Jezděte bez řidičáku!

Pokud si myslíte, že svoboda a volnost pohybu závisí pouze na řidičském průkazu, jste na omylu. Existuje totiž věc zvaná motokoloběžka.

Samozřejmě existuje celá řada dalších způsobů, jak se dopravit z místa na místo (MHD, chůze, kolo, elektrokolo, kamarád/ka s autem), ale pokud se štítíte všeho, co má šlapky, a námaha je pro vás nepřekonatelným problémem, stejně jako je tomu u mě, bude pro vás motokoloběžka jasnou volbou.

Určitě už jste o tomto dopravním prostředku slyšeli, ale možná nevíte, jak to s jeho používáním doopravdy je. Pro začátek malá lekce z práva. „Provoz koloběžek s pomocným motorem se řídí vyhláškou MDČR č. 341/2002 Sb., příloha 13 (skupina jízdní kola – použití bez ŘP, RZ a povinného ručení. Vyhláška stanovuje následující parametry: výkon motoru: do 1kW, maximální rychlost: 25 km/h“.

Tato vyhláška o provozu na komunikacích v České republice pro vás znamená, že v případě, kdy vás zastaví policista a vy u sebe budete mít platný certifikát (žádejte ho u vašeho prodejce), že stroj vyhlášce odpovídá, nebude po vás požadovat řidičský průkaz. Dechové zkoušce se většinou nevyhnete. Nemůžete tak počítat s tím, že na ní budete jezdit (ne)společensky unavení.

I já patřím mezi vyznavače motokoloběžkové jízdy a mé zkušenosti s policisty jsou v tomto ohledu skvělé. Zkušenější jezdci mi při její koupi říkali, ať se nedivím, když se na ní bude chtít někdo z policejní hlídky projet. Ne snad kvůli tomu, že by chtěl zkoumat výše uvedené parametry, ale protože i policisté se mohou proměnit v malého kluka, který si rád zablbne.

Nemusíte se bát ani ceny. Neříkám, že jsou to nějaké drobné, ale pokud si chcete dojet v kterýkoli čas na jakékoli místo, koupě motokoloběžky se vám určitě vyplatí. Částky se pohybují od 10 000 korun. Například moje stála 13 000 a jsem s ní naprosto spokojen. Nedoporučuji kupovat neznačkové modely, bůh ví odkud. Jejich životnost je o poznání kratší a materiál na nich použitý je často nekvalitní.

Většina těchto strojů má litrovou nádrž, do které nalijete Natural 95 s olejem. Nádrž vám vydrží na velice slušných 30 kilometrů. Pokud však nemáte rádi vůni benzinu a motor, který je hlasitější než hekající tenistka, můžete zvolit sesterskou, elektronickou variantu. Elektrokoloběžky jsou o něco levnější, ale pokud nejste elektrikář se čtyřicetiletou praxí v oboru, budou se vám o poznání hůře opravovat.

A co vy, chcete ji? Napište nám do komentářů, na Facebook nebo na Twitter!

 

Foto: ctyrkolky-motokros.cz

Podobné články