Jeden den v Eindhovenu aneb jak jsem si vyrazila na otočku do Nizozemí

Eindhoven není sice pulzující velkoměsto, ale nudit se v něm určitě nebudete.

Když před více než dvěma lety zavedla společnost Wizzair linku Praha – Eindhoven, jako správně zapálení studenti letecké dopravy jsme se s kamarády rozhodli vyrazit na jednodenní průzkum. Zpáteční letenka vyšla na 419 korun, nebylo tedy proč váhat. Před čtvrtou hodinou ranní jsem vyrazila nočním autobusem na letiště, kde jsme se všichni sešli u gatu C21, tradičního místa pro odlety fialovorůžové letecké společnosti.

Letiště.

Přestože je letiště v Eindhovenu druhé největší v Nizozemí, připadali jsme si po příletu jako na sekundárním letišťátku. Kamarádova slova: „A to si představte, že se bude odsud létat i do BRNA, to mi řekněte, kdo takovou linkou poletí?!“ zcela vystihla dojmy nás všech. Nicméně z letiště jsou dobrá spojení nejen do centra města, ale také do Amsterdamu, Ultrechtu, Antverp apod, takže jsme zanechali dopravních vtipů a vyrazili na autobus. Hned ze začátku jsme byli příjemně překvapeni, řidič mluvil plynule anglicky. A pak už jsme nestíhali obdivovat upravené silnice, domky i zahrádky, moderní zastávky, vymakané cysklostezky, parkoviště pro cyklisty…

Jedeme do centra.

Eindhoven leži v jižní části Nizozemí a v současné době má kolem 220 tisíc obyvatel. Přezdívá se mu Město světla, a to díky značce Philips, která pochází právě odtud. Díky této společnosti se z ne moc rozlehlého městečka stalo na začátku 20. století prospěrující a moderní město. Že společnost měla pro město velký význam si obyvatelé připomínají během karnevalu s názvem Hamlet z Lampy. Protože jde o univerzitní město, žije zde velký počet studentů. Je také významným železničním uzlem, vlaky se odsud rozjíždí do všech částí Nizozemí i do zahraničí.

Připomínky továrny Philips najdete na každém kroku.

V informačním centru jsme si vyzvedli mapu centra a vydali se na v mapce doporučenou Must see vyhlídkovou trasu. Zvládli jsme ji během dvou hodin a kamarád ji vyhodnotil tak, že přestože byla Must see, nic podstatného neviděl. Já byla mnohem méně skeptická, město se mi na první pohled zalíbilo. Upravená veřejná prostranství, čisté ulice a již zmiňované cyklostezky mi uchvátily.

Není kam spěchat, dejte si kafíčko.

Nejvýraznější pamětihodností je pravděpodobně neogotický kostel Sint-Catharinakerk. Nachází se přímo v centru města a navrhl jej slavný nizozemský architekt Pierre Cuypers. Za návštěvu stojí také další kostely, Paterskerk a Sint Joriskerk, a věž Oude Toren, která je pozůstatkem původního kostela ze 14. století. Důležitým turistickým cílem je také moderní Evoluon-budova ve tvaru mimozemského létajícího talíře vystavěna k 75. výročí firmy Philips. Budova se stala sympolem technologického pokroku a také důležitosti společnosti pro město samotné.

Cyklista u Sint-Catharinakerk.

Dnes se z Prahy do Eindhovenu přímým letem nedostanete. Společnost linku zrušila a nyní se sem létá pouze z Brna. V pravidelných akcích Wizzair nabízí zpáteční letenku za velmi nízkou cenu, takže pokud si chcete udělat menší výlet, vřele Eindhoven doporučuju. Není to žádné pulzující velkoměsto, ale díky nesčetným muzeím, kavárnám a cyklostezkám ve městě i v okolí se v něm určitě nudit nebudete.

 

Navštívili jste již Eindhoven? Využíváte nabídek nízkonákladových aerolinek? Podělte se s námi na našem Facebooku.


Foto: wikipedia.org, deviantart.com

Podobné články