Krásy a strasti australské kuchyně

Letmý pohled na stravovací zvyklosti a kvalitu potravin Australanů. Tipy pro ty, kteří se tam chystají nebo je Austrálie prostě jen zajímá.

Austrálie, země protinožců, je, co se kuchyně týče, velmi různorodá, a to nejen kvůli její zeměpisné poloze, ale především díky všem jejím přistěhovalcům, kteří měli tu čest tuto kuchyni ovlivnit. Obecně lze říci, že se v Austrálii vaří podle toho, kde jaká národnost žije. Samozřejmě má Austrálie mnoho národních jídel a oblíbených pokrmů, které se v modifikovaných podobách té které oblasti vaří prakticky po celé Austrálii. Díky izolovanosti tohoto kontinentu, která byla často považována za nevýhodnou, tu však najdete jedinečné rostlinné i živočišné druhy, na které mnohdy nikde jinde nenarazíte, což se odráží i v kuchyni. 

Klokaní maso je podobné divočině. Má však své příznivce i odpůrce.

Přistěhovalci

Asi největší vliv mají na australskou kuchyni angličtí imigranti, kteří sem připluli již v roce 1788 a přivezli mnoho receptů na levná jídla jako například bramborové knedlíky nebo anglický puding. Recepty se předávaly z pokolení na pokolení, takže tu dnes běžně vidíte pečené jehněčí nebo třeba masové záviny s ledvinkami. Australskou kuchyni doplnily však i mnohé pokrmy přistěhovalců italských, německých, řeckých, libanonskýchasijských (hlavně husté nudlové polévky, sushi, nudle), východoevropských a afrických. Krásou australské kuchyně je tedy nejen její úžasná rozmanitost vytvořená díky řadě přistěhovalců, ale také zformování již původními obyvateli, a to Aboriginci. Ti uměli již před příchodem všech přistěhovalců používat různé plody ovoce a péct kváskový chléb. Jestli někdy například na pizze uvidíte lístky citrónové myrty, je to typická aboriginská potravina stejně jako pepř, špenát, bush tomatoes (malé plody podobné rajčatům) nebo macadamské oříšky. Pokud však budete doufat, že zde narazíte na typickou australskou restauraci, tak to nikoliv.

Středomořské vlivy tu jsou hodně znát.

Kuchyně aneb jedna z místností obydlí

Typická australská kuchyně se vyznačuje dostatečným prostorem, velkým množstvím světla, barevností a především praktičností. A to i co se spotřebičů týče, neboť jsou často vestavěné, kdy nechybí barový pult či ostrůvky. Australené milují dřevo, takže jsou podlahy většinou z tohoto přírodního materiálu, tak jako skříně. Jídelna obvykle navazuje na kuchyň a často má výhled do zahrady, což je skvělé pro stolování, když prší. Australané totiž tráví velkou část dne stolováním venku.

Australské kuchyně bývají velmi praktické, světlé a dobře vybavené spotřebiči.

Australská kuchyně dnes aneb teď už suroviny

Dnešní australské kuchyni dominuje Středomoří a Asie. V jedné ulici tak můžete potkat na deset restaurací vedle sebe a každá z nich je z úplně jiného koutu světa. Třeba takový Melbourne je největším řeckým městem, když tedy pominete samotné Řecko. Kuchyně je kvalitní díky skvělému podnebí, úrodné půdě a vysoké životní úrovni Australanů, kteří jsou velcí gurmáni. Potrpí si na vybrané a kvalitní ingredience a můžete si být jisti, že pokud chcete ochutnat italskou pizzu, řecké olivy nebo španělskou paellu, na nejlepších si pochutnáte právě zde. Životní standard je v Austrálii vyšší, a proto si Australané za svůj plat mohou dovolit více než Češi, tudíž se vám po příjezdu mohou zdát mnohé potraviny drahé. Když tu však začnete pracovat a přestanete přepočítávat, zjistíte, že ty potraviny vůči platu až tak drahé nejsou. 

Půdy, které jsou vhodné pro pěstování, jsou zde velmi úrodné, avšak náchylné na přírodní živly.

Co stojí za to ochutnat?

Vzhledem k přímořské poloze tady dominují ryby a mořské plody, které patří k národním jídlům, konkrétněji tedy „fish and chips“ jako ve Velké Británii, což je ryba s hranolky. Není to však prachobyčejný fastfood, neboť se zde nachází nesčetně druhů ryb, které jsou v mnoha případech čerstvým úlovkem. V tomto případě je dobré pátrat po „fish of the day“, čímž máte vysokou pravděpodobnost kulinářské pochoutky. Ryby a mořské plody se tedy vyplatí vyhledávat především v přímořských městečkách. Mořské plody (hlavně kraby, krevety, langusty, ústřice, hřebenatky a novozélandské mušle) jsou zde stejně oblíbené jako ryby a jsou relativně levné . 

Tradiční a oblíbené fish and chips.

