Knihy, které by si měl přečíst každý – Velký Gatsby

„Gatsby věřil v to zelené světlo, v šílenou vzrušující budoucnost, která před námi rok za rokem ustupuje. Teď nám unikla, ale to nevadí – zítra poběžíme rychleji, ještě víc rozpřáhneme paže… A jednoho krásného rána – Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.“

Nikdy nekončící večírky plné alkoholu, velká spousta peněz a falešné vztahy plné hraného zájmu. Fenomén Velký Gatsby se řadí mezi společenské romány, napsané Francisem Scottem Fitzgeraldem, jedním z předních představitelů ztracené generace, která si po světové válce nedokázala najít ve světě místo. Není pochyb, že dílo Velký Gatsby patří nejen mezi jeho. nýbrž i a světová vrcholná díla literatury. Příběh Jaye Gatse se odehrává v období „jazzového věku“, jak sám autor popisuje a dozvídáme se jej prostřednictvím Gytsbyho přítele Nicka Carrawaye, velmi upřímného člověka bažící po spravedlnosti, jenž se neostýchá říct pravdu, ale zároveň se však zdráhá někoho dotknout.

Tehdejší newyorská společnost, zejména tamní smetánka, zobrazuje přesně ten život, který byste rozhodně vést nechtěli. Možná je plný radovánek, lehkomyslnosti a uspokojení, ale také plný lží a povrchnosti.

Jak již bylo řečeno, příběh se točí kolem milionáře Gatsbyho a jeho lásky z mládí Daisy. Všímavý čtenář však brzy zjistí, že kniha říká mnohem víc než vyprávění nešťastného osudu..Je plná nezvyklých metafor, psaných vybroušeným a zkušeným jazykem, hlubokých citátů a husí kůži nahánějících symbolů. Poukazuje na zklamání z představy, kterou jsme si idealizovali a marně považovali za svůj sen. Bezhlavě jsme za ní šli, mnohé jí obětovali a nakonec zjistili, že to byla jen prázdná bublina, něco, co nikdy ve skutečnosti neexistovalo. 

Fitzgerald zobrazil příběh z doby, kterou sám zažil, a přestože z je z jeho hodnocení zřejmá kritika, málokterý čtenář se díky jeho poutavému stylu psaní ubrání pocitu, že by za jeden z takových večírků v Gatsbyho domě toužil zažít na vlastní kůži.

Podobné články