seznam nepřidali i Prahu? Ale vážně, i pod tím nejobjektivnějším a nejpřísnějším pohledem lze Prahu právem považovat za jedno z nejkrásnějších měst světa. Naše matička stověžatá se může pochlubit celou řadou monumentálních a velmi slušně zachovaných památek prakticky z každé historické éry. Vezmeme-li navíc v potaz krásné parky a zahrady a řeku Vltavu se svými mosty vhodně doplňující soubor unikátních památek, je jisté, že málokteré jiné místo koncentruje tolik krásy na tak malém místě a tisíce turistů každoročně sem přicházející z nejrůznějších koutů světa to moc dobře vědí. Dokonce snad lépe než její samotní obyvatelé.

Pražská klasika. Karlův most a šňůra turistů s impozantním Pražským hradem v pozadí.

Lisabon

Zasazený do svahu kopců pomalu se svažujících do údolí řeky Tajo, už jen svoji polohou se Lisabon řadí k mimořádně malebným. Nečekaně krásné výhledy na město vás čekají takřka na každém rohu při procházkách barevnými pitoreskními uličkami lisabonskými, ale zejména z vyhlídkových teras strategicky umístěných na vrcholech mnohých městských kopců. Město vyniká nenásilnou a velmi svůdnou krásou seskládající se z mnoha drobných oku lahodících detailů. Dlážděné ulice, vesele barvené nebo vykachličkované fasády domů, ohromující okolí nebo přívětivá jižanská nátura. To vše dohromady přispívá v Lisabonu k jedinečné atmosféře a typickému genius loci, které dnes pod tíhou globalizace pomalu vyprchává z mnoha světových měst.

Křivolaké lisabonské uličky jsou mimořádně malebné.

Rio de Janeiro

Někteří místní patrioti tvrdí, že Bůh stvořil svět v šesti dnech a ten sedmý věnoval Riu. Město je opravdu požehnáno krásnou polohou a úchvatným okolím, jež ho řadí mezi ty nejkrásnější na celém světě. To musí potvrdit každý stanoucí na vrcholu takzvané Cukrové homole, tedy necelých 400 metrů vysoké skály tyčící se nad Riem a představující jednu z jeho důležitých dominant. Bujná zeleň tropické vegetace kontrastující s jasně bílými písčitými plážemi a temnou modří přilehlého oceánu v pozadí jen dokazují slova místních, kteří Rio pyšně označují jako „the marvelous city“.

Rio de Janeiro je zasazeno do opravdu krásné krajiny.

Amsterdam

Každá z tisíců budov lemující Amsterodamské vodní kanály může být označena jako pamětihodnost a architektonická perla. Bývají krásně udržované a využívané jako restaurace, kavárny, hotely, kanceláře nebo byty. Dohromady tvoří celek vyznačující se atypickou estetickou a uniformní krásou, jež nemá ve světě obdoby. A z Amsterodamu dělají velmi zajímavé a krásné město.

Amsterdam oplývá svým vlastním nevšedním kouzlem.

Florencie

Florencie, známá pro své rozsáhlé umělecké sbírky ve svých městských palácích a muzeích, je de facto synonymem pro slavnou italskou renesanci. Přes ohromující krásu, jež na nás čeká uvnitř i vně zdí paláců, je to právě město jako celek, jež nás uchvátí nejvíc. Z místa, odkud budete moci přehlédnout celé město, se vám naskytne možnost obdivovat jedno z nejkrásnějších městských panoramat. Věže a dómy v centru města, mosty, kopce rýsující se v pozadí a hlavně skvostná florentská katedrála uprostřed toho všeho. Jen málo dalších míst na světě vás ponechá v takovém úžasu.

Městské panorama italské Florencie je opravdu ohromující.

Řím

Ani toto slavné město na našem seznamu jistě chybět nemůže. Město stojící na řece Tibeře mezi sedmi kopci ve svých útrobách skrývá některé z nejkrásnějších světových náměstí a architektonických skvostů. Veliká škoda však je, že turistům mířícím povětšinou za nejznámějšími římskými památkami uniká ta pravá duše města, jež třímá v malebných křivolakých uličkách trochu stranou od centra nejrušnějšího dění.

Řím má toho hodně co nabídnout i mimo své nejznámější památky.

Budapešť

Budapešť protékaná řekou Dunaj vznikla sloučením dvou měst. Město je tedy prakticky rozděleno do dvou odlišných částí, z nich však obě mají po krásách lačnícímu turistovi co nabídnout. Buda, kopec s královským palácem a starým městem prošpikovaným barokními i gotickými památkami, přehlíží Pešť, jejíž dnešní podoba se utvářela především v průběhu 19. století a která je význačná širokými ulicemi lemovanými impozantními neorenesančními budovami. Pozoruhodnou budapešťskou architekturu včetně monumentálního Parlamentu můžeme obdivovat například z neméně pozoruhodného Řetězového mostu. I Budapešť má na tomto seznamu rozhodně své místo.

Budapešť je plná impozantních budov.

Sydney

A nakonec zavítáme k protinožcům. Tohle město na břehu Tasmanova moře sice neohromí množstvím a významem památek, zato však nadchne svou uvolněnou a pohodovou atmosférou a zasazením do krásné krajiny. Je to město kosmopolitní, živoucí, plné denního i nočního života, město plné příležitostí, ale také město příjemného podnebí, surfingu a letních radovánek. Sydney se vyznačuje čistým a praktickým downtownem na americký způsob, tedy plným moderních výškových budov a parků. Mimo to zde najdete rozsáhlé vilové čtvrtě, krásné pláže nebo pověstnou budovu Opery, jež je považována za nadčasový architektonický skvost.

Krásné pláže, budova Opery a moderní výškové budovy. To je australské Sydney.

Foto: Flickr.comHernán Piñera, PROMoyan BrennRyan WickHuguys, Rafa BahiensePapaPiper

 

Zajímavých místa a měst je na světě nespočítatelně. I my se na některá podívali nebo nám je popsali naši přispěvovatelé. Pokud vás to zajímá,  můžete si přečíst něco o Karlových Varech, nebo vzdálenější destinaci jako je Srí Lanka dobrodružně, je to tu pro vás. Nebo se po studiích chystáte vyrazit na dovolenou? Poradíme kam. 

Podobné články