Jedeme na vodu I: Co je potřeba zařídit?

Vyrážíte poprvé na vodu? A ještě k tomu na poslední chvíli? Nebojte, poradíme vám, co všechno je třeba si sbalit a zařídit.

Připravili jsme pro vás seriál o vodáctví. Dnes si řekneme, co je třeba obstarat předem a co si sbalit sebou.

Loď

Celkem jasná věc je, že potřebujete loď. Pokud nemáte ve sklepě vlastní loď a nemáte ji ani zařízenou v půjčovně, může se stát, že budete dlouho hledat, protože půjčovny lodí mají objednávky už od dubna na celé léto. Ale nebojte, často se stává, že vodáci na poslední chvíli lodě odvolávají. Ceny lodí se pohybují od 150 Kč za den.

TIP č. 1: Pokud najdete levnou půjčovnu, která vám bude vyhovovat, ale nebude mít volnou loď, nechte ji na sebe telefonní číslo pro případ, že by se nějaká uvolnila.

Na co pozor?

Kromě ceny je důležité, zda vám půjčovna poskytne i sudy či vaky na své věci (měla by to být běžná věc ve všech půjčovnách). Dále se můžete informovat na dopravu věcí mezi kempy a nezapomeňte také na cenu dopravy lodí na místo a zpět. Je také možné si pronajmout záchrannou vestu.

Sudy versus vaky

Vaše věci nemůžete vozit jen tak v batůžku, protože kdybyste se „udělali“, všechno by bylo mokré. Pokud nevyužíváte služeb přepravy mezi kempy, a věřte, že jde o velmi nákladnou záležitost, je třeba vaše věci uložit do sudů nebo vaků. Ale pozor nejsou sudy jako sudy. V půjčovně vám zapůjčí sudy – barely, které přímo pasují pod sedačky lodě. Někteří vodáci však vozí modré kulaté sudy, které dobře známe z našich zahrádek. Sice možná ušetříte, ale musíte počítat s tím, že budete dost omezeni na místě v lodi. Ale ani ty sudy z půjčovny vždy jen tak lehce nenarvete pod ty sedačky. Někdy to dá velkou práci a někdy to prostě nejde a stejně musíte jeden sud vozit mezi sebou.

Právě z důvodu úspory místa, je dobré využít vaky, které krásně vmáčknete pod sedačky nebo kamkoliv chcete. Jsou dostatečně velké a nemusíte se bát, že by se do nich dostala voda (testováno osobně!). Většinou ovšem bývají o něco dražší.

Co si sbalit?

Oblečení raději více, abyste se mohli převléct. Z těch nejdůležitějších věcí budete potřebovat: Pláštěnku, boty do vody, sluneční brýle (pokud o ně nechcete přijít, dejte si je na šňůrku), trvanlivé jídlo, hygienické potřeby, šátek nebo klobouk.

TIP č. 2: Zjistěte si předpověď počasí, a pokud hlásí zimu, raději si oblečení přibalte.

Pytlíky a zase pytlíky

Na oblečení si kupte pytle do odpadkových košů, nejlépe ty silné. Nejlépe alespoň do dvou a celou roli přibalte, protože se vám může protrhnout. Nejlepší totiž je, pytel zalepit širokou lepenkou a pytel při rozlepení nemusí vydržet. Do menších pytlíků balte vše, co je třeba. Foťák, mobil či peníze si můžete dát do plastikové dózy a ještě zabalit do pytlíku.

Stan, spacák a kam s tím?

Pokud se vám stan nevejde do sudu (vaku), dejte ho do několika pytlů na odpadky a obalte důkladně izolepou. U spacáku je lepší zapomenout na jeho obal a prostě ho nacpat do sudu tak, jak je.

„Gumicuky“

S nimi připevněte k lodi sudy, stan a vše ostatní. Kdybyste se vyklopili, nemusíte se bát, že vám něco odplave.

A závěrečná rada…

Přibalte si rum, pivko (uvažte na provaz a hoďte za loď do řeky, bude stále chlazené) a jiné nápoje na zahřátí. Zvlášť pokud vám počasí nebude přát, se vám budou hodit.

Příště si řekneme jakou loď vybrat. V dalších dílech se dozvíte, co čekat v kempu a přehled řek, které vodáci rádi sjíždějí.

Jezdíte rádi na vodu? Napište nám na facebook!

Foto:sxc.hu

Podobné články