Jeden z největších siláků historie skolil lva pouhýma rukama…

Bájný Samson a zuřivý lev? Čtěte dál a dozvíte se víc!

Krása Jižních Čech a s tím spojená příroda mě zaujala natolik, že jsem se již podruhé vydala na za neznámem Českomoravské vrchoviny. Opět jsem se nezklamala a vypátrala pár zajímavostí, které určitě stojí za pozornost! Zážitek z mé minulé cesty najdete v článku zde.

Při své nynější cestě jsem navštívila České Budějovice. Nejvíce mě z tamního města zaujalo náměstí, které se řadí mezi nejkrásnější u nás. Jedná se o náměstí Přemysla Otakara II., které  bývalo v minulosti mnohokrát využíváno. Ať už to bylo konání městských trhů, poprav či slavností, všichni místní obyvatelé se shodnou na tom, že se jedná o jednu z největších dominant Českých Budějovic.

Nad ostatními vyniká nejen svým čtvercovitým tvarem 133×133 m, ale i tím, že se dodnes dochovaly všechny okolní domy s gotickou, klasicistní i barokní podobou.

Všechny domy na náměstí, kromě radnice, náležely nejzámožnějším občanům, či dokonce šlechticům a proto jsou nejvýstavnější ve městě. Stojí většinou na původních středověkých parcelách a to je opravdová rarita.

čtvercové náměstí v Českých Budějovicích

Zvědavost mi nedala, abych nevypátrala nějakou záhadu. A tak jsem se vydala do období zpětné obnovy Českých Budějovic po třicetileté válce, kterou datujeme mezi r. 1720-1727, kdy byla na náměstí postavena kašna. O sochařskou výzdobu se postaral českobudějovický rodák a sochař J. Dietrich, který je také autorem mnoha dalších architektonických památek.

Základem fontány je kamenná nádrž s charakteristickým barokním stylem o velkolepém průměru 17 metrů. Na samém vrcholu celé kašny, vyrůstá podstavec s plastikou představující biblického Samsona na lvu

historická Samsonova kašna o průměru 17 metrů

K Samsonovi se váže i mystická pověst, která vypráví o tom, jak Izraelský soudce Samson chránil svůj lid od Filištýnů. Byli to zlí lidé, kteří žili v Kanaánu. Měli mnoho bojovníků a velmi Izraelity utiskovali. Jednou se Samson vydal do míst, kde Filištíni bydleli. Proti němu se s řevem vyřítil ohromný lev, avšak soudce ho díky své obrovské síle zabil holýma rukama.

Později se zamiloval do ženy, která se jmenovala Delita. Byla to peněz chtivá dívka a když ji bojovníci slíbili, že vyzradí kouzlo Samsonovy síly, odmění ji. A tak se i stalo. Samsonova síla se skrývala v jeho neostříhaných vlasech. Ve chvíli, kdy to nepřátelé zjistili, soudce ostříhali a odsoudili jej k trestu smrti. Během věznění ale opět Samsonovy vlasy vyrostly a tak když se při posledním soudu opřel o sloupy, zemřel a sním i 3 000 Filištýnů.

Viděli jste někdy Samsonovu kašnu v Českých Budějovicích? Nebojte se ji navštívit a napište nám své zážitky na facebook!

Zdroj: www.jiznicechy.org

          cs.wikipedia.org

foto: cs.wikipedia.org

Podobné články