Kambodža: Šikmá díra taktéž svírá

Slunce, pláže a asijské kočky. Dovolená na dálném východě může mít rozmanitý charakter. Památky, válení se u moře či sexuální turistika?

Co vše se dá degustovat?

V Kambodži si každý fajnšmekr přijde na své. Rozmanité vůně linoucí se z tržišť přilákají gurmány k ochutnávce různorodých asijských specialit, ti otrlejší mohou okusit i praženou kobylku či švába. Všechno se většinou nachází na otevřených tržištích. Není tedy výjimkou, že u jednoho prodejce najdete nabídku od manga až po smažená kuřecí křidýlka či syrové zvířecí orgány obsypané hejnem bzučících much. A nad vším se vznáší odporný odér ztěžklý vlhkým, teplým vzduchem.

Mezi typické kambodžské pochutiny patří třeba kroeung – pasta z mnoha druhů koření. Nejznámějším jídlem je pak amok – základem je ryba, případně i další druhy masa, která je podávaná v banánových listech nebo kokosovém ořechu. A jako příloha – samozřejmě rýže a nic než rýže. V Kambodži se však uspokojí každý milovník řízných šťáv, a to nejen na tržišti. Pro ty, kterým prochází láska i jinými orgány než žaludkem, je zde pestrý výběr. Občas se sice stane, že zavadíte o dobře vypadajícího transvestitu, ale to se většina turistů nikdy nedozví.

Křidýlko, stehýnko anebo raději kathotey?

V jihovýchodní Asii jsou transsexuálové považováni za třetí pohlaví, tzv. kathotey. Tito bývalí muži jsou nerozeznatelní od žen a dost často mají výsadní postavení ve společnosti. Mnohdy mezi nimi najdeme celebrity a jistě si dokážete představit, jak velké přízni spoluvězňů se mohou těšit v nápravných zařízeních. Prostituce je sice v Kambodži ilegální, přesto se jí ale živí až sto tisíc dívek, potažmo chlapců, z nichž nejméně třetina je nezletilá. Bohužel, tato metoda je mnohdy významným zdrojem obživy. Kambodžské dívky, které se uchýlí k nejstaršímu řemeslu, jsou doma vítány s otevřenou náručí, protože jejich plat je zdrojem obživy pro celou rodinu. A není se čemu divit, když se průměrná měsíční mzda pohybuje kolem padesáti dolarů.

Typické kambodžské obydlí

Veřejné námluvy

S domlouváním sexu se turisté moc nepářou. Prostitutky se často nabízí na ulicích, případně obcházejí místní kavárny a restaurace, dokud o ně někdo nezavadí. Sama jsem byla svědkem netradičních námluv, když se kolem dvou Němců mihla slečna a lámanou angličtinou se prodávala. Jeden z nich jí beze studu v restauraci stáhnul výstřih, posoudil materiál a znalecky pokýval hlavou. A pak si přede všema domlouval cenu. Pokud si  budete chtít dát v místní kavárně ráno snídani, věřte, že skutečnost, že u okolních stolů sedí dvojice: pán ve středních letech a mlaďounká Kambodžanka, není ojedinělá náhoda. I ceny jsou velmi sympatické. Za blow job necháte kolem deseti dolarů, což je poměrně laciný suvenýr. Podle kambodžského ministerstva zdravotnictví využívá služby prostitutek dvacet až třicet tisíc klientů denně.

Vše začalo za modrých přileb

K rozmachu prostituce v Kambodže došlo v r. 1991, kdy do země přijeli příslušníci OSN. Většina dívek z chudých rodin tak získala snadný přivýdělek a kolikrát i AIDS. Ten se zde začal šířit rychlostí světla. A do roku 2000 si vyžádal třicet tisíc obětí. V současné době zde žije šedesát tisíc nakažených. Z toho důvodu zde mají krizová centra Lékaři bez hranic. Ti se mimo léčby soustřeďují i na eliminaci rizika přenosu viru z matky na dítě, poradenské služby, testování a v rámci prevence i na distribuci kondomů.

Se kterou si užiju a která mě nakazí?

A co vaše zkušenosti?

Australan Kiah, kterého jsem potkala v hostelu v kambodžském přístavním městě Sihanoukville, se taktéž mohl pochlubit sexuálně turistickou zkušeností, avšak šlo jen o nudný bangkokský „handmake“ za deset dolarů.

Na to, co si myslí o zkušenosti se sexuální turistikou a zda by do toho někdy šli, jsem se namátkově zeptala jedné studentky a jednoho absolventa vysoké školy v Praze:

Alena (22 let): Ne!

Jonáš (26 let): Sám jsem se dostal k sexuální turistice nejblíže, když jsem ještě nebydlel s přítelkyní a viděli jsme se třeba jen jednou za 14 dní. To možná sexuální turistiku mohlo připomínat. Sám bych do klasické sexuální turistiky nešel, ale spíše ze strachu z nakažení a okradení než z pocitu odporu. Ze stejného důvodu bych si nezaplatil kurvu ani v Česku.


Foto: Irena Ambrožová StudentPoint.cz, www.cas.sk

Podobné články