Ještě bohatší výběr než poklady moře nabízí rozmanitost ovoce a zeleniny, kdy je většina vypěstována v Austrálii, nemusí se tedy nic nikam dovážet, a když už, tak převážně ze sousední Asie, brambory třeba z Egypta. Ovoce je zralé, šťavnaté a opravdu vynikající. Zelené mango, avokádo tvrdé jako kámen či kyselé mandarinky tu opravdu nenajdete. Nutno podotknout, že některé jídlo je zde velice drahé, protože je v Austrálii nedostatek vody a pouze šest procent zeminy je vhodných k pěstování obilovin, ovoce a zeleninyJestliže se na jihu pěstují jablka a hrušky, na severu je to naopak tropické ovoce, které stojí za to ochutnat (například ananas, mango, liči, papáju, custard apple – pudingové jablko, banány nebo třeba kokos). Zeleninu seženete čerstvou prakticky po celý rok (oblíbená je tu dýně, sladké brambory nebo fazole). Hospodářská politika australské vlády však někdy vede ke směšně vysokým cenám u některých druhů potravin, což bylo patrné například po tropické bouři (nebo povodních) před několika lety, kdy se cena banánů díky zničeným australským plantážím vyšplhala až na 12 dolarů za kilo. (1 AUD = asi 18 Kč)

Tropické ovoce je tu neskutečně šťavnaté.

Není zde však problém sehnat ani různé druhy italských těstovin, čínských nudlí, kdy se v případě čínské kuchyně dá koupit téměř cokoliv díky čínským čtvrtím, kde je mnoho supermarketů zaměřených na toto zboží, což bývají kolikrát nejlevnější obchody ve městě, nebo řeckých specialit. Vliv přistěhovalců je vidět i na využívání olivového oleje nebo oblibě vína, kdy se stává v poslední době Austrálie jedním z předních vinařů. Australané pijí víno velmi rádi, k večeři si ho dávají téměř každý den. Víno je u protinožců skutečně výborné a i celkem levné, jen stěží mu lze tedy odolat. Vína se zde kupují navíc po kartonech, nikoli po lahvích. Pivo se prodává ve třetinkových lahvích a je naopak celkem drahé.

Vinařská kultura je v Austrálii na velmi vysoké úrovni.

A co ještě Australané milují? 

Barbecue, neboli grilování, které je jedním z pilířů lokální kuchyně. Australané grilují doma na zahrádce, v parcích, na pláži anebo v restauracích. V parcích i na plážích lze narazit i na grily „erární“, a to zdarma nebo za mírný poplatek (asi dolar). I když jsou plně vytížené a lidé se na nich střídají celý den, jsou perfektně čisté a nablýskané. Ze všeho nejraději jedí Australané kromě ryb a mořských plodů maso jehněčí a hovězí, připravují však i maso klokaní, to však v mnohem menší míře, k čemuž přispívají i čím dál častější vlivy aktivistů proti jeho servírování v restauracích a prodeji v supermarketech. Klokana totiž vidí buď jako národní symbol, nebo jako něco podřadného, neobvyklého, jako je třeba emu nebo krokodýl. Mnohdy se také obávají o hygienické podmínky, neboť pochází většina masa z odstřelu, aby se nepřemnožili, nebo z přejetých zvířat od silnice. Druhá „pro“ skupinka vyzdvihuje vyšší ekologičnost masa, bohatý obsah železa a minimum tuku. Klokaní maso však bývá celkem tuhé, protože se podává často málo propečené. Z anglické kuchyně, stejně jako fish and chips nebo jehněčí a hovězí maso, vychází i populární vánoční puding, pečení krocanů či slané koláče s masem (meat pies). 

Barbecue a čas trávený venku Australané prostě milují.

Co se týče sladkostí, i Australané rádi mlsají. V rámci autentičnosti australských chutí se doporučuje ochutnat dort Pavlova, koláčky Lamingtons (vanilkové těsto namočené v čokoládě a posypané kokosem), ovesné sušenky Anzac biscuts, dále pak chléb Damper (speciální chléb se sodou pečený v ohništi) a Vegemite (tmavě hnědá slaná pomazánka z droždí a zeleniny podávaná nejčastěji na toastech, cizinci ji většinou na chuť nepřijdou tak jako australské děti). Běžně se tu jedí muffiny nebo cheesecake (tvarohový dort). 

Dort Pavlova je stejně jako na Novém Zélandu považován za národní jídlo.

Tipy na závěr

Oproti restauracím jsou zde celkem levné fast foody. Alkohol lze koupit pouze ve specializovaných obchodech, nikoliv tedy například v supermarketu, neboť musí mít na jeho prodej, stejně jako v Anglii, obchody, bary a restaurace licenci. Určitě je výhodné využít večerních slev, kdy lze zhruba po dvacáté hodině nakoupit potraviny s výraznou slevou. Ovoce, zeleninu, ryby, vejce a podobně je však vždy výhodnější kupovat na trzích. Obecně je kvalita potravin v Austrálii na velmi vysoké úrovni, v obchodech chodí často speciálně určení manažeři, kteří potraviny pravidelně kontrolují. Tak vzhůru do Austrálie!

 

Jaké dojmy dělá australská kuchyně na vás? Máte nějakou osobní zkušenost s touto směsicí chutí (pobyt v Austrálii, klokaní maso či maso z emu v našich restauracích)? Sdělte nám to na našem Facebooku!

 

Foto: Deviantart.com, Facebook.com/SeeAustralia

Podobné články