Jedete na vodu – co vás čeká?

Háček, porcelán, udělat se, koníčkování,… Nic vám to neříká a jedete na vodu? Je čas na tom zapracovat! Každý sport má svůj slang, vodáctví jakbysmet.

Dobrá příprava vám pomůže v rychlé orientaci a zabrání zbytečným komplikacím. Pokročilejší vodáci už se vyznají i v mapách tzv. kilometrážích.

Dobrý den se neříká

Prvním pravidlem je pozdrav. Když budete říkat „dobrý den“, „čau“ a jiné pozdravy, budete minimálně za zvláštního vodáka. Každý vodák se pozná tím, že zdraví hlasitým „ahóóój“ na ostatní zdatné vodáky. Platí to i při pozdravu ze břehu na plující kánoe či rafty. Věk se na vodě moc neřeší, pokud ho někdo řeší, není to vodák.

Výbava a bagáž

Co potřebujete na vodu? Samozřejmě plavky, ale s těmi si asi nevystačíte. Prostě si zabalte bagáž. Doporučuji: loďák, pláštěnku, pevné boty (do vody, sandále), barel, cestovní nádobí na plynový hořák, koňadru (šňůru), oblečení na převlečení, stan, spacák, jídlo, sirky, zapalovač, plastovou lahev, hrnek.  V podstatě záleží na vás, co si vezmete. Pamatujte, že to budete neustále balit, vybalovat. Dobré je také vědět, že budete neustále mokří, obzvláště po projetí šlajsnou.

Kánoe, pádlo, háček, kormidelník... To vše byste měli znát.

Povely a lodě, háček poslušný bude

Zjistěte, na jaké pozici pojedete, vlastně máte na výběr z háčka, zadáka alias kormidelníka. Nejméně pohodlná pozice bývá jako porcelán. Porcelán jezdí na třímístné kánoi uprostřed, obvykle i bez pádla. Zadák, kormidelní je člověk ovládající loď a sedící vzadu. Určuje, jak mu může háček pomoci. Háček sedí na přídi lodi a hlásí šlajsnu, peřeje, kameny v řečišti, kterým se má loď vyhnout. Pokud si potřebují vyměnit pádlo a pozor na kánoi je pouze pádlo, křičí na sebe. Pravidlo bývá, zaberou-li oba na stejném bortu (bok lodi), potopí se.

Kormidelník křičí povely. Pokud háček slyší „píchej“, znamená to, že má zabrat. Tudíž musí hodně pádlovat a makat. Ruka by měla být propnutá v lokti a postupně kopírovat trup (bort) lodi. Zabírá se břišními svaly a rameny, což jistě potěší všechny sportu chtivé vodáky. Háček se stará o nástup a výstup a o loďák. Loďákem se míní neoprenový pytel či z impregnované látky, do něj se ukládají věci, stejně tak se ukládají do barelů. Při cvaknutí zachraňuji nejen loď, ale i bagáž (barely a loďáky).

Další věcí, kterou háček slyší může být traverz – pohyb lodi šikmo napříč řekou, přitahuj – máchnutí pádlem od lodi a přitáhnutí vody pod loď, kontra – zpětný záběr pádla. Háček křičí: vracák – zpětný proud, zabalák – vysoká vlna se zpětnou rotací. Šikovný háček čte také v kilometráži.

Pohyby a jiné vrtochy

S lodí tropí vodáci různé kousky. Jeden z nich se nazývá břehulák. Jedná se o cvaknutí u břehu. Cvaknutí je zvrtnutí lodě s namočením bagáže a vodáků. Někdy zažívají vodáci volej, jedná se o nehybnou dlouhou chvíli na lodi, kde téměř není proud. V takovém případě se obvykle volí rauchpauza. To kuřáci jistě znají. Obvyklé překonání voleje je soulodění. Neznamená to nic perverzního, ale lodě se semknout k povídání a občerstvení se. Koňadrou se rozumí šňůra na koníčkování. To je pohyb, kdy vodák vede loď pomocí této šňůry např. přes jez.

Budete možná unavení, ale bude vás to bavit.

Dříve a dnes

Vodáctví je stále oblíbené mezi všemi věkovými kategoriemi. Mnoho mužů to vnímá jako prověrku vztahu. Ono přeci jen strávit čas s druhým v náročných situacích, kdy se oba „uděláte“ – cvaknete, mrznete, není jednoduché. Mnohdy přijdou hádky. Parta, se kterou jedete, může v těchto situacích pomoci rozptýlit. Někteří vodáci pijí, není to škodlivé, ale pití nad míru může být nebezpečné, především na nebezpečných jezech.

Rozhodně se vody nebojte, dnes je vodáctví jednodušší, byť dražší. Ceny kempů se pohybují podle oblíbenosti a vybavenosti. Jednodušší je v hygieně, naleznete sprchy, jídelny, umývárny. Lepší je také značení jezů, propusti pro splutí a další novinky. Podél řeky najdete vždy cedule k nejbližší hospůdce. Pokud jedete se zkušenými vodáky, můžete volit i obtížnější řeky. Na internetu najdete slovníčky a další rady.

Tak vyrazte a nezapomeňte na opalovací krém a čapku na hlavu. Nikdy není pozdě začít!

 

Máte zkušenost s vodáctvím a jiné slangové výrazy? Podělte se s námi na Facebooku, nebo v komentářích pod článkem.

 

Foto: Pixmac.cz, Morguefile.com

Podobné články