Jedno kynuté těsto, tři skvělé recepty

Nebojte se vyzkoušet kynuté těsto, odměnou vám budou výborné koláčky, skořicové rolky nebo loupáčky.

Jen těžko si lze představit další těsto, které je tak rozmanité jako právě kynuté. Jeden postup a nespočet možností, jak jej využít. V české kuchyni má své místo a každá správná hospodyňka ho zná už zpaměti. A přitom nejde o takovou vědu, jak by se na první pohled mohlo zdát.

V čem je kouzlo?

Opravdu nemusíte být nutně profesionál, aby se kynuté těsto povedlo, stačí dodržet pár kroků při postupu a nadýchané buchty vám provoní celý byt.

Ze všeho nejdůležitější je mít dobré droždí. U toho čerstvého vždy zkontrolujte minimální trvanlivost nebo zkuste droždí sušené, to je taková jistota.

Když se připravuje kvásek, rozpouští se droždí spolu s cukrem a moukou ve vlažném mléku. Snadno se může stát, že v dobrém duchu ohřejete mléko hodně, aby se kvasinkám dařilo, ale tím je můžete také úplně zničit. Mléko by tedy skutečně mělo být vlažné, tak aby bylo příjemné v něm udržet prst.

Základní kynuté těsto

Ingredience:

  • 350 gramů hladké mouky
  • 125 ml polotučného mléka
  • 50 gramů cukru
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 25 gramů másla
  • 1 žloutek
  • 1 vanilkový cukr
  • Špetka soli

Začneme s kváskem. Vlažné mléko smícháme se stejným množstvím vody, tedy 125 mililitrů, přidáme dvě lžičky cukru, dvě lžičky mouky a sušené droždí. Necháme pět minut na teplém místě vzejít.

Kvásek je hotový, když se na jeho povrchu začnou tvořit bubliny.

Mezitím si v míse smícháme mouku, cukry a sůl. V druhé misce zase rozpuštěné máslo se žloutkem. Poté k mouce přilijeme jak směs másla a žloutku, tak i vzešlý kvásek, a zpracujeme do hladkého těsta. Když je těsto dobře prohněteno, přikryjeme mísu utěrkou a dáme do tepla kynout. Já osobně ho nechávám kynout pod peřinou, kam si ideálně vlezu taky a hodinku třeba čtu. Doba kynutí je zhruba 45 minut až hodina.

Během kynutí těsto minimálně dvakrát propracujeme.

Těsto během kynutí až zdvojnásobí svůj objem a začnou se v něm tvořit vzduchové bubliny.

Koláčky

Maková náplň:

  • 100 gramů mletého máku
  • ½ hrníčku mléka
  • Hrst piškotů, rozdrcených
  • 3 lžíce medu nebo cukru

Tvarohová náplň:

  • 250 gramů tvarohu
  • 1 žloutek
  • 4 lžíce medu nebo cukru

Při přípravě obou náplní postupujeme stejně, a to tak, že všecny ingredience smícháme v misce dohromady a pořádně promícháme.

Dále si vezmeme vykynuté těsto a rozdělíme na malé koule. Z těch vypracujeme placky a pomocí skleničky, kterou na jednotlivé placky zatlačíme, vytvoříme perfektní koláčky s vysokými okraji.

Ty si přendáme na plech s pečicím papírem a naplníme mákem nebo tvarohem.

Rohy ještě potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct na 170 stupňů, dokud nebudou zlatavě hnědé.

Koláčky jako od babičky.

Skořicové rolky

Náplň:

  • 3 lžíce rozpuštěného másla
  • 2 lžíce skořice
  • 5 lžic třtinového cukru

Dávku kynutého těsta si rozválíme do tvaru lehce užšího obdélníku. Jeho povrch potřeme rozpuštěným máslem a rovnoměrně posypeme směsí skořice a cukru.

Těsto s máslem a směsí cukru a skořice.

Těsto poté zamotámé do válečku, který rozkrájíme na cca čtyři až pět centimetrů vysoké rolky.

Pekáček si vymažeme rozpuštěným máslem a do něj jednu vedle druhé řadíme rolky. Necháme jim mezi sebou trochu prostoru, během pečení ještě nakynou. Potřeme vajíčkem.

Rolky skládáme vedle sebe řezem nahoru.

Vložíme do předehřáté trouby na 170 stupňů cca 15 minut, tak aby byly také krásně dozlatova. Po vyndání necháme pár minut vychladnout a můžeme je od sebe oddělit.

Loupáčky

Jedinou ingredienci navíc kromě kynutého těsta bude v případě loupáčků už jen mák.

Těsto si rozdělíme na větší koule zhruba o velikosti zatnuté pěsti. Ty si vyválíme přibližně do tvaru trojúhelníků, ale s kulatými rohy, žádné vykrajování. Nepůjde-li vám to, rohlíčky lze vytvarovat i z oválů. Placky srolujeme a vytvoříme tak tvar loupáků.

Loupáčky přendáme na plech s pečicím papírem, potřeme vajíčkem a bohatě zasypeme mákem. Pečeme v předehřáté troubě na 170 stupňů 10 až 15 minut, zkrátka dozlatova.

Makové loupáčky jsou skvělá snídaně i praktická svačinka do školy.

Zkusíte-li někdy kynuté těsto, už nebudete chtít mlsat po obědě, nebo ještě lépe k snídani nic jiného než takový domácí loupák nebo koláček. Náplní a inovací se vůbec nebojte, koláčkům sluší i povidla nebo marmélada, rolky zkuste promáznout čokoládou nebo burákovým máslem. Fantazii a chuti se totiž meze nekladou!

 

Už jste někdy doma také kynuli? Napište nám svoje zkušenosti s kynutým těstem na Facebook!


Foto: Karolína Hejlová, StudentPoint

Podobné články