Knížky od Aleny Mornštajnové, které si zaslouží naší pozornost

V současné době se každému z nás jistě hodí tip na nějakou bohulibější činnost než je válení se u Netflixu. Máme volno na dobu neurčitou a s tímto faktem je potřeba se adekvátně vypořádat. Nečekané volno můžeme využít k činnostem, které jsme kvůli absenci času odkládali.

Určitě se mezi námi najde více těch, jimž se doma hromadí knihy, které byly odloženy na dobu „Až budu mít čas“. Čtenářská srdíčka nyní jistě plesají, jelikož konečně mohou sáhnout po potřebném odreagování a dopřát si oblíbený relax plnými doušky.

Potýkáte-li se však s opačným problémem, tedy, že byste si sice rádi něco přečetli, ale nevíte co, tento článek je šitý na míru přesně pro vás. Doporučení se týká tří knížek, v poslední době velice oblíbených, z dílny novodobé české autorky Aleny Mornštajnové. Patří-li mezi vaše oblíbence knihy s historickou tématikou, rozhodně si zde přijdete na své. Alena Mornštajnová čtenáře totiž v každé ze svých knih vezme na výlet do určitého historického období a dopřeje mu náhled na tehdejší dobu. Není to nic škrobeně odborného, naopak, historické události popisuje s obratnou lehkostí a líčí je na příběhu životů různých generací. Nevíme, jestli se jedná o nejlepší knihy z jejího pera, ale rozhodně stojí za to si je přečíst, nám se vážně líbily.

Slepá mapa

Slepá mapa se věnuje zejména třem zásadním postavám, Anežce, Alžbětě a Anně – třem ženám z odlišných generací a jejich životním cestám. Příběh se začíná psát na úsvitu první světové války rukou Anny, pokračuje k životním strastem její dcery Alžběty a směle se vkrádá až do časů výslechů StB, jejichž krutost na vlastní kůži zažila nejmladší Anežka.

Tiché roky

Kniha Tiché roky se odehrává v nepříliš příznivém období a je popisována prostřednictvím dívky Bohdany, které zemřela maminka. Ta a žije pouze s mrzoutským, odtažitým a lhostejným otcem. Proč ji babička na smrtelné posteli oslovila jiným jménem? Proč je její otec ke všem tak nepřátelský? Co před ní skrývá jeho současná přítelkyně? O čem nesmí mluvit? Na všechny tyto a mnohé další otázky si v průběhu čtení brzy dokážete odpovědět!

Hana

Jako poslední jsem si ponechala legendární Hanu, mezi čtenáři jistě právem nejoblíbenější dílo Aleny Mornštajnové. Během čtení se ponoříme do roku 1954, kdy se jedna z hlavních hrdinek Mira, i přes zákaz svých rodičů, vydává s kamarády na ledové kry. Za neposlušnost je potrestána tím, že si při rodinné oslavě nesmí dát oblíbený žloutkový věneček. V té době však netuší, že tento sladký kousek navždy změní její život. Protože brzy začne odhalovat útrpná tajemství, která tíží podivnou tetu Hanu.

Podobné články