„Dnes už fakt začnu!“ Že vám je ta věta povědomá? Že jste ji prohodili při příležitosti sepisování novoročních předsevzetí nebo prostě jen každý den při pohledu na prázdnou pokladničku? A stále se nedaří? Stačí jen pevná vůle a zatnout zuby! Tak pojďte na to!
Šetření do kasičky
Pořiďte si pěknou, uzamčenou kasičku a každý den do ní hoďte drobáky, které jste nastřádali. Nechám na vás, zda budete mít tři kasičky – jednu na stříbrné drobné, druhou na desetikoruny a třetí na dvacky, nebo jestli to pro lepší pocit plné pokladničky naházíte do jedné. Berte to jako každodenní rutinu – drobák? Šup s ním do kasičky.
Pokud si chcete ušetřit na konkrétní věc – dovolenou, mobil nebo šaty, které prostě musíte mít, doporučuji nalepit na kasičku fotku dané věci. Skvělá motivace!
Hotovost, nebo karta?
Pokud máte pocit, že se vám lépe šetří peníze v hotovosti a snadněji utrácí korunky na účtu, snažte se třeba peníze, které dostanete od babičky k narozeninám, schovat do obálky a k nim přidávat postupně každou hotovost, kterou během roku obdržíte.
Pokud máte opačný problém a lépe se vám šetří peníze na účtu, vyberte si na den určitou částku v hotovosti a snažte se na účet nesahat. Pokud vám něco zbyde do druhého dne, jedině dobře.
Proklaté nakupování
Při nakupování se řiďte několika pravidly – choďte na nákup s nákupním seznamem a striktně se ho držte! Pak se nebudete divit, že jste šli pro chleba a v košíku máte hromadu zbytečných věcí, které vás cestou zaujaly, avšak kromě chleba.
Nakupujte ve slevách. Nemyslím prošlé nebo nekvalitní potraviny. Pokud se vám podaří vychytat akce na věci, které běžně potřebujete, divili byste se, kolik díky tomu ušetříte.
Nakupování na internetu – ne vždy se to vyplatí, ale v převážné většině ano. Nebojte se proto zabrousit do e-shopů a vybrat tu nejlepší nabídku.
A rada nad zlato – nechoďte nakupovat, když máte hlad! Peníze jen lítají a jídlo, které ve skutečnosti nejste schopni nikdy sníst, také.
Zbytečné výdaje
Vím, že se to těžko poslouchá, ale víte, kolik měsíčně utratíte vy kuřáci za cigarety? Zatněte zuby a schválně si své výdaje pravidelně zapisujte, pak si řekněte, co užitečnějšího byste si za to mohli nakoupit. Dobrá motivace, ne?
Vařte si doma. Neříkám, ať nechodíte s přáteli sem tam posedět do restaurace, ale věřte, že se vám na běžný oběd či svačinu do školy vyplatí uvařit si jakékoli jídlo. Porcí máte na několik dní a vyjde vás to levněji.
A jak si šetříte peníze vy? Daří se vám to?
Foto: deviantart.com (idleness, Simobg, RyanKim)